Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. máj 2024, streda
 

Prvé kroky nového splnomocnenca – výjazd s premiérom na východnú hranicu a rokovanie s ministrom vnútra o lepšej koordinácii pomoci utečencom

14. 03. 2022

Minister vnútra Roman Mikulec odovzdal vo štvrtok 10.03.2022 menovací dekrét novému splnomocnencovi vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipovi Vagačovi. Hlavnou témou ich následného prvého pracovného stretnutia boli okrem úloh vyplývajúcich z programového vyhlásenia vlády aj viaceré potrebné zmeny týkajúce sa zlepšenia informovanosti a hlavne zefektívnenia koordinácie štátnych orgánov a organizácií, samosprávy a občianskeho sektora pri zvládaní terajšej humanitárnej krízy na našich východných hraniciach.

Minister Mikulec požiadal nového splnomocnenca, aby sa s okamžitou platnosťou stal členom krízového štábu MV SR, ktorý koordinuje hlavnú časť štátnej reakcie na humanitárnu krízu na Ukrajine a našu pomoc utečencom. Prvého zasadania krízového štábu sa nový vládny splnomocnenec zúčastnil v piatok 11.03.2022.

vymenovanie splnomocneneca F. Vagača

Nový splnomocnenec vlády tiež v sobotu 12.03. sprevádzal premiéra pri jeho výjazde do Košíc a na hraničný prechod Vyšné Nemecké, kde sa stretol s predstaviteľmi štátnej správy, samosprávy a občianskeho sektora s cieľom zlepšiť koordináciu všetkých subjektov, ktoré dnes riešia pomoc vojnovým utečencom. Jedným z výsledkov stretnutia je snaha čo najviac odľahčiť situáciu na hranici a čo najviac presunúť manažment príchodzích do štátom zriaďovaných centier v Humennom a Michalovciach.

„Chcel by som sa v tejto súvislosti poďakovať všetkým organizáciám aj jednotlivcom, ktorí sa zapojili do pomoci utečencom priamo na hranici, ale aj v našom vnútrozemí. Plne si uvedomujeme všetky problémy a komplikácie, ktoré sa v minulých dňoch vyskytli. Čelíme mimoriadnej situácii a tá nás všetkých postavila pred výzvy, na ktoré musíme spoločne nájsť odpovede. Môžem Vás však ubezpečiť, že Vláda SR, Ministerstvo vnútra SR aj Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti robí a aj bude robiť všetko preto, aby sme problémy vyriešili. Občiansky sektor je v tejto krízovej situácii dôležitým partnerom štátu a ja urobím všetko preto, aby sa komunikácia a koordinácia medzi štátom a sektorom významne zlepšila,“ uviedol v tejto súvislosti Filip Vagač.  

Stretnutie splnomocnenca s ministrom vnutra na hraniciach Stretnutie splnomocnenca s premierom na hraniciach

  

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy