Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. máj 2024, štvrtok
 

Splnomocnenec privítal Žilinský samosprávny kraj v Iniciatíve pre otvorené vládnutie OGP Local

05. 10. 2022

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja, 4. 10. 2022

Žilinský samosprávny kraj sa stal členom medzinárodného partnerstva pre otvorené vládnutie

Žilinský samosprávny kraj sa stal úspešným žiadateľom o vstup do medzinárodnej platformy pre miestne a regionálne samosprávy pod názvom Iniciatíva pre otvorené vládnutie, tzv. Open Government Partnership Local (OGP Local). Vyjadril tak svoju snahu pracovať na posilňovaní hlavných princípov otvoreného vládnutia –  transparentnosti, participácie a zúčtovateľnosti.

V komunite OGP Local kraj v utorok 4. októbra oficiálne uvítal Filip Vagač, splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, za účasti predsedníčky Eriky Jurinovej.

Toto medzinárodné partnerstvo spája reformátorov pôsobiacich v štátnej či verejne správe, organizácie občianskej spoločnosti a občanov, ktorí spoločne pracujú na tom, aby ich vláda bola zodpovedná, transparentná a zúčtovateľná. OGP Local tvorí 77 národných a 106 miestnych vlád a tisícky organizácií občianskej spoločnosti. Spolu so ŽSK pristúpilo ďalších 29 samospráv napríklad so Španielska, Írska, či Brazílie (úplný zoznam). ,,Veľmi vítame, že Žilinský kraj rozšíril rady Iniciatívy pre otvorené
vládnutie, ktorá vďaka tomu na Slovensku pokrýva všetky úrovne vládnutia – od národnej, cez regionálnu až po miestnu
. Je prvým a v súčasnosti jediným krajom zapojeným do OGP, “ uviedol splnomocnenec. Ako dodal, zo samospráv je členom v rámci Slovenska ešte mesto Banská Bystrica.

Najbližšie kroky Žilinského samosprávneho kraja budú viesť k príprave prvého akčný plán, ktorého záväzky pomôžu rozvíjať oblasti ako napríklad otvorených dát, environmentálneho povedomia či participácie. ,,Zapojenie kraja do Iniciatívy pre otvorené vládnutie je prirodzeným pokračovaním Politiky otvorenosti ŽSK, ktorú sme schválili vlani a vieme ňu nadviazať. Od začiatku je našim cieľom otvárať kraj ľuďom a zvyšovať verejnú kontrolu. Zároveň si uvedomujeme, že len spoluprácou s aktérmi v území vieme prijímať silné rozhodnutia. Je tu synergia s  pracoviskom participatívnych politík, ktoré túto oblasť zastrešuje,“ vysvetlila predsedníčka ŽSK.

Iniciatíva pre otvorené vládnutie vznikla v roku 2011 vďaka vtedajšiemu prezidentovi USA Barackovi Obamovi  a postupne prenikla  do celého sveta. Slovensko sa k Iniciatíve pre otvorené vládnutie pridalo ako jedna z prvých členských krajín ešte v roku 2011. Koordináciou agendy otvoreného vládnutia je poverený Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Viac informácií o Iniciatíve pre otvorené vládnutieFoto zo stretnutia

Foto zop stretnutia

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy