Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Z denníkov analytiky - Apríl 2018

17. 04. 2018

Elektronická databáza e-nástrojov na podporu participácie

Pripravujeme pre vás elektronickú databázu obsahujúca webové a software-ové nástroje na podporu participácie občanov na správe vecí verejných s dôrazom na procesy participatívne tvorených verejných politík. Katalogizácia e-nástrojov na podporu participácie smeruje k zostaveniu elektronicky dostupného katalógu, ktorý bude určený pre subjekty verejnej správy a aktívnu verejnosť.

Online katalóg bude obsahovať takmer 200 elektronických nástrojov zameraných na rôzne oblasti - riadenie verejnej inštitúcie, správa vecí verejných, participačný proces,  alebo konkrétne oblasti verejných politík. Prvé stretnutie, kde sa vytvoril základný zoznam nástrojov zaoberajúcich sa komunikáciu vo webovom prostredí, či nahlasovaním nelegálnych skládok a vizualizácie občanov, sa uskutočnilo vo februári 2018.

Výstupom druhého stretnutia zrealizovaného v marci 2018 bol spôsob kategorizácie týchto nástrojov vo forme „tagov“. „Tagy“ budú označovať jednotlivé nástroje podľa ich charakteristiky a predmetu zamerania, ako napr.: „bezplatné“, „open-source“, „odpady“, „sociálne veci“, „slovenský jazyk“, „anglický jazyk“, „možnosť software-ovej podpory“, „informačný proces“, „pripomienkovací proces“ a pod.

V apríli sme pokračovali v rešeršných prácach. V ďalších mesiacoch plánujeme zhromaždiť ďalšie dostupné e-nástroje na podporu participácie a vyselektovať vhodné on-line nástroje pre konkrétne fázy participačného procesu (príprava, realizácia, vyhodnotenie / informovanie, diskusiu o alternatívach verejnej politiky, rozhodovanie o verejnej politike, dosahovanie dohody) a zapracovať ich do metodik pre nastavenie participačných procesov tvorby verejných poluitík tak, aby sme vytvorili finálny elektronický katalóg.

Akadémia aktívneho občianstva pokračovala druhým stretnutím

Akademia 1Dňa 11. apríla  sa konalo v poradí už druhé stretnutie zo série vzdelávacích aktivít ÚSV ROS Akadémia aktívneho občianstva. Témou prednášky bolo odpadové hospodárstvo podnázvom „Vieme žiť bez odpadu? Tvoj alebo náš odpad?“. Stretnutie bolo realizovanév spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave (PraF UK)a občianskym združením Priatelia Zeme.

Martin Dufala z PraF UK, ktorý viedol legislatívnu časť prednášky, rozprávalo povinnostiach, ktoré majú zodpovedné osoby za zvoz odpadu. Otvoril tému hierarchiev prípade odstraňovania odpadu, ale taktiež poukázal na legislatívne medzery, ktoré sťažujúodstraňovanie odpadov, či nelegálnych skládok. Branislav Moňok z o.z. Priatelia Zeme ako druhý rečník a zároveň odborný garant za MNO v rámci pilotného projektu č. 7 Stratégia nakladania s komunálnymi odpadmi v meste Partizánske hovoril o ich doterajšej činnosti,ale najmä na praktických príkladoch demonštroval, kde my, bežní obyvatelia, môžeme „pridať“, aby sme predchádzali vzniku odpadov.

Počas celého stretnutia sa vynárali rôzne otázky zo strany poslucháčov, ktoré viedlik plodným diskusiám. Sú plasty v mori aj náš problém alebo len prímorských krajín? Viemeaj my, občania, zamedziť vzniku odpadu? Dokáže bežná rodina fungovať na systéme „zerowaste“? Ako a kde sa môžu nahlasovať nelegálne skládky a mnoho ďalších.

Stretnutie zakončil Branislav Moňok citátom Mahátmá Gándhího: „Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete.“

Akademia 2Akademia 3Akademia 4

Národný projekt Participácia sme prepojili s Iniciatívou pre otvorené vládnutie

ogp a partiDňa 17. apríla sa uskutočnilo na pôde Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) stretnutie so zástupcami ústredných orgánov štátnej správy zodpovedných za prípravu návrhov verejných politík participatívnym spôsobom. Predmetom stretnutia bolo predstavenie nového tímu ľudí, ktorý prebral agendu Inciatívy pre otvorené vládnutie v časti participácia a predstavenie Národného projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík.

Informácia o spustení procesu strednodobého sebahodnotenia plnenia úloh vyplývajúcich z Akčného plánu (PDF, 905 kB) Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2017-2019 obsahovala sumarizáciu úloh po termíne plnenia, ako aj tých, ktorý termíny plnenia ešte nenadišli. Záver stretnutia bol venovaný formám podpory zástupcom zodpovedným za implementáciu participatívnych procesov v podmienkach ústrednej štátnej správy. Z diskusie s účastníkmi vyplynulo, že viacerí ako formu podpory z našej strany očakávajú skôr vhodnú kombináciu viacerých foriem, predovšetkým návodov a manuálov, než stretnutia. Workshopy o participácii a jej procesoch, ktoré hodlá na jeseň 2018 ÚSV ROS organizovať, a vyplývajú aj z akčného plánu, tak budú mať formu moderovaných diskusií s cieľom sprostredkovať priestor na výmenu skúseností a vzájomné poznávanie, avšak aj zo zapojením ďalších subjektov, ktoré prejavia o prezenčné formy záujem. Návody a manuály, ktoré budú slúžiť na prehlbovanie poznatkovej bázy, sa budú nachádzať vo virtuálnej knižnici, ktorá je budovaná v rámci NP Participácia.

Hru o participatívnom rozpočtovaní sme testovali na základných školách

hraV dňoch 18.-19. apríla sa uskutočnilo testovanie spoločenskej hry o participatívnom rozpočtovaní na základných školách. Testovania sa zúčastnili deviataci zo ZŠ Riazanská a žiaci ôsmeho a deviateho ročníka ZŠ Biskupická v Bratislave. V oboch prípadoch nás prekvapil nízky počet žiakov v triedach a skomplikoval tvorbu dostatočne veľkých projektových tímov. Toto zistenie bolo pre naše testovanie kľúčové - počet kategórií na hracom pláne bude potrebné zredukovať a hru prispôsobiť počtu žiakov v triedach.

Zatiaľ čo žiaci ôsmeho ročníka sa s problémami na hracích kartičkách, ktoré reprezentujú potreby obyvateľov fiktívneho mestečka, nevedeli úplne stotožniť,  žiaci deviatych ročníkov v prospech svojich projektov silne argumentovali, rozvíjali ich príbehy, vzájomne sa počúvali a rešpektovali potreby ostatných projektových tímov. Od žiakov a pani učiteliek sme získali užitočnú spätnú väzbu, ktorú do hry zapracujeme pred ďalším testovaním. Budúci týždeň v testovaní pokračujeme so staršími žiakmi na stredných školách v Bratislave.

  

Môžete sa tešiť, prípadové štúdie k zapájaniu zraniteľných skupín do tvorby politík sú už na ceste

Je zapájanie zraniteľných skupín do tvorby verejných politík nedosiahnuteľný sen, alebo nájdeme aj prípady, kde sa sen stal skutočnosťou? Už čoskoro sa dozviete aj vďaka dvanástim prípadovým štúdiám k téme zapájania marginalizovaných a zraniteľných skupín do tvorby verejných politík. Za prípadovými štúdiami stoja expertky z Centra pre výskum etnicity a kultúry (Elena Kríglerová, Jarmila Lajčáková, Alena Chudžíková, Jana Kadlečíková, Ivana Rapošová, Katarína Medľová a Zuzana Havírová). Ponúknu vám pohľad do labyrintu tvorby verejných politík na štyroch úrovniach – národnej, regionálnej, mikroregionálnej a lokálnej so špeciálnym fokusom na mieru a spôsob zapájania zraniteľných skupín do týchto procesov.

  • Prípadová štúdia participácie seniorov – lokálna úroveň, tvorba Komunitného plánu sociálnych služieb v mestskej časti Bratislava Nové mesto   
  • Prípadové štúdie zapájania ľudí so zdravotným postihnutím (3 prípadové štúdie)            
    • lokálna úroveň – tvora Komunitného plánu mesta Banská Bystrica
    • regionálna úroveň – Koncepcia rozvoja sociálnych služieb v Trnavskom samosprávnom kraji 
    • národná úroveň – Stratégia deinštitucionalizácie 
  • Participácia migrantov na tvorbe verejných politík – pracovná skupina MECOMIC           
  • Participácia detí a mládeže na tvorbe verejných politík (2 prípadové štúdie)       
    • národná úroveň – príprava Akčného plánu pre deti na roky 2013 – 2017
    • lokálna úroveň – Zvolen – komunita priateľská k deťom
  • Participácia verejnosti na tvorbe politík týkajúcich sa životného prostredia         
  • Ľudskoprávna stratégia
  • Participácia Rómov na lokálnej úrovni vo Veľkom Krtíši 
  • Zapojenie  Rómov do tvorby Akčného plánu pre okres Kežmarok (regionálna úroveň)   
  • Zapojenie celkovej verejnosti do tvorby Koncepcie mestského rozvoja (národná úroveň)             
 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]