Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. september 2024, sobota
 

Z denníkov analytiky - August 2019

26. 08. 2019

Zhodnotenie pilotného ročníka participatívnych rozpočtov na šestnástich stredných školách v pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja

Zhodnotenie parti rozpočtu na stredných školách

 

Najvýchodnejší participatívny rozpočet na Slovensku by mal byť od roku 2020 v Snine

Po ceste za spoznávaním participatívneho rozpočtu v Užhorode, sme sa dňa 19.08.2019 zastavili na stretnutie s pani primátorkou Danielou Galandovou a zamestnancami mestského úradu v Snine. Mesto Snina dnes prostredníctvom dotácii prerozdeľuje približne 170 000 eur. V nasledujúcom roku by časť týchto peňazí radi rozdeľovali participatívne prostredníctvom občianskych projektov cez participatívny rozpočet. Zmenami by mala prejsť i samotná dotačná schéma. Na základe skúseností iných slovenských samospráv s participatívnym rozpočtom sme diskutovali o tom, ako s procesom začať a čomu sa radšej vyvarovať. Pán prednosta Michal Štofík položil skvelú otázku vo vzťahu k legislatíve, ktorá zostala nezodpovedaná – „pokiaľ samosprávy príjmu participatívny rozpočet formou VZN, na aký zákon ho v záhlaví previažu?“ Po odpovedi už pátra Kristína Babiaková z Via Iuris. Zaujíma i vás? Príďte na konferenciu o participatívnych rozpočtoch, ktorú ÚSV ROS pripravuje v dňoch 10.–11. októbra 2019 v Trenčíne. Srdečne Vás pozývame!

Fotografia zo stretnutia k parti rozpoctom vo Svidniku

Participatívny rozpočet v Užhorode je rozbehnutý! Ďalší „Krok smerom k dobrému spravovaniu mesta Užhorod“ pomohla urobiť Košická agentúra na podporu regionálneho rozvoja.

Dňa 20.08.2019 sme sa zúčastnili stretnutia na Mestskej rade v meste Užhorod, kde sme spolu s  viceprimátorom Oleksandrom Bilakom a vedúcim odboru medzinárodnej spolupráce a inovácii Dmitriym Miroshnikovom diskutovali o nástrojoch podpory aktívneho občianstva a posilnenia občianskej spoločnosti, ako aj zapájania mladých ľudí do vecí verejných. Samostatná časť diskusie sa venovala téme participatívneho rozpočtovania. Na naše otázky odpovedala Victoria Bilak a Ivetta Mihalko, ktoré sú zodpovedné za realizáciu participatívneho rozpočtu v meste Užhorod.

Mesto Užhorod realizuje participatívny rozpočet štvrtým rokom, doposiaľ z mestského rozpočtu prerozdelilo približne 500 000 eur. Občania, ktorí sa do procesu zapájajú najčastejšie predkladajú projekty zamerané na výstavbu a rekonštrukciu ihrísk, športovísk a workout zón. Často sa objavujú aj návrhy typu výstavba chodníkov a parkovísk, ktoré sú však z procesu vylúčené. Na základe slov primátora mesta ide o projekty, ktoré by mali byť realizované z veľkého mestského rozpočtu. Projekty, ktoré následne postúpia do hlasovania verejnosti vyberá expertná komisia zložená z piatich poslancov, piatich zamestnancov mestskej rady a piatich predstaviteľov občianskej spoločnosti. Vybrané projekty sú ďalej propagované na webovej a facebookovej stránke mesta (propagáciu zabezpečuje Oddelenie hospodárstva Mestskej rady). Informácie rozosievajú i poslanci vo svojich mestských častiach a aktívne občianske združenia. Niektorí poslanci však svoje postavenie začali využívať na „pretláčanie“ svojich projektov vo svojich mestských častiach. Napomáha tomu i absentujúci prvok verejných stretnutí a diskusii o projektoch. Záujemci o proces môžu svoje otázky, dotazy a návrhy riešiť e-mailom alebo ich prísť osobne konzultovať s povereným zamestnancom mestskej rady. Hlasovať za projekty môžu počas dvoch týždňov všetci plnoletí obyvatelia Užhorodu. V poslednom ročníku sa do procesu zapojilo približne 1700 ľudí. Víťazné projekty sú realizované takmer výlučne v réžii mesta, s výnimkou veľkých spoločenstiev vlastníkov bytov, ktoré financie dostávali priamo. Aj toto by sa však v ďalšom ročníku malo zmeniť. V čase našej návštevy totiž prebiehali prípravy na zmenu pravidiel nadchádzajúceho ročníka. Po skúsenostiach z minulých rokov kladú najzásadnejšie zmeny dôraz na to, aby predkladané projekty boli skutočne realizovateľné a v dostatočne dobrej kvalite. Z procesu by mali byť v roli možných predkladateľov projektov vylúčení poslanci a financovanie a realizáciu víťazných projektov bude v budúcich rokoch zabezpečovať výhradne mesto.

Získavať zručnosti v oblasti komunikácie úradníkov s občanmi a skúsenosti s prípravou a realizáciou mikrograntových schém pomáha zamestnancom Mestskej rady v Užhorode tréningový program, ktorý realizuje prostredníctvom rozvojovej pomoci SlovakAid Košická Agentúra na podporu regionálneho rozvoja. Tréning je zároveň cielený aj na zástupcov mimovládneho sektora pôsobiacich na území Užhorodu, ktorí sa tréningom učia ako nadviazať efektívnu komunikáciu so samosprávou a získavajú vedomosti o interakcii s úradom. Cieľom tréningu je zvýšiť ich zapojenie do rozhodovacích procesov a získať skúsenosť s prerozdelením verejných zdrojov cez pilotnú mikrograntovú schému.

Fotografia zo strenutia k parti rozpoctom v Uzhorode

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]