Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. jún 2022, sobota
 

Z denníkov analytiky - Február 2021

24. 02. 2021

Pokračujeme cyklom prednášok metód participácie

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti pripravil ďalšiu časť cyklu prednášok Zory Pauliniovej METÓDY PARTICIPÁCIE II.

Predstavuje komentované metódy participácie, ktoré môžete využiť vo svojich participatívnych procesoch.

Kabinet participácie

25. 2. 2021 sme otvorili KABINET PARTICIPÁCIE – diskusný klub Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti o participácii. Na youtube si ju v živom prenose pozrelo 48 účastníkov, ku koncu dňa stúpol počet zhliadnutí na viac ako 100.

Úvodná diskusia  patrila publikácii Atlas inšpirácií – od obyvateľa k občanovi, alebo ako budovať komunitu. Predmetom diskusie boli metódy zapájania a vťahovania občanov do vecí verejných. Autorky prezentovali svoje bohaté skúsenosti z realizácie množstva rozmanitých podujatí, ktorými sa im darilo aktivizovať občanov.

Mary Radváková sa po takmer 20-tich rokoch práce v humanitárnych organizáciách po celom svete vrátila do rodného Humenného, kde založila Občiansku agentúru komunitného rozvoja 1317, ktorá sa zaoberá zlepšovaním života a budovaním jeho identity. Kto je Humenčan a Humenčanka? Tento prístup sa ukázal ako inšpiratívny a zaujal mnohých účastníkov diskusie. Inge Doležalová sa takisto po rokoch vrátila na východ Slovenska, kde založila najprv platformu, neskôr občianske združenia Sociálny Prešov. Jeho cieľom je sieťovať ľudí, poskytovať informácie, konzultácie, poradenstvo, pripravovať malé i väčšie občianske aktivity, ktorými dokazuje, že dobré nápady nemusia stáť veľa peňazí.

Diskusia priniesla odpovede na otázky aká je hodnota súdržnej komunity, ako začať na zelenej lúke, ako prebudiť pasívnych občanov. Živú diskusiu rozprúdili aj otázky účastníkov cez sli.do, ktorých zaujímalo, čo môže pre budovanie komunity robiť samospráva, ako zapájať neorganizovaných občanov, ako budovať príslušnosť k obci v satelitoch, ako môže budovať komunitu samosprávny kraj.

Atlas inšpirácií je otvoreným dokumentom, do ktorého môže prispieť každý, ktorému sa osvedčila nejaká metóda zapájania občanov v praxi. Takto obohatený dokument bude k dispozícii v elektronickej podobe ako súčasť znalostnej databázy NP PARTI.

Atlas inšpirácii

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]