Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. jún 2024, nedeľa
 

Z denníkov analytiky - Júl 2021

30. 07. 2021

Ôsme stretnutie pracovnej skupiny „Participatívny rozpočet”

Ôsme stretnutie pracovnej skupiny sa konalo dňa 14.7.2021. Jeho agenda sa týkala dvoch základných tém – evaluácie procesov participatívneho rozpočtovania, ktorá je zároveň súčasťou pripravovanej charty dobrého participatívneho rozpočtu.

S evaluáciou procesov a úpravou pravidiel po skončení projektového cyklu zatiaľ na Slovensku veľa skúseností nemáme. Inšpiráciou nám môže byť proces verejného prerokovania pravidiel, ktorý sa odohral v MČ Bratislava-Nové Mesto v roku 2016. Dôležitú úlohu v rámci evaluácie procesu môžu zohrať aj externé (nezávislé) subjekty. Sú to predovšetkým univerzity, ktoré zohrali svoju rolu napríklad pri evaluácii participatívneho rozpočtu vo fínskych Helsinkách (preložil Miroslav Šimkovič) alebo pri zhodnotení trojročného fungovania participatívnych rozpočtov v Škótsku. Čo nám evaluácia procesov môže priniesť? Akú hodnotu v nej vidíme? Kto by ju mal vykonávať? Vieme ako na to? Priestor pre evaluáciu domácich skúseností sa otvára v rámci výskumného projektu Univerzity Komenského s partnerskými univerzitami: Inovácie v rozpočtovaní miestnych samospráv na Slovensku.

Pripravovaná charta dobrého participatívneho rozpočtu je snahou pomenovať princípy, na ktorých by mal stáť dobrý participatívny rozpočet s cieľom posúvať sa k čoraz kvalitnejším procesom a tiež poukázať na celú paletu benefitov, ktoré nám participatívne rozpočtovanie môže priniesť. Kostru charty vytvorili vstupy zozbierané na júnovej konferencii Participatívny rozpočet: užitočný nástroj alebo módny hit?  Vstupy budú ďalej rozširované o perspektívu občanov-predkladateľov projektov, úradníkov-koordinátorov participatívneho rozpočtu, spolupracujúcich mimovládnych organizácií a volených predstaviteľov a následne, v rámci pracovnej skupiny, zúžené do finálnej podoby odporúčacieho dokumentu – charty dobrého participatívneho rozpočtu.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]