Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Z denníkov analytiky - Máj 2022

19. 05. 2022

PODA 2

Tour de regióny

V máji sme vyrazili do šiestich krajov, hoci sme nakoniec navštívili iba 5 z nich.

Aj bez Nitry sme však počas piatich dní precestovali spoločne s Participation factory 795 kilometrov. Náš cieľ bol jasný. Lepšie sa zoznámiť s prostredím, v ktorom pôsobia krajskí koordinátori participácie. Priblížiť zmysel ich práce jednotlivým zamestnancom a voleným predstaviteľom krajských úradov. Spoznať priority krajov a následne identifikovať projekty, stratégie, či politiky, pre ktoré by mohol byť participatívny dizajn najviac prínosný. Sme samozrejme len v prvej fáze. Viaceré zámery ešte musia prejsť rôznymi schvaľovacími procesmi, mnohé bude ešte treba ujasniť. Už teraz však vieme povedať, že pôjde o širokú paletu aktivít. Spoločne s Banskobystrickým, Prešovským, Košickým, Žilinským a Trenčianskym samosprávnym krajom budeme hľadať spôsoby, ako lepšie a udržateľnejšie nastaviť napríklad deinštitucionalizáciu sociálnej starostlivosti, koncepciu a funkčnosť envirocentier, optimalizáciu školskej siete, zatraktívnenie kraja pre lekársky personál, systém potravinovej sebestačnosti, integráciu odídencov z Ukrajiny, projekty súvisiace s iniciatívou OGP Local, systém integrácie marginalizovaných rómskych komunít, či stratégie rozvoja kultúry a cestovného ruchu.

Rovnako sa tešíme aj na návštevu Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorá sa v plánovanom termíne nemohla zo zdravotných dôvodov zrealizovať. Určite však prinesie viaceré podnetné momenty. Veríme, že aj takto sa nám podarí podporiť iniciatívy, ktoré priblížia regionálnu samosprávu bližšie k jej obyvateľom. Aj to je totiž poslaním Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Pracovno-konzultačné stretnutia s koordinátormi participácie (komunity praxe) s jednotlivými zapojenými samosprávnymi krajmi sa v mesiaci máj uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 03.05.2022 - Komunita praxe: Projektové riadenie a práca v tíme
  • 10.05.2022 - Komunita praxe: Retrospektíva a zdieľanie skúseností s diagnostikou
  • 19.05.2022 - Komunita praxe: Reflexia Tour de regióny a plánovanie projektov
  • 24.05.2022 - Komunita praxe: Cieľové skupiny
  • 31.05.2022 - Komunita praxe: Práca v tíme a diagnostika - analýza dát

Participácia a pomoc Ukrajine

Tému KABINETU PARTICIPÁCIE, ktorý sa uskutočnil 19. mája 2022, určil bezprecedentný vojnový konflikt na Ukrajine. Ľudia z neziskového sektora sa zhodli, že samotný konflikt nebol pre nich prekvapením, pretože situáciu na Ukrajine monitorovali už predtým, čo ich zaskočilo bola masívnosť a brutalita útoku, ktorá bola namierená preto civilným obyvateľom. Ocenili obrovské nasadenie obyvateľov Slovenska, samosprávy a diskutovali o postavení štátu v rámci pomoci odídencom z Ukrajiny. Všetci sa zhodli na tom,  že štát v tejto krízovej situácií rozpoznal prínos občianskej spoločnosti – že občianska spoločnosť je efektívnym a užitočným partnerom. Diskusia sa dotkla aj vývoja situácie na Ukrajine a jej dopadu na občiansku spoločnosť na Slovensku.

Svoje zážitky z prvej línie, nielen z hraníc, ale aj z Ukrajiny, prezentovali skúsení zástupcovia neziskového sektora Michale Pobudová z OZ Mareena a Denisa Augustínová z OZ Magna a za štát ich skvele dopĺňali riaditeľ Migračného úradu Ján Orlovský a hostiteľ diskusie splnomocnenec vlády pre občianskej spoločnosť Filip Vagač.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]