Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 3. december 2022, sobota
 

Z denníkov analytiky - November 2017

30. 11. 2017

CHOREOGRAFIE ZMENY III: DÔVERA, INŠTITÚCIE, VEREJNOSŤ

Liptovský Mikuláš

V predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu sme v Diere do sveta v Liptovskom Mikulášidiskutovali o podstate demokracie, o dôvere a ľudskosti, o tom, že neomylnosť je nedôveryhodná, ale aj to tom, či demokracia patrí spolu so solidaritou  "starého železa".

Pánska jazda za účasti primátora mesta Hriňová Stanislava Horníka, spisovateľa a redaktora vydavateľstva Absynt Jána Púčeka a sociológa a pedagóga na UMB v Banskej Bystrici Romana Hofreitera prebrala aj to, že nie je pevné to, čo sa nechveje. Venovali sa aj sebavedomiu komunity a najmä tomu, prečo potrebujeme štíhly štát, kratšie zmluvy a zrozumiteľnejšie zákony...

 Liptovský Mikuláš

CHOREOGRAFIE ZMENY IV: O TENKOM ĽADE KAŽDODENNOSTI, CENTRE A PERIFÉRIÁCH...

Bardejov

Kultúrno - komunitné centrum Bašta v Bardejove privítalo štvrté Choreografie zmeny 22. novembra 2017 s podtitulom O tenkom ľade každodennosti, centre a perifériách, lokálnych trhoch práce a človečine, alebo večerné úvahy nad novým zákonom o sociálnych podnikoch. Diskusné nokturno sa venovalo sociálnej senzibilite, selektívnej citlivosti, subjektoch sociálnej ekonomiky a asociálnych sociálnych podnikoch. Rozprávali sme sa o neradostnej perspektíve sveta, kde je administrácia a vykazovanie práce dôležitejšie, ako práca sama.

 Bardejov

Ako sa zo sna o funkčných a zmysluplných sociálnych podnikoch stala nočná mora, či o tom ako eurofondy a verejné obstarávanie zdevastovali a devastujú prirodzenú správu vecí verejných. V rámci štvrtého diskusného panelu s Brunom Konečným nad novým návrhom Zákona o sociálnych podnikoch diskutovali: sociologička Jana Plichtová, expert pre oblasť rozvojových stratégií a sociálneho podnikania Michal Smetanka, prednosta obce Raslavice Peter PaľaBarbara Gindlová z ÚSVROS a starosta obce Sveržov Paľo Ceľúch.Multiinštrumentalista Michal Smetanka doprevádzal večer aj svojou tvorbou.

CHOREOGRAFIE ZMENY V: O RÓMOCH BEZ RÓMOV ALEBO PARTICIPÁCIA RÓMOV VO VEREJNOM ŽIVOTE

Košice

Poslednou zastávkou Choreografií zmeny sa 23. novembra 2017 stala Univerzitná knižnica Technickej univerzity v Košiciach. Excelentná dámska jazda uzavrela sériu diskusiou o tom, či sú Rómovia pri zapájaní sa do verejného života diskriminovaní, ale aj o tom, kto rozhoduje, čo Rómovia chcú a potrebujú a kto to má vôbec hovoriť. Rozprávali sme sa aj o ťažko uchopiteľnej psychológii menšín, o tom kto vlastne formuluje požiadavky Rómov.

Košice

 Nevynechali sme ani tému rómskych splnomocnencov, hrdosť a dôveru, ako ani o absentujúcu rómsku politickú reprezentáciu a neexistujúci rómsky establišment. V rámci piateho diskusného panelu diskutovali: sociologička Jana Plichtová, riaditeľka Rómskeho inštitútu Klára Orgovánová, vedúca referátu pre integráciu sociálne vylúčených komunít v Košickom samosprávnom kraji Dagmar Plančárováa riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]