Z denníkov pilotnej schémy: Február 2019
13. 02. 2019Pilotný projekt č. 6: Mesto si chce vypočuť názor každého občana
Dňa 6. feburára 2019 sa konalo ďalšie stretnutie pracovnej skupiny, zloženej zo zástupcov a predstaviteľov zraniteľných skupín / menšín v meste Svidník. Témou stretnutia boli ľudia v ťažkej životnej situácii, ľudia bez domova. Stretnutie sa uskutočnilo v priestoroch Charity – Dom Sv. Faustíny, za účasti členov pracovnej skupiny, Centra pre výskum etnicity a kultúry, mesta Svidník, ľudí bez domova a klientok Charity. Stretnutie otvorilo nový pohľad na potreby ľudí v ťažkej životnej situácii, ktorí boli po celý čas boli dôležitými partnermi v diskusii. Ďalej sa riešila úloha mesta v procese pomoci ľuďom v ťažkej životnej situácii, príklady dobrej praxe z iných miest s dôrazom na systém služieb poskytovaných mestom (zúčastnili sa zástupcovia Gréckokatolíckej charity Prešov), ako aj stretnutie vytvorilo priestor na prerozprávanie konkrétnych príbehov ľudí bez domova, ktorí to v živote nemali jednoduché. Prelínanie skúseností a názorov odborných zamestnancov a tých, ktorých sa to bytostne týka, priniesli podnetnú a otvorenú diskusiu.
Ľudia v ťažkej krízovej situácii je cieľovou skupinou, ktorá má potenciál rásť, lebo ľudia strácajú prácu, narážajú na nedostatok pracovných miest v regióne a dostávajú sa do stavu núdze. Dňa 6. februára 2019 sa uskutočnilo aj stretnutie s novou primátorkou mesta Svidník Mgr. Marcelou Ivančovou. Stretnutie s primátorkou, ako aj závery stretnutia pracovnej skupiny sa dajú zhrnúť v jednej vete: Ak má byť mesto Svidník skutočne pre všetkých, možnosť vyjadriť sa by mali mať všetci. Hlas a názor všetkých skupín obyvateľstva je pre nás obohatením a prínosom pre smerovanie mesta.
Správa mesta Svidník k stretnutiu je dostupná na tomto mieste.
Plánované aktivity v nasledujúcom období
- Pokračovanie stretnutí pracovnej skupiny – na témy – ľudia v ťažkej životnej situácii, mladí, zdravotne znevýhodnení. Pracovná skupina môže už v súčasnej podobe slúžiť ako platforma pre prediskutovanie niektorých zámerov mesta.
- Navrhnutie politiky inklúzie týchto skupín – analytická časť materiálu bude obsahovať zistenia z výskumu a pracovných skupín. Cieľom strategickej časti materiálu bude navrhnúť riešenie situácie jednotlivých skupín, odporúčania pre verejné politiky na zahrnutie týchto skupín do rozhodovania a reflektovanie ich potrieb. Súčasťou tohto návrhu bude aj návrh na vytvorenie poradného orgánu alebo konzultačnej participatívnej skupiny pre mesto. Materiál bude tvorený a konzultovaný v spolupráci s členmi pracovnej skupiny.
- Vytvorenie mechanizmu participácie – príručka participácie – v tejto príručke jednoduchým a praktickým spôsobom poukážeme na faktory, ktoré ovplyvňujú participáciu, navrhneme mechanizmy participácie, ktoré budú reagovať na konkrétnu situáciu v meste Svidník. Táto príručka pomôže mestu zapájať znevýhodnené skupiny do rozhodovania a tvorby verejných politík aj v budúcnosti. Zároveň bude slúžiť aj ako príklad dobrej praxe pre iné mestá, čím sa mesto Svidník môže zviditeľniť aj pred ostatnými samosprávami.
- Záverečné podujatia - v júni 2019 chceme zorganizovať komplexnejšie dvojdňové podujatie, ktoré bude kombinovať výsledky projektu, informovanie o situácii rôznych skupín obyvateľstva s kultúrnymi podujatiami. Toto podujatie bude zložené z viacerých menších podujatí:
- Verejná diskusia o zapájaní znevýhodnených skupín - konferencia alebo workshop pre volených aj nevolených zástupcov a zástupkyne samosprávy – plus neformálne podujatie, kde jednotlivé skupiny budú môcť prezentovať, čo robia, s akými problémami sa stretávajú, aby sa stali viditeľnejšími pre širšie obyvateľstvo
- Stretnutie s poslancami mesta a oboznámenie ich s navrhovanou politikou inklúzie (možné spojiť so zasadnutím zastupiteľstva)
- Kultúrne podujatie – kde budú vystupovať zástupcovia rôznych skupín spoločne (vo výskume sme identifikovali, že Svidník organizuje veľké množstvo kultúrnych podujatí, ale tie sú obvykle oddelené pre rôzne skupiny – Rusíni, Rómovia, deti mladí a pod.)
-
Publikácia – v závere projektu je naplánované vydanie publikácie, ktorá bude sumarizovať „príbeh“ Svidník v súvislosti s nastavovaním participatívnej tvroby politík inklúzie na lokálnej úrovni a bude obsahovať aj spomínaný mechanizmus participácie znevýhodnených skupín do procesov rozhodovania na lokálnej úrovni.
Pilotný projekt č. 1
Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP SR) srdečne pozýva všetkých na seminár k problematike dlhodobej starostlivosti a k príprave Stratégie dlhodobej starostlivosti na Slovensku. Prvý zo seminárov sa bude konať v Banskej Bystrici (Hotel Lux, Námestie slobody 2) v dňoch 21. feburára 2019 (pre odbornú verejnosť) a 22. feburára 2019 (pre laickú verejnosť). Ďalšie semináre sa budú konať tiež v Košiciach (11. - 12. apríla 2019) a v Bratislave (25. - 26. marca 2019).
Na podujatie sa, prosím, registrujte p. Helene Valčekovej z AOPP SR alebo na tel.č: 0910 904 634.