Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. apríl 2024, sobota
 

Z denníkov pilotnej schémy - Máj 2018

27. 04. 2018

Pilotný projekt č. 10

zive namestieAliancia Stará Tržnica, Inštitút SGI, architektonické štúdio 2021 a Laboratória architektúry krajiny pripravujú prezentáciu k projektu Živé námestie, ktorá sa bude konať 2. mája 2018 o 17:00 a 3. mája 2018 o 14:00 v Lab.Café (Námestie SNP 25, Bratislava).

Cieľom projektu Živé námestie je revitalizovať a zjednotiť Námestie SNP a Kamenné námestie v Bratislave, ktoré sa tak môžu stať príkladom funkčného a prístupného mestského priestoru, a to vďaka tzv. quick wins krokom, ktoré organizácie navrhujú.

V rámci projektu sa doteraz uskutočnilo viacero rôznych aktivít. Okrem stretnutí s expertmi vznikli kroky na revitalizáciu aj v spolupráci s verejnosťou, ktorá bola zapojená prostredníctvom on-line dotazníka, aj cez portál Odkaz pre starostu. K ďalším zaujímavým aktivitám patrí niekoľko úspešných náučných vychádzok, stretnutí fokusových skupín v staromestskom Seniorcentre, v rodinnom centre Prešporkovo a so skupinami zrakovo postihnutých a imobilných osôb.

Projekt je spoločným výstupom projektu Shared Cities: Creative Momentum, spolufinancovaného z programu Európskej únie Kreatívna Európa, a Národného projektu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík z operačného programu Efektívna verejná správa, podporeného Európskym sociálnym fondom.

Všetky informácie o projekte budú postupne pridávané na tento web, za návštevu však stojí aj táto webstránka, kam mohla verejnosť zdokumentovať spomienky, ktoré ľuďom viažu na konkrétne miesta na námestiach.

Pilotný projekt č. 7

V rámci pilotného projektu č. 7 – Stratégia nakladania s komunálnymi odpadmi v meste Partizánske sa uskutočnili 2. mája informačné prednášky. Občianske združenie Priatelia Zeme v spolupráci s mestom Partizánske zorganizovali dve prednášky v časoch 17:00-18:30 a 19:00-20:30 pre obyvateľov mesta Partizánske – mestská časť Štrkovec. Témou prednášok bolo kompostovanie v domácnostiach a rôzne možnosti a spôsoby využívania biologicky rozložiteľného odpadu. Uskutočnené prednášky sa konali ako súčasť série aktivít realizátorov projektu pre obyvateľov mesta Partizánske.

Pilotný projekt č.1

V rámci prípravy Stratégie dlhodobej starostlivosti spustila Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) prieskum, ktorý by mal pomôcť identifikovať hlavné problémové oblasti v rámci dlhodobej starostlivosti. Do prieskumu sa môžu zapojiť pacienti odkázaní na dlhdoboú starostlivosť, ich rodiny či blízki. Prieskum má pomôcť zadefinovať alebo potvrdiť už identifikované nedostatky, čo sa týka chýbajúcich kapacít, ktoré poskytujú  dlhodobú starostlivosť, do akej miery je ešte možné finančne zvládať náklady na túto starostlivosť v rodine, prípadne aké majú skúsenosti s čakacími lehotami v zariadeniach.

Prieskum sa realizuje vo forme on-line dotazníku v dňoch od 10. mája 2018 do 10. júna 2018. Viac informácií nájdete v tlačovej správe (PDF, 478 kB)alebo na webstránke AOPP.

Pilotný projekt č. 6

PREZENTÁCIA ANALÝZY KVALITATÍVNEHO VÝSKUMU V MESTE SVIDNÍK

Dňa 14. mája 2018 sa na mestskom úrade vo Svidníku realizovalo pracovné stretnutie zamerané na  prezentáciu výskumných zistení. Stretnutia sa zúčastnili predstavitelia reprezentujúci jednotlivé zraniteľné skupiny (napr. cudzinci, zdravotné postihnutie, etnicita – Rusíni, Rómovia), zástupcovia inštitúcií, ktoré majú vo svojej agende prácu so zraniteľnými skupinami (riaditeľ Detského domova, zástupcovia polície, Gréckokatolíckej charity), zástupcovia mesta Svidník (primátor, viceprimátor, sociálni pracovníci, odborný garant za VS – PP6) . Stretnutie otvoril Ján Holodňák, primátor mesta Svidník a následne si slovo prevzali výskumníčky Elena Kriglerová a Jana Kadlečíková. „Svidník je kultúrne rozmanitý, pokojný, väčší štvorizbový byt“ bol názov prezentácie, ktorá sumarizovala takmer ročný výskum založený na:

  • analýze strategických dokumentov a online informácií mesta
  • 13 individuálnych pološtruktúrovaných rozhovorov s aktérmi pôsobiacimi v rámci mestskej samosprávy, organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta alebo samosprávneho kraja, či súkromných inštitúciách a mimovládnych organizáciách
  • 3 fokusové skupiny – s mladými ľuďmi, seniormi a Rómami

Prezentácia pozostávala z blokov:

  • Aké je Svidník mesto – pozitíva/negatíva
  • Vzťahy v meste a kultúrna rozmanitosť
  • Komu sa vo Svidníku žije lepšie a komu horšie
  • Situácia jednotlivých skupín:
    • Rómovia
    • deti a mladí ľudia
    • seniori
    • cudzinci
    • Rusíni
    • ľudia so zdravotným postihnutím
    • iné náboženské skupiny
    • ďalšie skupiny na okraji spoločnosti (Mladí ľudia v krízovej životnej situácii / Ľudia odkázaní na sociálnu pomoc)
  • Komunikácia mesta smerom k obyvateľom
  • Komunikuje najmä primátor
  • Dostupnosť informácií
  • Priestor pre obyvateľov na vyjadrenie
  • Spolupráca mesta a rôznych organizácií
  • Priority mesta
  • Participácia vo Svidníku

Pilotný projekt č. 8

Dňa 15. mája sa v Hlohovci uskutočnilo druhé kolo verejných stretnutí participatívnych komunít Sociálne veci a (Cyklo)doprava. Najskôr sa aktívna verejnosť zo sociálnej oblasti zúčastnila stretnutia ku komunitnému plánovaniu sociálnych služieb, kde bola informovaná o možnostiach participatívneho rozpočtu a pozvaná na posledné verejné stretnutie k tejto téme, ktoré sa konalo 29. mája. Nasledovalo stretnutie k (cyklo)doprave, ktoré bolo napriek nižšej účasti veľmi produktívne a plné nápadov. Hlavnou témou stretnutia bolo označenie turistických trás pre cyklistov, vybudovanie nových cyklotrás v Hlohovci a jeho okolí a vytvorenie pracovnej skupiny pre tvorbu cyklostratégie pre mesto Hlohovec.

Nasledujúci deň, 16. mája, sa uskutočnili verejné stretnutia zvyšných dvoch participatívnych komunít Šport a kultúra a Verejné priestory a zeleň. Počas stretnutia sa diskutovalo hlavne o dvoch potenciálnych občianskych projektoch. Prvý projekt navrhuje vznik oddychovo-vzdelávacieho centra, ktoré by bolo využívané na prevádzku denných detských táborov. Druhý projekt dostal pracovný názov „vymeň svoje know-how“. Projekt sa zameriava na výmenu špecifických znalostí a schopností, ktorými konkrétny človek disponuje (napr. cudzí jazyk, remeslo a i.), pričom na oplátku ho druhá osoba naučí niečo iné.

Posledné stretnutie komunity Sociálne veci v rámci 2. kola verejných stretnutí participatívnych komunít sa konalo dňa 29. mája. Odznelo viacero nápadov, podnetov, projektov či pripomienok. Spomeňme napríklad projekt verejnej práčovne, podpora speváckeho súboru denného centra, či zakúpenie počítačov, tlačiarní a zavedenie internetu pre seniorov v denných centrách.

V období do augusta 2018 budú prebiehať individuálne konzultácie s predkladateľmi jednotlivých občianskych projektov. Po konzultáciách odovzdajú predkladatelia finálny projektový formulármestskému úradu v Hlohovci.

hlohovec

Pilotný projekt č. 11

V utorok, 29. mája 2018 sa uskutočnilo stretnutie III. pracovnej skupiny k pilotnému projektu č. 11 – Trvalo udržateľná mobilita. Išlo o posledné zo série stretnutí, na ktorom členovia skupiny komentovali spracovávaný dokument a kde predkladali svoje návrhy a pripomienky. Pred stretnutím pracovnej skupiny dostali jej členovia k dispozícii dokument audit ADVANCE už v pokročilom štádiu rozpracovanosti, s už zapracovanými vstupmi s predchádzajúcich dvoch stretnutí, zo sociologického prieskumu dopravného správania ako aj zo série verejných stretnutí v piatich mestských častiach Banskej Bystrice.

Stretnutia sa zúčastnili sa zástupcovia MNO, mesta Banská Bystrica a experti participujúci na pilotnom projekte č. 11. V rámci stretnutia boli účastníkom odprezentované zhrnuté výstupy a najdôležitejšie informácie z uskutočneného prieskumu dopravného správania obyvateľov mesta Banská Bystrica. Z prieskumu napríklad vyplynulo, že aj keď až pre 37,4 % obyvateľov je automobil prvou voľbou cestovania do práce či školy, stále až 64,6 % pravidelne používa aj verejnú dopravu, čo predstavuje veľký potenciál a preukazuje zmysel rozvoja tejto služby. Zaujímavé a hodnotné boli aj výstupy zo stretnutí s verejnosťou, kde účastníci prišli napríklad aj s konkrétnymi návrhmi na optimalizáciu cestovných poriadkov verejnej hromadnej dopravy. Pracovná skupina okrem iných návrhov odporučila aj využitie interaktívnej mapy, ktorá bude následne použitá a zverejnená ako súčasť pripravovaného dopravného portálu mesta.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]