Ako sa buduje transparentnosť v rezorte zahraničia: Zverejňovanie aktivít vedenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
25. 09. 2023Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti prináša minisériu blogov zameranú na získanie prehľadu o konkrétnych príkladoch aktivít zo Slovenska a zo zahraničia, ktoré podporujú otvorené vládnutie a jeho princípy - transparentnosť, participáciu či zúčtovateľnosť. Sú súčasťou plnenia úloh B.17 a B.18 uznesenia vlády SR č. 457/2022 - Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2022 - 2024 (PDF, 1 MB). Blogy slúžia na získanie základného prehľadu, od ktorých sa odvíjajú detailnejšie aktivity. Autorom série blogov je analytik ÚSV ROS Jakub Adámek (TA.13G4@TY4SPS.2HTSZ@).
Keď sme v zime 2022 oslovovali ústredné orgány štátnej správy (ÚOŠS) s prosbou o pomoc pri overovaní dát pre Index participácie, proces bol jednoduchý - orgány dostali zoznam indikátorov a ich pracovníci kontrolovali, či disponujú pre dané indikátory dostupnými dátami. Medzi indikátormi, ktorých zmyslom je hodnotiť úroveň otvoreného vládnutia, sa nachádza aj jeden v znení "Kalendár stretnutí volených alebo politických reprezentantov orgánu je verejne prístupný".
Informovanie verejnosti o činnosti vedenia rezortu je nástroj transparentnosti a zúčtovateľnosti. Z ÚOŠS, ktoré sa na overovaní dát zúčastnili, tento indikátor nevyplnil kladne nikto okrem Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR). Práve preto sme sa rozhodli MZVaEZ SR kontaktovať so žiadosťou o rozhovor, s cieľom zdokumentovať tento nástroj komunikácie s verejnosťou ako príklad dobrej praxe. MZVaEZ SR sme kontaktovali v júni 2023 a po dohode so zamestnancami Komunikačného odboru sme rezortu zaslali dotazník monitoringu dobrej praxe. Vďaka iniciatíve komunikačného odboru vyjadrenia do dotazníku poskytla vtedajšia štátna tajomníčka Ingrid Brocková.
Zverejňovanie stretnutí predstaviteľov ministerstva je súčasťou konceptu verejnej diplomacie, ktorú MZVaEZ SR presadzuje - „Verejná diplomacia v chápaní MZVaEZ SR predstavuje kontinuálny proces komunikácie o cieľoch a prioritách zahraničnej a európskej politiky SR, ako aj o pozitívnych hodnotách a atribútoch našej krajiny, paralelne a v prepojení s prioritami v oblasti strategickej komunikácie." V tomto prípade ide o komunikáciu rezortu s občanmi Slovenska a budovanie pozitívneho pro-klientskeho prístupu ministerstva.
K zverejňovaniu aktivít vedenia MZVaEZ SR pristúpilo ministerstvo v roku 2009, keď na webstránke rezortu pribudli v časti Aktuálne, ako aj v podstránkach jednotlivých predstaviteľov rezortu (ministra/ky a štátnych tajomníkov/čok) série krátkych článkov o konkrétnych aktivitách vedenia ministerstva. Projekt a správu webových sídiel mal v gescii odbor verejnej diplomacie, ktorý je dnes súčasťou komunikačného odboru. V lete roku 2022 prešlo webové sídlo ministerstva redizajnom - v štruktúre novej stránky sa zmenila aj samostatná sekcia Aktivity vedenia ministerstva, ktorá jednotlivé články prepája s interaktívnym kalendárom a mapou. Informácie tak poskytujú dostupný prehľad o činnosti, zahraničných pracovných cestách a verejnom programe ministra a štátnych tajomníkov/čok.
Samotné informácie o programe ministra/ky či tajomníkov/čok poskytujú priamo kabinety jednotlivých predstaviteľov v rámci svojej bežnej agendy, pričom tento proces nepredstavuje žiadnu časovú, technickú, ani finančnú záťaž. Program na celý týždeň sa zverejňuje vždy v pondelok. Ak sa v programe nachádza tlačová konferencia alebo pracovné cesty ministra/ky či tajomníkov/čok, rezort informuje médiá deň pred ich konaním prostredníctvom avíz, kde sa uvádzajú aj bližšie podrobnosti. Nakoľko sa zverejňuje oficiálny program, zverejňujú sa aj mediálne výstupy vo forme fotografií, tlačových správ alebo príspevkov na sociálne média.
Táto jednoduchá, nenákladná a dostupná komunikačná politika pomáha budovať otvorený prístup ministerstva voči občanom a zavádza vysoký štandard transparentnosti, ktorá je predpokladom pre kvalitný výkon zahraničnej služby. Zároveň ide o politiku, ktorá je nenáročná, nevyžaduje zmeny legislatívy ani budovanie špeciálnych kapacít. Preto je možné zaviesť zverejňovanie programu v každej inštitúcii, ak to nemá vplyv na bezpečnostné podmienky.
Ako na záver dodáva Ingrid Brocková: „Zverejňovanie oficiálnej časti programu prispieva k väčšej transparentnosti výkonu verejnej funkcie a pomáha zlepšiť predstavu o agende konkrétnej inštitúcie a jej predstaviteľov. Ide aj o jeden z nástrojov, ktorý vedie k dobrej správe vecí verejných (good governance) a sekundárne aj k zvyšovaniu dôvery verejnosti k štátnym inštitúciám.”
Verejné informovanie o pracovnom programe vedúcich ministerstve je jednoznačne príklad, ktorý by mal inšpirovať aj ostatné orgány štátnej správy.