Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. september 2024, sobota
 

Ako sa v Severnom Macedónsku buduje participatívna samospráva: Podpora samosprávnych zastupiteľstiev

25. 09. 2023

Logo OGP Slovensko

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti  prináša minisériu blogov zameranú na získanie prehľadu o konkrétnych príkladoch aktivít zo Slovenska a zo zahraničia, ktoré podporujú otvorené vládnutie a jeho princípy - transparentnosť, participáciu či zúčtovateľnosť. Sú súčasťou plnenia úloh B.17 a B.18 uznesenia vlády SR č. 457/2022 - Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2022 - 2024 (PDF, 1 MB). Blogy slúžia na získanie základného prehľadu, od ktorých sa odvíjajú detailnejšie aktivity. Autorom série blogov je analytik ÚSV ROS Jakub Adámek (TA.13G4@TY4SPS.2HTSZ@).


Záväzok Severného Macedónska v Iniciatíve pre otvorené vládnutie - Nástroje finančnej transparentnosti pôsobí na prvý pohľad zaujímavo, ale skromne - interaktívny dashboard pre monitoring verejných financií v každej macedónskej samosprávnej jednotke. Zaujme najmä tým, že ľahko čitateľnými dátami dáva občanom do rúk silný kontrolný nástroj. Avšak už po úvodných rozhovoroch sme objavili podstatne rozsiahlejší projekt, ktorý v mnohom pripomína slovenské projekty realizované na našom úrade - Národný projekt Participácia 1 a Národný projekt Participácia 2. Projekt s názvom Podpora opštinskích zastupiteľstiev realizuje Rozvojový program OSN (UNDP) v spolupráci so Švajčiarskou agentúrou pre rozvoj a spoluprácuMinisterstvom pre lokálnu samosprávu.

Projekt reaguje na záväzok Ochritskej dohody prehlbovať decentralizáciu v krajine a občiansku participáciu, ktorých náplň je z dlhodobého hľadiska málo uspokojivá. Samosprávy často nedisponujú dostatočnými odbornými kapacitami pre adekvátne plnenie vlastných povinností. Preto medzi ciele projektu patrí budovanie participácie pri tvorbe politík, zvýšenie transparentnosti financií na úrovni samospráv a budovanie odborných kapacít na samosprávnej úrovni.

Následne vznikol e-learningový nástroj určený pre zamestnancov miestneho zastupiteľstva, ktorý obsahuje vzdelávacie moduly zamerané na koncept dobre spravovanej spoločnosti, finančný manažment, manažment ľudských zdrojov, rodovú rovnosť, ale aj krízový manažment v súvislosti s pandémiou COVID-19. Okrem samotných e-kurzov je súčasťou e-learningového nástroja aj fórum, ktoré má prepojiť zamestnancov naprieč miestnou správou a podporiť peer-to-peer šírenie poznatkov. Ako súčasť záväzku prehlbovať transparentnosť samospráv vznikol interaktívny dashboard Finančné indikátory, ktorý podrobne rozoberá financie jednotlivých samospráv.

Na základe výskumov bola v spolupráci so Švajčiarskou agentúrou pre rozvoj a spoluprácu nastavená grantová schéma, kde mohli samosprávy žiadať o dotáciu vo výške 50 000 švajčiarskych frankov. Aby sa mohla samospráva o grant uchádzať, potrebovala splniť niekoľko podmienok - zapojiť sa do projektu budovania participácie na samosprávnej úrovni a poskytnúť dáta pre dashboard s finančnými indikátormi. Týmto krokom sa zaistila obojstranne výhodná spolupráca a plnenie merateľných ukazovateľov projektu. Aj keď bolo spočiatku financovanie grantovej schémy záležitosťou švajčiarskej strany projektu, od roku 2021 prebrala Macedónska vláda zodpovednosť za spolufinancovanie projektu do výšky 40%.

Zavádzanie participácie je postavené na švajčiarskom modely komunitných fór. Zmyslom takéhoto fóra je budovať nový formát priamej demokracie, kde sa občan nevyjadruje k už vopred definovanej otázke, ale ju sám pokladá. Tento prístup môže byť obzvlášť efektívny v prípade menších samospráv, kde má miestna správa prirodzene bližšie k občanom. Práve preto sa tím projektu rozhodol pre tento model. Okrem samotného zapájania verejnosti, sa projekt sústredil na tematiku rodovej rovnosti a etnického spolužitia - konkrétnym riešením je princíp mainstreamingu, ktorý zabezpečuje aby sa demografické zloženie obce čo najpresnejšie odrážalo v jej politickom rozhodovaní. Takto uchopené fórum má potenciál prekonať niektoré slabiny princípov zastupiteľskej demokracie. Komunitné fóra priniesli viacero projektov, napr. bezbariérové školy a verejné športoviská.

Okrem prehĺbenia participácie sa zvýšila aj transparentnosť - nová realita spôsobená pandémiou motivovala k zmene zákona tak, aby bolo možné viesť obecné zastupiteľstvá online, čo mnohé samosprávy využili aj k živému vysielaniu zasadaní cez  internet.

V súčasnosti sa medzi štúdiami a príručkami projektu objavuje väčšie zastúpenie tém digitálnej gramotnosti a finančného manažmentu, ktorá sa zaoberá témami ako participatívny rozpočet, transparentnosť verejných financií, a spoluprácou s občianskou spoločnosťou, pričom štúdia poukazuje na viaceré príklady dobrej praxe medzi macedónskymi samosprávami.

O úspechu projektu svedčí aj cena Iniciatívy pre otvorené vládnutie za dopad za rok 2021.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy