Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. september 2024, pondelok
 

MuMap: Ako spraviť z občana kontrolóra

25. 09. 2023

Logo OGP Slovensko

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti  prináša minisériu blogov zameranú na získanie prehľadu o konkrétnych príkladoch aktivít zo Slovenska a zo zahraničia, ktoré podporujú otvorené vládnutie a jeho princípy - transparentnosť, participáciu či zúčtovateľnosť. Sú súčasťou plnenia úloh B.17 a B.18 uznesenia vlády SR č. 457/2022 - Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2022 - 2024 (PDF, 1 MB). Blogy slúžia na získanie základného prehľadu, od ktorých sa odvíjajú detailnejšie aktivity. Autorom série blogov je analytik ÚSV ROS Jakub Adámek (TA.13G4@TY4SPS.2HTSZ@).


Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) predstavuje nezávislý štátny orgán, ktorý je vo svojej činnosti viazaný len zákonom. Na čele úradu stojí predseda, ktorého volí a odvoláva Národná rada SR. NKÚ sme si vybrali pre jednoznačné prihlásenie sa k budovaniu princípu zúčtovateľnosti prezentované jeho predsedom Ľubomírom Andrassym. Konkrétna politika, o ktorú sme sa zaujímali je aplikácia Municipality na mape - MuMap.

MuMap predstavuje online georeferencovanú aplikáciu, ktorá sprístupňuje základné sociodemografické dáta a informácie o zisteniach NKÚ v konkrétnych obciach na Slovensku. Aplikácia je cielená na občana samospráv, preto je jej základná myšlienka je, že občan môže kontrolovať svoju obec. Ako hovorí Ľubomír Andrássy, predseda NKÚ: „MuMap je nástroj, ktorý je určený každému občanovi tejto krajiny, ktorý sa môže stať kontrolórom svojej samosprávy“. Aktuálne v aplikácii MuMap, ktorá pracuje výlučne s otvorenými dátami, nájdeme dáta ohľadne kontrolných zistení NKÚ, Prvej pomoci štátu v súvislosti s COVIDom, o hospodárení miest a obcí, a o fondoch EU za programové obdobie 2014 - 2020.

Aktuálna verzia aplikácie obsahuje pomerne špecifické dáta, ktoré oslovia najaktívnejších občanov. Čím viac informácií relevantných pre každodenné životné situácie občana (napríklad údaje o zaradení detí do predškolskej výchovy) bude aplikácia obsahovať, tým efektívnejší bude. V tejto rovine ale opakovane narážame na otázky spojené s kvalitou dát na úrovni samospráv. Samotným problémom nie je fakt, že sú nezriedka neúplné, ale absencia jasnej metodickej podpory, resp. orgánu, ktorý by držal ochrannú ruku nad produkciou dát na úrovni samospráv a definoval ich žiadúcu podobu. Rovnako sa dá poveať, že chýba automatizovaný proces, ktorý by dáta kontroloval – napríklad sa nezriedka môže vyskytnúť chyba. Prístup k dátam predstavuje mierne odlišnú výzvu, nakoľko sa NKÚ stretol aj s nízkou ochotou zdieľať aj dáta, ktoré by mali byť otvorené.

Vzniku MuMapu predchádzal, po vzore zahraničia aj analytických jednotiek na ústredných orgánoch štátnej správy v SR, vznik analytickej jednotky na NKÚ – Odboru stratégie a analýz (OSA) a projekt budovania personálnych kapacít, v rámci ktorého sa analytici zaškoľovali aj v používaní programovacieho jazyka R - programovacieho jazyka v oblasti štatistiky. Niekoľko mesiacov po školení bolo NKÚ pozvané na 1. medzinárodný hackathon, ktorý bol súčasťou kongresu EUROSAI 2020 v Čechách. Pilotná verzia MuMapu, ktorá vznikla na hackhatone sa zakladala na už budovanej databáze určenej na analýzu rizikových samospráv, ktorou sa v tom čase OSA zaoberala. Celá aplikácia je naprogramovaná v jazyku R, pričom v Beta verzii pribudli tabuľky a vizualizácie dát.

Z tímu, ktorý sa zúčastnil hackathonu, neskôr vznikla pracovná skupina. Aktuálne sa skladá zo šiestich pracovníkov z oblasti analytiky, kontroly, a jedného IT špecialistu. Táto rôznorodosť prístupov pri tvorbe aplikácie sa ukázala byť výhodou, ktorá priniesla aplikáciu samotnú bližšie k používateľom. Pracovná skupina je financovaná z rozpočtu úradu a svoju činnosť odpočtuje kolégiu predsedu. Okrem vzniku pracovnej skupiny a vyčlenenia financií neboli potrebné žiadne ďalšie úkony. Slovami Ľubice Gazdovej, generálnej riaditeľky Sekcie analýz a inovácií NKÚ: „MuMap je taká hobby vec“, jeho správa nie je primárnou pracovnou náplňou nikoho z pracovnej skupiny a celý projekt sa zakladá na aktívnom prístupe jednotlivcov a jasnej podpore vedenia úradu.

Aj keď zatiaľ ide stále ešte len o Beta verziu, súčasťou MuMapu je aj efektívna komunikácia úradu. Návštevnosť aplikácie MuMap sa pravidelne vyhodnocuje, je zriadená aj schránka pre prijímanie podnetov verejnosti, na základe ktorej v aplikácii pribudli aj dáta ohľadne Prvej Pomoci v súvislosti s COVIDom. Aplikácia bola prezentovaná aj v zahraničí – na postkongrese EUROSAI v Prahe a na seminári NKI v Rakúsku. MuMap je prezentovaný na sociálnych sieťach, ale aj v štandardných médiách. V rámci ďalšieho šírenia MuMapu sa podarilo zaradiť aplikáciu aj na portál otvorených dát data.gov.sk.O spoluprácu v rámci projektu MuMap prejavili záujem aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), avšak v dobe rozhovoru (september 2022) nebola ešte spolupráca etablovaná.

Na úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti sme sa aj na základe rozhovoru s p. predsedom Ľubomírom Andrássym rozhodli nominovať aplikáciu MuMap na ocenenie Inšpiratívnej reformy 2023 Iniciatívy pre otvorené vládnutie, ktoré sa udeľovalo pri príležitosti ôsmeho medzinárodného samitu Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Tallinne. Aplikácia NKÚ sa medzi celosvetvovou konkurencou nestratila a získala čestné uznanie za rozvoj boja proti korupcii a využitie digitálnych nástrojov pre budovanie otvoreného vládnutia. Opakované medzinárodné uznanie MuMapu na domácich aj zahraničných fórach ukazuje, že aj projekty, ktoré majú skromné začiatky, dokážu priniesť veľký úspech na poli otvoreného vládnutia.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy