Na konferencii "Na spolupráci záleží" sme témy Iniciatívy pre otvorené vládnutie predstavili širokému publiku
21. 11. 2022Členstvo Slovenska v medzinárodnej Iniciatíve pre otvorené vládnutie (z angl. Open Government Partnership, OGP) nie len o plnení dvojročných akčných plánov prijímaných uznesením vlády SR, ale aj o diskusiách a šírení povedomia o základných princípoch otvoreného vládnutia – transparentnosti a otvorenosti vlády smerom k občanom, zapájania občianskej spoločnosti a ostatných aktérov do vládnutia a zúčtovateľnosti vlády voči svojim občanom.
Úrad splnomocnenca ako koordinátor nášho členstva v tejto dôležitej iniciatíve preto priniesol otvorené vládnutie na novembrovú konferenciu mimovládnych neziskových organizácií v Novej Cvernovke.
O tom, prečo je participácia výhodná rozprával náš zahraničný hosť Paul Braithwaite, ktorý pôsobí v centrále Iniciatívy pre otvorené vládnutie ako regionálny koordinátor pre Slovensko a ďalších 6 krajín. Vo svojom vstupe odprezentoval dáta o konkrétnych prínosoch participácie a členstva krajiny v OGP na kvalitu vládnutia a spravovania vecí verejných. V diskusii moderovanou Luciou Lacika, kontaktnou osobou pre Iniciatívu pre otvorené vládnutie na Slovensku porozprával aj o inšpiratívnych prínosoch zapájania verejnosti z Írska, či zrekapituloval pôsobenie Iniciatívy pre otvorené vládnutie od čias jej vzniku v roku 2011.
V komornejšej atmosfére prebiehala diskusia o princípe otvoreného vládnutia – zúčtovateľnosti. Jakub Adámek z úradu splnomocnenca stručne predstavil našu aktuálnu ambíciu merať otvorené vládnutie v štátnej správe a s partnermi z akadémie, mimovládnych neziskových organizácií a štátnych inštitúcií otvoril diskusiu k definícii a uchopeniu pojmu tohto dôležitého pojmu na Slovensku.
Expertka Alexandra Poláková Suchalová z úradu splnomocnenca viedla workshop, v ktorom sa zúčastnení zamýšľali nad aktuálnym stavom participácie na legislatívnom procese a navrhovali riešenia na zlepšenie. Takisto diskutovali o novej podobe metodického materiálu „Pravidlá zapájania verejnosti do tvorby verejných politík“, ktorých úpravu úrad pripravuje.
O jednom z najúspešnejších záväzkoch SR v rámci Iniciatívy pre otvorené vládnutie – transparentnosti konečného užívateľa výhod, diskutovali pod vedením Zuzany Wienk z OZ Bystriny aj Andrej Leontiev z právnickej kancelárie Taylor-Wessing, Luciána Malovcová z Ministerstva spravodlivosti SR a Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu. Zúčastnených previedli cez aktuálnu úpravu v Registri partnerov verejného sektora, praktických dopadoch fungovania systému pre zmenšovanie korupcie na Slovensku ako aj o plánoch smerom k rozšíreniu kontroly konečných užívateľov v súlade so záväzkom Akčného plánu na roky 2022 – 2024.
Počas celého dňa prebiehal aj špeciálny workshop v gescii Úradu pre ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, na ktorom sa zodpovedné osoby dozvedeli ako nastaviť efektívne interné systémy oznamovania, ako evidovať a preverovať oznámenia o nekalých praktikách na pracovisku, ako komunikovať s oznamovateľmi, ako im vie pomôcť, a aké má kompetencie Úrad na ochranu oznamovateľov. Workshop je súčasťou záväzku Úradu na ochranu oznamovateľov v aktuálnom Akčnom pláne na roky 2022 – 2024.
Deň otvoreného vládnutia uzavrela diskusia zameraná na spoluprácu mimovládnych neziskových organizácií a štátu v kontexte vojny na Ukrajine. Pod vedením splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipa Vagača diskutovali o rôznych typoch pomoci štátu štátny tajomník Martin Kováč z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a štátna tajomníčka Soňa Gaborčáková z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. O aktuálnej situácii na Ukrajine rozprávala Natalia Nykyforak z Veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku a o každodenných skúsenostiach priamo z terénu aj o aktuálnych potrebách porozprávala Michaela Pobudová z OZ Mareena.
Fotografie zhotovi: Ján Gombala, Videoart.sk