Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Z denníkov - September 2022

30. 09. 2022

Služby vo verejnom záujme - Stretnutia na rezortoch

V mesiacoch august a september sme absolvovali sériu stretnutí na ministerstvách a iných verejných inštitúciách:

  • Ministerstvo kultúry SR,
  • Ministerstvo obrany SR,
  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR,
  • Ministerstvo spravodlivosti SR,
  • Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,
  • Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu,
  • Národný inštitút vzdelávania a mládeže,
  • Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Cieľom stretnutí bolo zbieranie vstupov k vytvoreniu zoznamu služieb v kompetencii jednotlivých ministerstiev (vrátane tých, ktoré sú prenesené na samosprávu). Zoznam poslúži ako základná báza pre výskum, s ktorou budeme ďalej pracovať podľa metodiky vypracovanej v spolupráci s Fakultou sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave.

Cieľom je jasne definovať prienik na služby MNO, ktoré poskytujú v troch vybraných oblastiach (starostlivosť o ľudí bez domova, neformálne vzdelávanie a integrácia cudzincov), získať informácie o spôsobe zabezpečenia množiny služieb, kde participujú MNO, či informácie o charaktere vzťahov medzi MNO a verejnou správou (napr. zmluvné ošetrenie, partnerstvo, podpora nefinančnými zdrojmi a pod.). Zároveň sme zisťovali motivácie či bariéry pri vstupe do takéhoto vzťahu, či už ide o spoluprácu (spoločný dizajn), dopĺňanie alebo dokonca nahrádzanie pri poskytovaní týchto služieb. S identifikovaným zoznamom služieb budeme ďalej pracovať v dotazníkových prieskumoch zameraných na MNO a samosprávy, ktoré budú spustené v najbližších týždňoch.

PODA 2 - Workshop s koordinátormi participácie

Na konci mesiaca (28.9.- 29.9.2022) sme u nás na úrade po 5 mesiacoch privítali krajských koordinátorov participácie z Banskobystrického samosprávneho kraja, Prešovského samosprávneho kraja, Nitrianskeho samosprávneho kraja, Žilinského samosprávneho kraja a Košického samosprávneho kraja, spolu s odbornými garantmi z Participation Factory.

Program dvojdňového workshopu veľmi obohacujúci a inšpiratívny. Počas prvého dňa koordinátori prostredníctvom retrospektívy zhodnotili posledných 9 mesiacov svojej činnosti a našej vzájomnej spolupráce. Následne každý tím predstavil vybrané participatívne projekty, na ktorých bude počas nasledujúceho obdobia pracovať. Koordinátori získali prehľad o agendách, na ktorých ich kolegovia z iných krajov pracujú, a zároveň hľadali možnosti nadregionálneho prepojenia svojich aktivít.

Druhý deň sa niesol v kreatívnom duchu, keďže tímy koordinátorov pracovali na dizajne participatívneho procesu, ktorý neskôr prezentovali ostatným tímom. Následne dostali spätnú väzbu.
Intenzívne samozrejme spolupracujeme aj naďalej, už budúci týždeň preto vyrážame priamo do terénu, konkrétne zúčastniť sa a pomôcť pri realizovaní participatívnych aktivít v Prešove, Spišskej Novej Vsi a Gelnici.

Pracovno-konzultačné stretnutia s koordinátormi participácie v jednotlivých zapojených samosprávnych krajoch sa v mesiac september uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 06.09.2022 - Komunita praxe: Retrospektíva, interaktívny dizajn: ochrana rieky
  • 13.09.2022 - Komunita praxe: Participácia výstavby vysokorýchlostnej trate: prípadová štúdia a interaktívny dizajn
  • 20.09.2022 - Komunita praxe: Interaktívny dizajn: projektový deň/fórum
  • 27.09.2022 - Komunita praxe: Civic Tech

""

PODA 2 - Workshop koordinátorov participácie v Banskobystrickom samosprávnom kraji

21. septembra 2022 sme sa zúčastnili workshopu na Úrade BBSK, ktorý organizovali krajskí koordinátori participácie pre zamestnancov úradu. V jeho prvej časti koordinátori prezentovali výsledky diagnostiky zázemia pre participáciu na úrade, ktorú realizovali v prvej polovici tohto roka.

Následne si účastníci, v rámci "rýchlokurzu participácie", mohli na praktických cvičeniach vyskúšať rôzne metódy participácie, zamerané na zlepšovanie efektivity chodu úradu.

Spoločne s nami sa na podujatí zúčastnili aj koordinátorky zo Žilinského samosprávneho kraja. Projekt je totiž realizovaný tak, aby popri regionálnych špecifikách prinášal aj všeobecne aplikovateľné riešenia.

""

Index participácie

Robíme na indexe: Koniec leta a jeseň priniesli zmeny v našom tíme ako aj v projekte NP PARTI. Pre nás to znamená väčší dôraz na tvorbu Indexu Participácie, ku ktorému sme vytvorili internú pracovnú skupinu z pracovníkov USV ROS – táto pracovná skupina má za cieľ diverzifikovať pohľady na to ako „merať“ participáciu a priniesť návrhy konkrétnych indikátorov do budúceho indexu.

Slovenská dobrá prax: Z domácej dobrej praxe sme sa bližšie pozreli na projekt MuMap na NKÚ (http://mumap.nkusr.sk/ ). MuMap predstavuje nástroj, ktorý v mapovom rozhraní prepája základné demografické dáta o samosprávach s výstupmi kontrol NKÚ na úrovni miest  a obcí na Slovensku, s ohľadom na nedávnu minulosť je nástroj rozšírený aj o dáta o Prvej pomoci pri pandémii COVID-19.

Zahraničná dobrá prax: Mapovanie zahraničnej dobrej praxe sa rozrástlo o Estónsky projekt Zvyšovanie transparentnosti financovania mimovládnych organizácií, ktorý predstavuje interaktívny dashboard s informáciami o dotáciách, ktoré poskytuje štát tretiemu sektoru (https://heakodanik.shinyapps.io/rakendus/ ). Na rozdiel od iných podobných projektov je v tomto prípade povšimnutiahodné, že ide o projekt mimovládneho sektora. Správcom dashboardu je totiž NENO - Sieť estónskych mimovládnych organizácií (https://heakodanik.ee/ ), ktorá predstavuje strešnú organizáciu tretieho sektoru v krajine. Zároveň sme sa od našich estónskych partnerov dozvedeli viac o “Strategickom partnerstve” medzi štátnymi subjektmi a mimovládnymi organizáciami.

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]