Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. december 2021, štvrtok
 

Písanie zrozumiteľných úradných textov k fondom EÚ je celoeurópskou témou

24. 08. 2021

Zrozumiteľné písanie textov spojených s fondami EÚ je jednou z tém, ktorým sa dlhodobo venujeme aj v projekte Partnerstvo.

V predchádzajúcej fáze projektu sme v rámci tejto témy pripravili Návrh vzdelávacieho programu pre oblasť zrozumiteľnej komunikácie (PDF, 989 kB) a Komunikačno-štylistickú príručku (PDF, 1 MB). Vzdelávací program pre oblasť zrozumiteľnej komunikácie v súčasnosti pripravujeme vo forme edukačných videí v e-learningu pre zamestnancov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Pilotné testovanie nášho programu predpokladáme v mesiaci október 2021.

Otázku, ako písať jasne a zrozumiteľne si však kladie čoraz viacej ľudí a zaoberá sa ňou aj Európska komisia. V rámci tejto problematiky by sme Vás radi upozornili na materiál z dielne EK, v ktorom nájdete niekoľko zaujímavých tipov ako písať jasne, efektívne a zrozumiteľne. Dokument s názvom Ako písať zrozumiteľne nájdete zverejnený online.

Nami spracovaná Komunikačno-štylistická príručka a materiál Európskej komisie v mnohom prichádzajú k podobným záverom a odporúčaniam. Ide napríklad o problematiku používania záporov, pravidla jeden pojem = jedno slovo, obmedzenie používania záporov. Materiál EK sa navyše zaoberá nesprávnym preberaním cudzích slov a viacslovných výrazov, žargónu či plánovaniu pred písaním dokumentov. Naša príručka pomôže pri revidovaní existujúcich dokumentov, mapovaní významových vzťahov a ponúka napríklad popis celej palety techník ako presvedčiť čitateľa aby vyhovel vašej žiadosti.

Prajeme príjemné čítanie a následne písanie.


 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]