Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Minister vnútra podpísal memorandum o spolupráci s neziskovými organizáciami pri riešení mimoriadnej situácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine

08. 11. 2022

Minister vnútra Roman Mikulec v utorok 8. novembra 2022 počas druhého dňa konferencie organizovanej splnomocnencom vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipom Vagačom podpísal s 11-timi neziskovými organizáciami Memorandum o spolupráci pri riešení mimoriadnej situácie v súvislosti s príchodom veľkého počtu ľudí z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky spôsobeným eskaláciou ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny.

„Na to, aby sme krízové situácie nielen prečkali a prežili, ale vyšli z nich silnejší a využili potenciál, ktorí so sebou jednoznačne prinášajú, sú potrebné dve veci: dôsledná príprava a silní partneri. Bolo mi naozaj cťou byť pri zrode novej spolupráce s neziskovými organizáciami, ktoré vnímam ako dôležitú súčasť fungovania verejnej správy a celého štátu. Začiatkom tohto roka, keď Rusko absolútne bezprecedentne porušilo všetko, čomu ako Európania veríme a čo žijeme, sa ukázali mnohé trhliny, na ktoré sme ako štát neboli pripravení. Roky života v relatívnom pokoji v nás všetkých vytvorili zdanie, že nás nič nemôže ohroziť. Realita nás však vrátila na zem. A napriek tomu, že snáď ešte nikdy od vzniku samostatného Slovenska neboli zákony upravované a prijaté v takom rekordnom čase, boli to práve mimovládne organizácie, ale aj samosprávy, ktoré ukázali obrovskú pružnosť v poskytovaní pomoci. Ďakujem všetkým za spoluprácu. Som presvedčený, že aj teraz to spolu zvládneme. Sám jednotlivec nedokáže nič. Národu vieme pomôcť iba spolu. Ďakujem vám za nasadenie a nezištnú pomoc v prospech druhých," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Vystúpenie ministra vnútra Romana Mikulca

Hlavným motívom pre vznik memoranda práve preto boli skúsenosti zo začiatku roka 2022, keď  po tom, čo Rusko vojensky napadlo Ukrajinu sa ukázali niektoré nedostatky, na ktoré štát nebol pripravený. Memorandum jasne vymedzuje jednotlivé kompetencie ministerstva vnútra i mimovládnych organizácií. Ide najmä o koordináciu a poskytovanie humanitárnej pomoci, zabezpečenie náboru, zaškolenia a koordinácie dobrovoľníkov, materiálno-technickú pomoc zo strany ministerstva, či vzájomné zdieľanie informácií o jednotlivých aktivitách a plánoch, ktoré sú zároveň naviazané na vládou prijatý kontingenčný plán.

Minister vnútra s účastníkmi konferencie

"Dôležitým momentom bolo rozšírenie dohody aj o ďalšie mimoriadne udalosti, či krízové situácie, pri ktorých budú chcieť mimovládne organizácie zabezpečovať obdobný spôsob spolupráce a koordinácie ako tomu bolo pri riešení ukrajinskej krízy," skonštatoval splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač.

Medzi signatárov memoranda patria organizácie: ADRA, Asociácia samaritánov Slovenskej republiky, Človek v ohrození, n.o., Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku, IPčko, Maltézska pomoc Slovensko, Mareena, Slovenská humanitná rada, Slovenská katolícka charita a Slovenský skauting, o. z.

Ministerka informatizácie Veronika Remišová a minister vnútra Roman Mikulec, vľavo splnomocnenec Filip Vagač

Som naozaj rád, že taký dôležitý dokument vznikol,  a že ukazuje silu partnerstva, rešpekt a uznáva kompetencie jednotlivých strán. Vo výsledku je dôležité ukázať, že nestojíme na opačných stranách barikád, ako to bolo rokmi zaužívané, ale že sa vieme spojiť, spolupracovať a využívať naše schopnosti pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku. Tak, aby sme z každej krízy vyšli silnejší,”dodal na záver minister vnútra Roman Mikulec.

Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]