Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. apríl 2023, nedeľa
 

Otvorene o otvorenom vládnutí: Ako vdýchnuť nový život nevyužívaným budovám? Príbeh dvoch participatívnych procesov revitalizácie v BBSK

19. 08. 2021

V stredu,25. augusta 2021, od 10:00 do 11:30 prinesie Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti v rámci cyklu Otvorene o otvorenom vládnutí prezentáciu oddelenia územného plánovania a životného prostredia Banskobystrického samosprávneho kraja, v ktorej predstaví dva prístupy k revitalizácii nevyužitých budov participatívnym spôsobom.

obrázok k podujatiu Otvorene o otvorenom vládnutí  

Prvým projektom je rekonštrukcia a následné využitie Gymnázia Mateja Bela na sídlisku Sekier-Lipovec, pri ktorom sa BBSK rozhodol v spolupráci so združením Punkt spustiť proces dlhodobej revitalizácie participatívnou formou. Súčasťou tohto procesu boli diskusie s verejnosťou, obyvateľmi, podnikateľmi a potenciálnym investormi, ktorí by mali záujem svoje nápady realizovať v budove. Revitalizovaný priestor bude ponúkať priestor pre sociálne služby, drobnú komerciu a priestor pre vzdelávacie a komunitné aktivity. Inovatívnosť projektu je aj v jeho samoudržateľnosti – koncipovaný tak, aby nezaťažoval rozpočet BBSK, ale aby bol schopný zarobiť sám na seba.

Druhý projekt sa venuje premene Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej. Ten sa stane domovom novej kultúrno - vzdelávacej inštitúcie. Projekt má ambíciu vrátiť Revúcej atmosféru miesta stretávania sa literátov, filozofov a umeleckých komunít nielen zo Slovenska, ale aj z Európy. Pokiaľ pri prvom projekte bol využitý participatívny proces zapájania širokej verejnosti, pri druhom projekte boli zapojené skôr multiprofesné odborné tímy – participácia odbornej verejnosti.

Prezentáciou spojenou s diskusiou Vás prevedú zástupcovia oddelenia územného plánovania a životného prostredia BBSK:
• Juraj Havlík
• Katarína Vrábová
• Jozef Balužinský

Prezentácia sa uskutoční na platforme Webex, odkaz bude zaregistrovaným účastníkom a účastníčkam zaslaný vopred. Registrácia prebieha na odkaze: https://forms.gle/KMb7WV1iHsWpjrHVA 

Tešíme sa na Vás!

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]