Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. júl 2024, pondelok
 

Pozvánka: Choreografie zmeny - Diskusné večery so splnomocnencom

28. 09. 2017

V najbližších týždňoch sa v rámci Národného projektu Participácia tešíme na cyklus ôsmych panelových diskusií, ktoré uvádzame pod spoločným názvom Choreografie zmeny.

Prvý diskusný večer so splnomocnencom SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martinom Giertlom a jeho hostí na tému: V ozvenách reality, alebo kam kráčaš Slovensko?, sa uskutoční v sobotu 7.októbra 2017 o 17:00 hod. v Banskej Štiavnici v Art Cafe Banská Štiavnica. Večer so splnomocnencom a jeho hosťami bude spojený so špeciálnym dvojkoncertom Báry Zmekovej a Ivany Mer. Okrem splnomocnenca budú diskutovať sociálna psychologička Jana Plichtová, sociologička a riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry Elena Gallová-Kríglerová a riaditeľ mestského divadla v Žiline Anton Šulík. Spoločne s návštevníkmi sa budeme snažiť nájsť odpovede na otázky: Je ešte možná obnova dôvery občanov v inštitúcie? Čaká nás renesancia vzťahov, alebo vysiľujúce reštaurovanie nefunkčných systémov? Máme šancu na zmenu? Aké podmienky musia štátne inštitúcie a ďalšie subjekty verejnej správy (samosprávne kraje, obce a mestá) splniť, aby nešlo o karikatúru účasti verejnosti na správe vecí verejných? Čo musíme zmeniť my - obyčajní ľudia, rádoví občania? Došlo k zneužitiu participácie? Verejnosti? Aké nedostatky a riziká participácie otvorilo 21.storočie? Ako stimulovať predstavy o pozitívnej zmene? Budú nám stačiť existujúce modely a vzorce participácie? A hlavne, ako to všetko dostať do praxe a spoločne "prefarbiť" každodennosť do nových choreografií zmeny a lepšieho života ... Informácie k diskusnému večeru nájdete aj na našom facebooku na tomto odkaze.


Druhý diskusný večer sa uskutoční v piatok 27. októbra 2017 o 18:00 hod. vo Flat Gallery na Baštovej 1 v Bratislave. O téme: Zraniteľné skupiny vo verejnom diskurze bude diskutovať splnomocnenec Martin Giertl, sociologička Elena Gallová-Kríglerová spolu s fotografkou Libušou Jarcovjákovou, právnikom a odborníkom na miestnu územnú samosprávu Brunom Konečným a etnografkou Elenou Kumanovou. Diskusia, ktorej súčasťou je výstava českej fotografky Libuše Jarcovjákovej sa zameria na otázky: MY a ONI, alebo prečo sú niektorí ľudia a skupiny ľudí vytláčané na okraj spoločnosti a jej záujmu? Je „inakosť“ v etnicite, zdravotnom stave, veku, sexuálnej orientácii, či sociálnom statuse dôvodom na označenie „ONI“? Prečo je hlas znevýhodnených ľudí a skupín tak málo počuť vo verejnom diskurze, v politických a legislatívnych procesoch? 
 
Ďalšie stretnutia sa budú konať v Liptovskom Mikuláši, Bardejove, Prešove, Piešťanoch, aby sa opätovne vrátili do Bratislavy.
Zaujali Vás naše Choreografie zmeny a myslíte si, že by sme mali prísť aj do Vášho mesta? Napíšte nám a my prídeme.


Diskusný panel je súčasťou cyklu informačných dní, ktoré sa realizujú v rámci národného projektu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti s názvom: PODPORA PARTNERSTVA A DIALÓGU V OBLASTI PARTICIPATÍVNEJ TVORBY VEREJNÝCH POLITÍK, prostredníctvom OP Efektívna verejná správa. Projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu.

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]