Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Správa z konferencie (o) občianskej spoločnosti - Spájame sa za demokraciu

11. 07. 2023

pozvanka konferencia

V dňoch 13. –14. júna 2023 sa v Novej Cvernovke v Bratislave uskutočnila celoslovenská konferencia mimovládnych neziskových organizácií “Spájame sa za demokraciu”. Pripravili ju Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Komora mimovládnych neziskových organizácií. Na najväčšom stretnutí slovenského občianskeho sektora sa zúčastnilo vyše 200 predstaviteľov platforiem občianskych organizácií, nadácií a občianskych združení. Podujatie otvorila prezidentka SR Zuzana Čaputová, minister vnútra SR Ivan Šimko a prostredníctvom telemostu sa účastníkom prihovorila laureátka Nobelovej ceny za mier z roku 2022 Oleksandra Matvijčuk.

prezidentka Z. Čaputová

prezidentka Z. Čaputová

 

Príhovor prezidentky SR Zuzany Čaputovej: 

Účastníčky a účastníkov konferencie pozdravil minister vnútra SR Ivan Šimko

minister Ivan Šimko

Splnomocnenec Filip Vagač

Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač 

privítal, že sa na konferencii podarilo vytvoriť priestor na diskusiu medzi štátom, biznis sférou, politickými stranami a občianskym sektorom, kde sa hovorilo o konkrétnych návrhoch, ktoré budú predložené na rokovanie vlády a jej poradných orgánov. Okrem iného sa tieto návrhy týkajú Pravidiel zapájania verejnosti do tvorby verejných politík, akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie, či realizácie výstupov medzinárodného Summitu za demokraciu.

Príhovor splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipa Vagača

Predseda Komory MNO Marcel ZająćPredseda Komory mimovládnych neziskových organizácií a podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac ocenil postoj prezidentky Slovenskej republiky, ktorá sa jasne zastala občianskej spoločnosti, ako piliera demokracie a dôležitého partnera štátu pri riešení zásadných spoločenských výziev, ktorým naši občania i krajina musí čeliť. Reagoval aj na opakované útoky niektorých politikov týkajúce sa transparentnosti občianskeho sektora.

 

Príhovor predsedu Komory mimovládnych neziskových organizácií a podpredsedu Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie Marcela Zajaca

Okrem témy obrany demokracie a občianskeho sektora účastníčky a účastníci konferencie riešili aj témy sektorovej legislatívy, podpory poskytovania služieb vo verejnom záujme, rozvoja dobrovoľníctva, podpory občianskej participácie, či regionálneho rozvoja.

VIDEOSUMÁR Z KONFERENCIE

Pripravili sme pre vás krátky videosumár z konferencie, ktorý vám pripomenie priebeh a témy konferencie:

FOTODOKUMENTÁCIA

Fotogaléria z konferencie: https://bit.ly/Spájame_sa_za_demokraciu_fotogaléria

VYHLÁSENIE ÚČASTNÍČOK A ÚČASTNÍKOV KONFERENCIE

Vyhlásenie účastníčok a účastníkov konferencie (PDF, 265 kB)

BROŽÚRA Z KONFERENCIE

Brožúra Spájame sa za demokraciu na stiahnutie (PDF, 7 MB)

PROGRAM A VÝSTUPY Z KONFERENCIE

 1. DEŇ (13. júna 2023)

fotografia_je občianska spoločnosť v ohrození?

 • DISKUSNÝ PANEL: Je občianska spoločnosť v ohrození? 
  • Aké sú ohrozenia občianskej spoločnosti a aké naratívy sa v súvislosti s prichádzajúcimi predčasnými voľbami sa o MNO šíria? Ako vieme predísť krokom, ktoré sa dajú predvídať zo strany štátnej moci a smerujúce k obmedzeniu občianskej spoločnosti.
  • diskutovali: Katarína Klingová - Globsec, Juraj Rizman - Post Bellum, Rastislav Kužel - MEMO98
  • moderovala: Katarína Batková, výkonná riaditeľka Via Iuris

Záznam z panelovej diskusie Je občianska spoločnosť v ohrození?


 • PRACOVNÁ SKUPINA: Služby vo verejnom záujme pracovná skupina služby vo verejnom záujme

  • Predstavenie návrhu legislatívneho zámeru zákona o službách vo verejnom záujme spojené s panelovou diskusiou. Návrh legislatívneho zámeru definuje relevantné princípy a predpoklady pre zlepšenie podmienok pri poskytovaní služieb vo verejnom záujme neverejnými poskytovateľmi. Diskutovali zástupcovia a zástupkyne expertného panelu k tvorbe legislatívneho zámeru
  • stretnutie viedol: Peter Guštafík, PDCS

 • PRACOVNÁ SKUPINA: Princípy a pravidlá zapájania verejnosti do tvorby verejných politík pracovná skupina pravidla zapájania veřejnosti

  • Prezentácia nového materiálu Princípy a pravidlá zapájania verejnosti do tvorby verejných politík, ako aj participatívneho procesu, akým boli „nové pravidlá“ zapájania verejnosti do tvorby verejných politík pripravované. 
  • stretnutie viedla: Alexandra Poláková Suchalová, ÚSV ROS

 • PRACOVNÁ SKUPINA: Rezortné rady pri Rade vlády MNOpracovná skupina_rezortné rady
  • Predstavenie nového inštitútu pre multisektorový dialóg, ktorý vytvára priestor pre riadenú diskusiu zástupcov MNO a ÚOŠS na tematickom/rezortnom princípe a diskusia o návrhoch tém/problémov, ktoré zarámcujú činnosť nových rezortných rád.
  • stretnutie viedla: Barbara Gindlová, ÚSV ROS


   
 • PRACOVNÁ SKUPINA: MNO v regiónochpracovná skupina MNO v regiónoch
  • Aká je situácia občianskej spoločnosti v rôznych regiónoch Slovenska? Aktivity a stav občianskej spoločnosti zmapovali  "Strategické stretnutia občianskej spoločnosti HUMAN FORUM v jednotlivých krajoch Slovenska", ktorých výsledkom je bohatá paleta rôznych prístupov, miery zapájania sa verejnosti a intenzity aktivít. Dobrou správou je, že na Slovensku máme aktívnu občiansku spoločnosť vo všetkých regionálnych centrách, na ktorých aktivite je možné budovať a ktoré by zároveň mali o sebe vedieť a mať možnosť viac a intenzívnejšie spolupracovať. Cieľom diskusie bude hľadať spôsoby, ako tieto iniciatívy a organizácie prepájať a ako využiť ich potenciál na prácu so spoločnosťou.
  • stretnutie viedla: Csilla Droppová, Human Forum 

 • DISKUSNÝ PANEL: Nové partnerstvá – rola občianskeho sektora pri obnove Ukrajinymatvicjuk
  • Aká bude rola slovenskej občianskej spoločnosti v procese obnovy Ukrajiny počas vojny a po vojne? Aké sú očakávania Ukrajincov a čo im vieme my ponúknuť?  
  • diskutovali: Mikhailo Glubokiy, riaditeľ pre rozvoj, Izolaytsia - platforma pre kultúrne iniciatívy, Kyjev, Bratislava, Oleksandra Matviichuk, riaditeľka, Centrum pre občianske slobody, Kyjev (nositeľka Nobelovej ceny za mier 2022) – online vstup,  Alexander Duleba, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku, Bratislava, Martin Poliačik, zástupca riaditeľky kancelárie Globsec v Kyjeve
  • moderoval: Fedor Blaščák, riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti
  • publikácia:  Ako zmerať ľudskosť o pomoci MNO ľuďom na Ukrajine počas vojny

Záznam z panelovej diskusie Nové partnerstvá – rola občianskeho sektora pri obnove Ukrajiny


 • DISKUSNÝ PANEL: Spoločenská zodpovednosť firiem – hodnoty v biznise a ako si vieme pomôcť? diskusný panel biznis
  • Obdobie súčasných kríz nielen na Slovensku posilnilo reputáciu firiem, ktoré čoraz viac vstupujú do priestoru neziskových organizácií a riešia spoločenské výzvy, či ukazujú dôležité hodnotové líderstvo. Zároveň stále funguje „oddelenosť“ svetov a pretrváva nedôvera medzi sektormi, a to aj napriek tomu, že si táto doba vyžaduje spoluprácu a veľké ciele možno viac ako kedykoľvek predtým. V diskusii s hosťami z firemného sveta sa budeme rozprávať aj o tom, či firmy a občiansky sektor vedia spolupracovať aj na veľkých, komplexných témach, aké máme skúsenosti zo spoločných projektov, či sa vieme vzájomne rozprávať a čo môžeme urobiť pre to, aby spolupráca fungovala.
  • diskutovali: Lucia Pašková, Curaprox, filantropka a prepájačka, Jaroslav Grygar, Whirlpool, manažér ľudských zdrojov, viceprezident konferencie HRcomm, Alena Kanabová, Accenture, členka správnej rady Americkej obchodnej komory, členka správnych rád viacerých neziskových organizácií
  • moderovala: Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis

Záznam z panelovej diskusie Spoločenská zodpovednosť firiem


2. DEŇ (14. júna 2023)

 • OKRÚHLY STÔL SO ZÁSTUPCAMI POLITICKÝCH STRÁN politický stôl
  • Občianska spoločnosť a mimovládne neziskové organizácie v programoch politických strán. Aké sú názory zástupcov kľúčových politických strán na problematiku občianskej spoločnosti, postavenie a podmienky pre fungovanie MNO a dobrovoľníkov, participáciu aktívnych občanov na správe vecí verejných, vrátane volebného procesu.  
  • diskutovali: Lenka Plaváková, Progresívne Slovensko, Milan Krajniak, Sme rodina,  Roman Mikulec, OĽaNO, Juraj Krúpa, SaS, Marián Čaučík, KDH
  • moderoval: Pavol Demeš, analytik a publicita

Záznam z Okrúhleho stola s politickými stranami


 • DISKUSNÝ PANEL: Občianska spoločnosť v regiónoch / príležitosti a výzvydiskusný panel MNO v regiónoch
  • Podobne ako v iných krajinách, aj na Slovensku sú potreby, možnosti a postavenie organizácií občianskej spoločnosti iné v hlavnom meste ako prirodzenom centre ekonomického, politického ale aj spoločenského a kultúrneho diania oproti pozícii občianskych organizácií v regionálnych centrách a na vidieku. Zároveň je na Slovensku viacero „bielych miest na mape“, kde občianska spoločnosť otvorene sa hlásiaca k hodnotám demokracie prakticky neexistuje.
  • diskutujú: Ján Gálik, Košický región, Marek Adamov, Žilinský región, Martina Strmeňová, Banskobystrický región, Csilla Droppová, organizátorka regionálnych diskusií Human Forum, Fedor Blaščák, riaditeľ OSF
  • moderoval: Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis

Záznam z panelovej diskusie Občianska spoločnosť v regiónoch / príležitosti a výzvy

MEDIÁLNE VÝSTUPY

prezidentka_médiáZajac_médiá

 

Ako konferencia zarezonovala v médiách? Ponúkame zopár ukážok mediálnych výstupov:

POĎAKOVANIE

Ďakujeme všetkým hosťom a hostkám za ich aktívnu účasť na konferencii. Práve vďaka nim sa podarilo zviditeľniť dôležité témy a problémy, ktorými žijú mimovládne neziskové organizácie a občianska spoločnosť na Slovensku. Spolu s ostatnými, viac ako 200 priaznivcami demokracie, prispeli k úspechu a kvalite podujatia. Ďakujeme aj všetkým účastníkom a účastníčkam konferencie za ich ochotu diskutovať a  spoločne uvažovať o zlepšovaní podmienok pre prácu MNO a za zdieľanie poznatkov z ich pracovných aktivít, ktorí svojimi skúsenosťami, názormi a návrhmi obohatili diskusie. Mohli sme sa tak zamyslieť nad témami ako participácia občanov, transparentnosť, občianske práva a slobody, ako aj nad spoluprácou medzi verejným a súkromným sektorom. Sme presvedčení, že spoločne môžeme dosiahnuť lepšiu budúcnosť pre všetkých občanov Slovenska a presadzovať silnú a zdravú občiansku spoločnosť a veríme, že v diskusii a hľadaní odpovedí na aktuálne otázky budeme spolu pokračovať.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]