Sprievodca otvoreným vládnutím v čase COVID-19: Otvorené dáta
Medzinárodná Iniciatíva pre otvorené vládnutie, ku ktorej sa Slovenská republika pridala v roku 2011, sa rozhodla zareagovať na celosvetovú situáciu novou kampaňou Open Response + Open Recovery.
Jej cieľom je predstaviť a podporiť rôzne aktivity, zdroje a príklady dobrej praxe vlád či občianskej spoločnosti, ktoré reagujú na svet počas trvania vírusu COVID-19 podporovaním a udržiavaním princípov otvoreného vládnutia – otvorenosti, transparentnosti, participácie či zúčtovateľnosti. Viac informácií o kampani je dostupných na webstránke ÚSV ROS.
Odporúčania pre vlády: Otvorené dáta
Jednou z najdôležitejších súčastí odpovede na šírenie vírusu COVID-19 je zber a analýza epidemiologických dát populácie. Mnohé krajiny sveta zbierajú dáta o svojich občanoch, na základe ktorých rozhodujú o opatreniach, vytvárajú štatistiky či rôzne aplikácie. Je však dôležité nájsť rovnováhu medzi otváraním dát za účelom informovania a zvyšovania dôvery v opatrenia týkajúce sa verejného zdravia, a zároveň chrániť súkromie a práva jednotlivcov. Aj pri otvorených dátach preto Iniciatíva pre otvorené vládnutie odporúča dôsledne dodržiavať princípy otvoreného vládnutia a zamerať sa na nasledujúce opatrenia.
1. Rozsah zverejnených údajov vo formáte otvorených dát
Zdroje súvisiace so zdravotníctvom:
|
Epidemiologické údaje:
|
Ekonomické údaje:
|
Potravinová bezpečnosť:
|
Údaje o zločinoch:
|
Otvorená veda:
|
2. Odporúčania po skončení krízovej situácie
Rozsah dát a ich využitie: V období po skončení krízy musí vláda prehodnotiť rozsah a využívanie zbieraných údajov.
- Zbierať a sprístupniť údaje o alokáciach súvisiacich s grantami a dotovanými pôžičkami.
- Zaviesť pravidlá na ukladanie a využívanie dát zozbieraných počas trvania krízy. Odporúča sa sústrediť na postup, ktorý umožní využívanie zozbieraných dát v prípade podobnej situácie v budúcnosti.
- Zaviesť procesy a opatrenia týkajúce sa zdieľania dát s medzinárodnym spoločenstvom.
Prístupy inštitúcií
- Vytvoriť alebo podporiť vznik ombudsmana alebo inštitúcie, ktorá sa bude zaoberať vážnými prípadmi zneužitia dát. Takáto inštitúcia môže byť súčasťou existujúceho systému ochrany dát, parlamentu, a/alebo vládnej inštitúcie. Mala by mať právomoc odporučiť prípad na ďalšie vyšetrovanie, prípadne trestné stíhanie (v prípade podozrenia na trestný čin), odporučiť administratívnu nápavu (v prípade administratívneho porušenia), či odporučiť zmenu legislatívy.
Detailnejšie informácie, vrátane konkrétnych príkladov z rôznych krajín a ďalších inštitúcií a organizácií venujúcich sa tejto problematike, sú v anglickom jazyku dostupné na webstránke centrály Iniciatívy pre otvorené vládnutie.