Stanovisko splnomocnenkyne vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti Simony Zacharovej, MBA, k materiálu schválenému na rokovaní vlády Slovenskej republiky, dňa 9. júla 2024

Stanovisko splnomocnenkyne vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti Simony Zacharovej, MBA, k materiálu schválenému na rokovaní vlády Slovenskej republiky, dňa 9. júla 2024 pod názvom:
„Uplatňovanie princípu partnerstva v oblasti politiky súdržnosti Európskej únie v podmienkach Slovenskej republiky a systém riadenia spolupráce a partnerstva so zástupcami občianskej spoločnosti pri príprave, implementácii a monitorovaní fondov Európskej únie v programovom období 2021 – 2027“
Cieľom predkladaného dokumentu je zabezpečiť kvalitné nastavenie procesov na všetkých úrovniach prípravy, riadenia, implementácie a hodnotenia fondov Európskej únie (ďalej len „EU“) tak, aby účasť zástupcov občianskej spoločnosti počas celého programového cyklu bola efektívna, transparentná a postavená na jasných pravidlách.
Nakoľko doterajšia aplikačná prax poukázala na potrebu zlepšenie systému riadenia spolupráce a partnerstva so zástupcami občianskej spoločnosti, preto je nevyhnutné do tohto systému priniesť väčšiu otvorenosť, transparentnosť a nastaviť jednoznačnejšie procesné kritériá. Okrem predkladaného dokumentu bude vypracované metodické usmernenie k nominácií a výberu zástupcov občianskej spoločnosti, ktorý jasne zadefinuje nominačný proces, zloženie výberovej komisie, vznik a zánik členstva, zodpovednosť. Definujú sa ďalšie komunikačné kanály, ktoré budú využívané pri nominačnom procese, otvorí sa proces nominácie pre relevantné organizácie občianskej spoločnosti a všetky mimovládne neziskové organizácie.
Princíp partnerstva a otvorené vládnutie sú ukotvené v strategických dokumentoch na úrovni Slovenskej republiky a Európskej únie. V tomto kontexte je potrebné podporiť účasť zástupcov občianskej spoločnosti na príprave programových dokumentov a riadiacej dokumentácie fondov EÚ na roky 2021 – 2027, posilniť participáciu pri implementácii fondov, vytvoriť podmienky pre efektívnu a profesionálnu účasť zástupcov občianskej spoločnosti na monitorovaní fondov EÚ a vytvoriť priestor pre efektívne zapojenie zástupcov občianskej spoločnosti do prípravy programového obdobia po roku 2027.
Súčasne je dôležité vytvoriť podporu vzdelávania a budovania kapacít nielen na strane verejnej správy, ale aj na strane sektora občianskej spoločnosti. Zároveň je nevyhnutné naďalej vytvárať priestor pre dialóg a spoluprácu.
Chcem ubezpečiť zástupcov občianskej spoločnosti, že projekt "Efektívne zapojenie občianskej spoločnosti do implementácie a monitorovania fondov EÚ zavádzaním participatívnych postupov v programovom období 2021 – 2027" (projekt „Partnerstvo“) bude naďalej realizovaný a implementovaný tak ako doteraz. To znamená, že poskytnutie finančných výdavkov zástupcom občianskej spoločnosti, ktoré vzniknú v rôznych pracovných skupinách, výboroch a komisiách zabezpečuje Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti z prostriedkov technickej pomoci.
Úlohy splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti vyplývajúce z tohto materiálu zabezpečuje Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti. Na tieto účely je Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky – Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti poskytnutá podpora vo forme projektov technickej pomoci.
V Bratislave dňa 10. júla 2024