Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Vyhlásenie splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti v súvislosti so súčasnou mimoriadnou situáciou

17. 03. 2020

Občianska spoločnosť funguje a rozvíja sa v čase, kedy sú podmienky bežné a štandardné. Svoje postavenie a svoju silu ukazuje ale aj v mimoriadnej situácii.

V súčasnej výnimočnej situácii sa sila občianskej spoločnosti ukazuje vďaka dennodennému odhodlaniu tisícok dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, aktívnych občanov a občianok, komunitných iniciatív, ktorí nezištne pomáhajú svojim blízkym, ale aj susedom a susedám a neznámym ľuďom s nákupmi, dopravou, šijú rúška pre svoje rodiny a zdravotníkov, dobrovoľníkom, ktorí pomáhajú s dezinfekciou verejných prostriedkov, či pomáhajú s domácim vzdelávaním alebo sú inak aktívni.

Dovoľte mi preto vyjadriť vďaku všetkým mimovládnym neziskovým organizáciám a aktívnym občanom, ktorí podali a podávajú pomocnú ruku obciam, mestám a štátu šírením relevantných informácií či vypomáhaním s aktivitami, ktoré v rôznych oblastiach dopĺňajú verejnú správu.

Opäť sa ukazuje, že mimovládne neziskové organizácie a aktívni občania majú nezastupiteľnú úlohu v spoločnosti. Špeciálnu vďaku si zaslúžia pracovníci a pracovníčky v oblasti zdravotných a sociálnych služieb, aktivisti a aktivistky, ktorí a ktoré sa starajú najmä o zraniteľné a ohrozené skupiny obyvateľstva, aj napriek možnému riziku ohrozenia svojho vlastného zdravia.

To, ako bude vyzerať naša občianska a celá spoločnosť o pár dní, týždňov a mesiacov, závisí aj od nášho správania v týchto minútach a dňoch. Zároveň si dovoľujem vyzvať všetkých tých, ktorí majú možnosť byť v tejto mimoriadnej situácii akokoľvek nápomocní a aktívni, aby tak konali aj v súlade s príslušnými pokynmi a nariadeniami.

Ako budeme zodpovední a spolupatriční, tak sa bude formovať aj celá naša spoločnosť. Som presvedčený, že spoločnými silami to zvládneme.

Ďakujem vám všetkým za vaše odhodlanie a spolupatričnosť!

Martin Giertl

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]