Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2021, sobota
 

Z denníkov analytiky - Jún 2021

17. 06. 2021

x+1 otázok a odpovedí o participatívnom rozpočte

V poslednom KABINETE PARTICIPÁCIE konaného dňa 17. júna 2021 sme diskutovali s Alexandrou Hrabinovou z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Tomášom Rákosom z Paticipation factory z Českej republiky. Hlavnou a jedinou témou bolo všetko, čo sa týka PARTICIPATÍVNEHO ROZPOČTU. Čoraz hlbšie a častejšie zapúšťa korene aj na Slovensku, no pre mnohých z nás ide stále o nepreskúmaný nástroj. Využili sme náskok, ktorý v tejto oblasti majú naši hostia, aby sme pre vás zistili:

 • Ako ho čo najlepšie využiť?
 • Čo je dôležité spraviť pre to, aby participatívny rozpočet dopadol tak, ako si predstavujeme?
 • ČO SME SA O PARTICIPATÍVNOM ROZPOČTE DOZVEDELI?
  • Participatívny rozpočet je veľmi náročný – „demanding“ – pre interné tímy. Ak nie je dobre pripravený, môže to narobiť veľké problémy.
  • Particiapatívny rozpočet výborne funguje na školách.
  • Participatívny rozpočet sa po rokoch môže stať irelevantným. To je úplne normálne.
  • Nesmieme zabúdať na monitoring a evalváciu participatívneho rozpočtu. Získame tak dáta a informácie, ktoré môžeme využiť pre redesign participatívneho rozpočtu v nasledujúcom období. Participatívny rozpočet sa tak môže vyvíjať.
  • Participatívny rozpočet dokáže dobre využiť rôzne e-nástroje – pri predstavovaní a výzve, pri informovaní po ukončení aktivít, samozejme pri hlasovaní. A dozvedeli sme sa, že e-nástroje zadarmo sú na konci dňa veľmi drahé... prečo?

Ak ste nestihli sledovať našu diskusiu naživo, viete, že u nás máte vždy šancu :-)

Zoom foto 17.6.2021

Jún program

V KABINETE PARTICIPÁCIE nás aj vás čaká letná prestávka, aby ste mali priestor na všetko, čo ste si vypočuli, mali aj možnosť vstrebať a porozmýšľať o tom.

A čo vám kabinet priniesol?

Ďakujeme za sledovanie kabinetu participácie.

Participatívny rozpočet a samospráva

Dňa 8. júna 2021 sa uskutočnilo ďalšie vzdelávanie v rámci programu „Na občanoch záleží“. Mesiac jún je zameraný na participatívne rozpočty.

V tento deň sme sa dozvedeli čo je na participatívnom rozpočte dôležité? Aký je rozdiel medzi participatívnym rozpočtom a dotačnou schémou? Aké sú merateľné ukazovatele participatívneho rozpočtu? Vieme ich identifikovať? Prečo sa počas korony na Slovensku ako prvé rušili participatívne rozpočty? Diskutovali Eva Balážová, poslankyňa MsZ Lučenec, prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov Slovenska a Denisa Bartošová, prednostka MsÚ Piešťany, prezidentka Asociácie prednostov úradov miestnych samospráv.

Dobré príklady z praxe:

Foto zo zoomu 8.6.2021

Pozvánka na 8.6.2021

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]
 

© 2021 Ministerstvo vnútra SR. Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems. Vyhlásenie o prístupnosti | Vyhlásenie o cookies (PDF, 398 kB)