Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. október 2024, nedeľa
 

Z denníkov analytiky - Apríl 2021

24. 04. 2021

KABINET PARTICIPÁCIE - Najprv participuvat, až potom guláš a pivo!

Toto je reálna hláška starostu jednej slovenskej obce, kde mali umiestniť medzinárodnú školu, ktorá vzbudzovala u tradičných obyvateľov obce isté obavy. Bola to potenciálne konfliktná téma, ktorá môže mať ale rôzne podoby v rôznych iných obciach a mestách. Ako to má starosta či primátor vyriešiť? Čo vymyslieť? Ako to všetko pripraviť? Ako osloviť a zapojiť občanov? Ako naložiť s informáciami, ktoré počas celého procesu získam? Ako komunikovať? Ako zabezpečiť, aby sme splnili sľuby, ktoré sme občanom dali?

Odpovede na tieto otázky a hlavne svoje jedinečné osobné aj odborné skúsenosti ponúkli 22. apríla 2021 v našom KABINETE PARTICIPÁCIE lektorky a spoluautorky publikácie Participovať? Participovať! –  učebnice participatívnej tvorby verejných politík Kaja Miková a Zuza Fialová z PDCS.

Dozvedeli sme veľa veľmi dôležitých informácií, ktoré tvoria podstatu participácie a sú podmienkou alebo zárukou dobrých participatívnych procesov - malá ochutnávka pre vás, ktorí ste podujatie nestihli:

  • raz informovať nestačí, participácia je kontinuálna komunikácia,
  • konflikty sú užitočné, netreba sa ich báť,
  • buďte dobrými hostiteľmi, nech sa občania na úrade, alebo na verejnom stretnutí cítia ako vítaní hostia,
  • čo participácii priniesla pandémia,
  • dobrým jedlom nemôžete nič pokaziť. :-)

Otvorili sme pre vás dvere do myšlienkového sveta ľudí, ktorí sa s veľkou chuťou a energiou venujú participácii roky. Ak sa chcete o participácii niečo naučiť, pomôcť vám môže aj učebnica, ktorú pre vás spolu s Miroslavou Žilinskou napísali naše diskutérky.

Piate stretnutie pracovnej skupiny „Participatívny rozpočet”

Piate stretnutie skupiny „participatívny rozpočet” nadviazalo dňa 14. apríla 2021 na tému prechádzajúceho stretnutia – digitálnu participáciu. Tentokrát sme však prostredie nástrojov občianskej participácie opustili a otvorili priestor diskusií. Skupinovú prácu naštartovali dve skvelé prezentácie – prvá sa týkala stavu a potenciálu digitálnej participácie na Slovensku (prezentovala Martina Balážová) a druhá prezentácia predstavila kontext Porto Alegre, v ktorom participatívny rozpočet vznikol (prezentovala Zuzana Kosírová). Účastníci stretnutia rozdelený do dvoch skupín si po dvadsiatich minútach skupiny vymenili a na konci nás čakalo spoločné zdieľanie záverov. O čom všetkom sme diskutovali a k čomu sme dospeli?

Skupina 1:

  1. Aké sú prínosy a zápory (problémy) digitálnej participácie?
  2. Digitálna participácia inkluzívne – ako na to?
  3. Aký je efektívny pomer medzi digitálnou a "živou" participáciou, a ako efektívne zapojiť ľudí participatívneho rozpočtu online?

Skupina 1

Skupina 2:

  1. Participácia (participatívny rozpočet) počas pandémie. Stopka alebo úplný presun do digitálneho sveta? Existuje niečo medzi tým?
  2. Dá sa pri úplnej digitálnej participácií stále hovoriť o participácií v pôvodnom kontexte Porto Alegre?

Skupina 2

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]