Z denníkov analytiky - Jún 2018
11. 06. 2018Na rozpočet s občany
Dňa 7. júna 2018 sme sa zúčastnili medzinárodnej konferencie Na rozpočet s občany, ktorú usporiadalo mesto Brno v priestoroch Novej radnice. Na konferencií sme sa dozvedeli množstvo informácií zo sveta participatívneho rozpočtovania, vypočuli si skúsenosti praktikov a odniesli prehľad aktuálnych trendov participatívneho rozpočtovania v Európe. O svoje skúsenosti sa napríklad podelili:
- Isabel Canning a Joana Balsemao ktoré nás previedli všetkými fázami participatívneho rozpočtu v meste Cascais, kde sa viac obyvateľov zúčastňuje hlasovania v participatívnom rozpočte ako v komunálnych voľbách. Veľmi zaujímavým bol práve mechanizmus hlasovania a používanie negatívnych hlasov spôsobom, ktorý vylučuje možnosť konkurenčných bojov medzi navrhovateľmi projektov.
- Boris Kolytcheff z francúzskeho mesta Grenoble, ktoré je špecifické tým, že všetci jeho volení predstavitelia nezastupujú žiadnu z politických strán. Nárast participatívnych rozpočtov vo Francúzsku je veľmi výrazný. Kým v roku 2015 bolo v krajine približne 6 participatívnych rozpočtov, v roku 2018 ich bolo už takmer 100.
- Bohumír Kampera zo spoločnosti D21, ktorý prezentoval prehľad rôznych modelov participatívnych rozpočtov v strednej Európe (Poľsko, Nemecko, Slovensko, Rumunsko).
- Tomáš Koláčný z mesta Brno, ktorý predstavil skúsenosti a fungovanie Brnenského participatívneho rozpočtu. Na rozdiel od väčšiny slovenských skúseností, kde navrhovateľ projektu je zároveň i jeho výlučným realizátorom, mesto Brno pomáha navrhovateľom projektov s ich prípravou vo všetkých jeho fázach a zároveň preberá celú zodpovednosť za ich realizáciu.
- Kateřina Dobešová prezentovala skúsenosti z 11. základných škôl, ktoré sa zapojili do participatívneho rozpočtovania v rámci MČ Brno-Stred. Skúsenosti z prvého ročníka participatívneho rozpočtovania na školách boli veľmi pozitívne pre všetky zúčastnené strany. Aj z toho dôvodu sa MČ Brno-Stred rozhodla v druhom ročníku investovať do vytvorenia aplikácie pre koordinátorov participatívneho rozpočtu na školách a vlastnej hlasovacej aplikácie pre žiakov. Ušetrené prostriedky použila na navýšenie rozpočtu pre školy, ktorý v nadchádzajúcom ročníku bude vo výške 35 000 Kč pre jednu školu.
Stretnutie zástupcov žiackych školských rád Trenčianskeho samosprávneho kraja
Dňa 18. júna 2018 sme sa zúčastnili stretnutia zástupcov žiackych školských rád Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Stretnutie otvorila Eva Žernovičová, vedúca Oddelenia školstva, kultúry, mládeže a športu Úradu TSK. Koordinátorka pre prácu s mládežou TSK Silvia Štefániková, v úvode informovala o zriadení pozícií koordinátorov práce s mládežou v mestách TSK. O dôležitosti ochrany životného prostredia a aktuálnych enviro projektoch v rámci TSK porozprávala Dana Gavalierová z Oddelenia stratégie, regionálneho rozvoja a implementácie projektov Úradu TSK.
Barbara Gindlová a Alexandra Hrabinová z ÚSV ROS predstavili študentom pripravovanú súťaž „Ako spraviť svet lepším miestom“ pre všetkých mladých, ktorí majú záujem o dianie okolo seba a načúvajú potrebám iných.Ide o pilotný ročník súťaže rozhodovania o najlepších projektoch v rámci participatívnych rozpočtov v prostredí stredných škôl na území TSK. Študentom sme predstavili tiež pripravovanú spoločenskú hru, ktorá vysvetľuje mechanizmy participatívneho rozpočtovania a bude slúžiť ako vzdelávacia pomôcka pre študentov a pedagógov pred zapojením do súťaže. Aktivity v TSK spúšťame v septembri 2018.
Gabriela Kubelová predstavila činnosti Iuventy a infomovala o aktuálnych projektoch pre mládež. Zástupkyne z organizácie Inex nadchli študentov ponukou dobrovoľníctva v zahraničí a medzinárodnými letnými workcampami. Na záver Andrej Juhaniak z Rady mládeže Trenčianskeho kraja diskutoval so zástupcami žiackych školských rád o ich doterajších úspechoch a sklamaniach. Stretnutie pokračovalo sériou workshopov, počas ktorých mohli záujemci z radov študentov s prezentujúcimi hlbšie rozdiskutovať prezentované témy.
Pracovné stretnutie expertov k Podaktivite č.2
Dňa 26. júna 2018 sa uskutočnilo pracovné stretnutie expertov, zapojených do výskumných zadaní v rámci implementácie podkativity 2 s cieľom zabezpečiť analyticko – metodicko - legislatívnu podporu participácie. Cieľom stretnutia bola prezentácia sumarizačnej správy za podaktivitu 2 (PDF, 2 MB) pre potreby pracovného stretnutia analytického tímu národného projektu ÚSV ROS za obdobie január – máj 2018 a odpočet činností jednotlivých pracovných tímov:
- teoretické východiská (Jana Plichtová, Anna Šestáková)
- monitoring pilotnej schémy (Daniel Klimovský a jeho tím)
- zapájania marginalizovaných skupín (Elena Kríglerová, Jarmila Lajčáková, Jana Kadlečíková, Alena Holka Chudžíková, Katarína Medľová, Ivana Rapošová, Zuzana Havírová)
- ekonomické prínosy (Veronika Ferčíková, Bruno Konečný)
- legislatíva a právny rámec (Kristína Babiaková, Imrich Vozár, Ivana Figuli)
- profil absolventa (Zora Paulíniová)
- rôzne / videozber dát (Ján Gombala, Kristína Kollarovičová)
Analytická sekcia sa od januára 2018 rozšírila o ďalšie pracovné tímy a v rámci realizácie podaktivity 2 otvorila nové témy:
- hodnotenie participačných procesov na úrovni štátnej správy (Bruno Konečný, Alexandra Poláková)
- participatívne rozpočtovanie (Alexandra Hrabinová)
- on-line nástroje na podporu participácie (Tomáš Malec, Alexandra Hrabinová)
- znalostná databáza NP PARTI (Tomáš Malec)
- Akadémia aktívneho občianstva (Tomáš Malec, Barbara Gindlová)
Čo priniesli pilotné projekty za druhý polrok roka 2018?
V júni 2018 prebehlo ďalšie kolo zberu naratívnych správ za jednotlivé pilotné projekty. Vzhľadom na dovolenkové obdobie reprezentanti viacerých pilotných projektov požiadali o možnosť neskoršieho dodania týchto naratívnych - monitorovacích správ, pričom túto skutočnosť komunikovali s Danielom Klimovským. Členovia monitorovacieho tímu pokračovali v analýze dovtedy doručených naratívnych správ a v príprave doplnkových aktivít zberu dát z prostredia pilotnej schémy participatívnej tvorby verejných politík a jednotlivých pilotných projektov. Vyhodnotenie pilotnej schémy na úrovni jednotlivých pilotných projektov za druhý kvartál (apríl – máj – jún 2018) predpokladáme v mesiaci august 2018.