Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. október 2022, nedeľa
 

Z denníkov analytiky - November 2021

24. 11. 2021

Ako participujú úrady v Rakúsku?

25. novembra 2021 sme fanúšikom a fanúšičkám participácie ponúkli KABINET PARTICIPÁCIE s medzinárodnou účasťou. Expert Michal Sedlačko privítal sympatickú rakúsku úradníčku Ursulu Rosenbichler, ktorá stála za zrodom prvej knihy o participácii písanej z pohľadu úradníkov a pre potreby úradníkov: Rakúske štandardy účasti verejnosti – odporúčania pre dobrú prax.

V participácii sa častejšie stretávame s postupom bottom-up, teda zdola hore, ale práve v participácii platí, že všetci z aktérov sú si rovní, preto sme chceli predstaviť aj pohľad top-down, teda zhora – od štátnej správy – dole, k občanom. Práve rakúski úradníci si uvedomili, že potrebujú akési základné pravidlá, ako pracovať s občanmi, ako s nimi komunikovať a vťahovať ich do záujmu o veci verejné. Preto zosumarizovali všetko poznanie a skúsenosti, ktoré pri svojej práci s občanmi nadobudli a vznikla publikácia, ktorá má praktickými setmi otázok pripraviť možno aj úradníkov na Slovensku na realizáciu vlastných participatívnych procesov.

Využili sme ochotu a záujem o participáciu na Slovensku jednej zo spoluautoriek Rakúskych štandardov účasti verejnosti, Ursuly Rosenbichler, aby sme sa o vzniku a implementácii štandardov zapájania verejnosti dozvedeli viac.

Tlmočený záznam z diskusie je k dispozícii:

Online školenie pre školy v Hlohovci

V pondelok 22. novembra 2021 sa po prvýkrát uskutočnilo školenie participatívnych rozpočtov na základných školách v Hlohovci cez online platformu. Po technických problémoch na začiatku školenia sme zástupcov zo škôl - budúcich koordinátorov a zástupcovia žiakov v rámci online možností vyškolili a veríme, že zvládnu celý proces bezproblémov. Už teraz sa tešíme na výherné projekty žiakov.

""

Podpis memoranda o spolupráci medzi Nadáciou otvorenej spoločnosti a našim Úradom

16. novembra 2021 sme podpísaním memoranda spečatili našu spoluprácu s Nadácia otvorenej spoločnosti, v rámci ktorej sa podarilo prepojiť participatívne rozpočty na školách z našej dielne s etablovaným projektom nadácie – Otvorené školy. Teší nás, že aj vďaka memorandu o spolupráci sa participatívne rozpočty prenesú zo stredných na viac základných škôl a ponúknu tak mladým ľudom príležitosť meniť ich školy k lepšiemu.

Podpis memoranda

Spoločenská dosková hra o participatívnom rozpočte NIE JE MESTO AKO MESTO ide do sveta!

Dostali sme pozvanie na medzinárodný workshop Public Integrity and Good Public Administration examples in the EU, dňa 11.11.2021, ktorý organizovala Fakulta verejnej správy UPJŠ v Košiciach.

Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl rozprával o tom, kedy, ako a prečo vznikol Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a aké sú dnes jeho úlohy, Lucia Lacika predstavila Iniciatívu pre otvorené vládnutie a ako kontrétne pomáha presadzovať princípy transparentnosti a zúčtovateľnosti, Barbara Gindlová odkryla cestu, po ktorej sa vyberie národný projekt Particpácia II.

A v praktickej časti dostala priestor spoločenská hra o participácii Alexandry Hrabinovej NIE JE MESTO AKO MESTO. Operatívne dostala svoju online verziu a zahrali si ju slovenskí študenti v slovenčine/angličtine/ukrajinčine spolu s ukrajinskými študentami. Aj keď v zjednodušenej podobe, zaujala a študenti prinášali skvelé nápady, ako vyriešiť zadefinované problény v Nudnej, Bifľošskej, Ufúľanej, Ignorantskej či Upchatej štvrti.

Hra sa páčila aj pedagógom, takže putuje na Kharazinskú univerzitu do Charkova na Ukrajinu.

Ďakujeme za pozvanie Fakulte verejnej správy UPJŠ v Košiciach

""

Participatívne rozpočty na základných školách budú aj v Hlohovci

V dňoch 8. a 10. novembra 2021 sa uskutočnilo online informačné stretnutie so zainteresovanými riaditeľmi základných škôl v Hlohovci, ktoré budú zapojené do participatívnych rozočtov na školách. Na stretnutí sme im prezentovali prečo by sa mali zapojiť do participatívnych rozpočtov, aké sú výhody pre školu, učiteľov, žiakov a čo ich približne v celom procese bude čakať. Učitelia boli nadšení a už teraz sa tešia, keď sa stretneme na školení a budú môcť celý proces začať na ich škole.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]