Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. apríl 2024, pondelok
 

Štvrté stretnutie Riadiaceho výboru pre KROS 2021 - 2030 a AP KROS 2021 - 2024

Východiská participatívneho procesu  |  Stretnutia Riadiaceho výboru pre participatívny proces KROS (RV PP KROS)
23. 09. 2021

Termín stretnutia: 23.09.2021 (13.20 – 15.00 hod.)

Miesto stretnutia: ÚSV ROS, Cukrová 14, Bratislava

Zúčastnení členovia RV: Mária Milková, Lucia Lacika, Michal Sedlačko za ÚSV ROS, Filip Vagač, Katarína Čavojská za Komoru MNO

Ospravedlnení: Anna Galovičová, Komora MNO

Tajomníčky: Barbara Gindlová a Silvia Ďurechová

Stretnutie vedie: Michal Sedlačko

Overovateľ/ka: Lucia Lacika

Program stretnutia: 

  1. nároky na výsledný dokument
  2. rámec pre participatívny process 
  3. dizajn procesu

Stručný opis záverov stretnutia: stretnutie otvorilo diskusiu o  nárokoch na proces (všetky úrovne: expertná, participatívna, politická, operatívna, legislatívna), ktorá súčasne zhodnotila možné termíny pre odovzdania dokumentu a súčasne žiadosť o predĺženie predloženia dokumentu na vládu SR (2 varianty: do marca 2022 a do júna 2022).  Súčasne sa diskusia týkala aktérov PP a aký veľký bude okruh stakeholderov, aký formát podujatí v rámci PP zvoliť? Kľúčovým výsledkom spoločného zvažovania bola dohoda o architektúre základného rámca a kľúčových krokov/úrovní:

  • KROK 1/ Expertná úroveň. Vstupy pre PP, ktoré spracovávajú experti je krok 1, zahŕňa  definovanie strategických cieľov, špecifických cieľov, opatrení, priorít, vízie, princípov a hodnôt. Plus špeciálne opatrenia ohľadom pandémie. 
  • KROK 2/ Nasleduje prvá fáza participácie alebo ďalší krok, kde stakeholderi (ešte nevieme, či sa bavíme o širšej alebo užšej variácii aktérov) schvália víziu, ciele a princípy KROS. Experti definujú a stakeholderi schvália víziu, princípy a doplnia opatrenia a ich možné varianty. Experti definujú varianty a kritériá. Stakeholderi schvália kritéria a následne zhodnotia varianty. Túto fázu PP nechceme veľmi otvárať, lebo vieme, že by sme mohli na niekoľko týždňov uviaznuť v zdĺhavej diskusii, ale súčasne chceme, aby nám doplnili konkrétne opatrenia a spolu sme vytvorili varianty (variantné riešenia v previazaní na ciele a opatrenia). 
  • KROK 3/ Tretí krok je na strane expertov, ktorí výstup spracujú tak, že rozpracujú vzájomnú podmienenosť opatrení a jednotlivé variantné balíky, alebo riešenia pre KROS. Súčasne experti nadefinujú kritéria, ktorými by stakeholderi jednotlivé varianty mali vyhodnocovať.  
  • ŠTVRTÝ KROK/ Druhá fáza participatívneho procesu má za cieľ, aby stakeholderi schválili kritéria a na základe kritérií zhodnotili jednotlivé variantné riešenia. Expertná skupina bude pracovať na tom, že k systému ukazovateľov vypracuje monitorovací plán. Experti vypracujú plán, analýzu prostredia, kto je výherca a kto porazený (kto v tom benefituje).V ideálnom prípade by ešte na základe variantov spracovali analýzu prostredia, kto benefituje a  kto stráca v rámci nastavených opatrení v rozšírení, že ak zvolíme nejaký variant, budeme vedieť za akú cenu to je. Dokonca je to možné identifikovať náklady obetovanej príležitosti, že ak zvolíme toto, nemôžme zvoliť ten druhý cieľ, tak, aby bolo jasné, kto z navrhnutých opatrení benefituje, a či sme s tým v pohode. Účastníci zvážia variantné riešenie - dostaneme zmiešaný profil, následne sa váhuje - technický ranking a sociálny ranking. Informované spolurozhodovanie stakeholderov na základe váhovania.
  • PIATY KROK / Politická fáza procesu – pracovné rokovania na politickej úrovni (konzultácia o KROS a AP). V ideálnom prípade bude expertný výsledok z piateho kroku ovplyvňovať informačný základ, dôkazy a konzultácie s politickým prostredím. 
  • ŠIESTY KROK/ Po konzultáciách s politickým prostredím nás čaká tretia fáza participatívneho procesu. Ide o participáciu na inej úrovni, hovoríme o úrovni Rady vlády pre MNO. Hovoríme o úrovni, ktorá je zmiešaná politicko-stakeholderovská úroveň, kde sa už potom formuluje konkrétny Akčný plán (úlohy/zadania), teda nejaká cestovná mapa implementácie KROS a konkrétne úlohy KROS. Odtiaľ sa už začínajú naformulovávať znenia, ktoré už môžu mať podobu návrhu uznesenia. 
  • VYRADENÉ KROKY: scenáre budúceho vývoja, dôvodová správa, plán riadenia rizík a ani sa nebude riešiť téma rizík, ktoré sú prierezové, a ktoré nie. To aj tak vyplynie zo vzájomnej oblasti opatrení. 
  • DOPLNENIE: Ideálne by bolo urobiť legislatívny check už po druhej fáze PP, keď budeme disponovať predstavou o variantných riešeniach, opatreniach a o tom, ktoré budú ako dôležité, lebo to nám môže pomôcť sa vyhnúť závažným pripomienkam, ktoré by zásadne, alebo čiastočne zmenili charakter dokumentu. Ak sa nám nepodarí urobiť legislatívny check, možno budeme musieť zabudovať aspoň krátku kontrolu s expertmi, aby prišli zásadné prefurmolavania a pripomienky neskôr.            

Dokumentácia k stretnutiu: 

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]