Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. marec 2023, štvrtok
 

Postup

Dánsky model konferencie pozostáva z dvojfázovej procedúry, ktorá zapája 10 – 25 občanov na osem dní diskutovania v priebehu približne troch mesiacov.

  • V prvej fáze sa občania stretnú na dva prípravné víkendy, aby sa dozvedeli viac o téme, procese a skupine. Počas týchto víkendov sa tiež vypracujú otázky na konferenciu a vyberú sa prezentujúci z vopred pripraveného zoznamu expertov a predstaviteľov záujmových skupín.
  • V druhej fáze sa uskutočňuje samotné podujatie, kde experti odpovedajú na otázky a občania si môžu ďalej vyjasňovať problematiku. Panel občanov sa pýta expertov, verejnosť tiež môže klásť otázky.
  • Následne by mal panel občanov dospieť k dohode a vypracovať spoločné stanovisko. Proces je verejný, stanovisko či správa sú tiež verejné, dostupné pre rozhodovačov, expertov aj laickú verejnosť.

Občiansky panel musí mať nielen prístup k odborným informáciám z rozmanitých uhlov pohľadu, ale mal by pozostávať z ľudí, ktorí sú ochotní počúvať, formulovať svoje argumenty, názory a zároveň snažiť sa pochopiť názory druhých. Ľudia, ktorí rigidne stoja pri svojom stanovisku za každú cenu, neprinášajú spravidla dobrý výsledok v tejto metóde.