Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Samospráva a pomoc Ukrajine

Otváracia diskusia  |  Podujatia

Samospráva a integrácia ľudí z Ukrajiny

24. mája 2022 sme pokračovali v téme pomoci Ukrajine vzdelávaco-informačným blokom SAMOSPRÁVA A INTEGRÁCIA ĽUDÍ Z UKRAJINY. Zisťovali sme, či vieme ľudí z Ukrajiny nielen prichýliť, ale aj prijať. Riaditeľ ZMOSu Michal Kaliňák spolu s Dušanom Slovákom z Bratislavského samosprávneho kraja sa zhodli, že chýba krízové riadenie a strategické rozhodovanie na najvyššej úrovni a že potrebujeme reštart civilnej ochrany. Zuzana Hallová z Mareeny prezentovala spôsoby integrácie cudzincov, Ondrej Bajbarčík z mesta Humenné informoval, ako pracujú s deťmi v rámci projektu Detská dielňa a deti a mládež boli aj predmetom pútavého príspevku Jany Zápalovej z Bratislavského samosprávneho kraja.

Podujatie moderoval Miroslav Zwiefelhofer, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Samospráva a krízová pomoc Ukrajine

10. mája 2022 sme v rámci vzdelávacieho online cyklu Na občanoch záleží otvorili tému, ktoré nám všetkým do života vstúpila nechceme a nečakane. Vojna na Ukrajina zdvihla nebývalú vlnu solidarity u väčšiny občanov a inštitúcií na Slovensku.

Mária Radváková, humanitárna pracovníčka z Občianskej agentúry komunitného rozvoja 1371 z Humenného objasnila princípy humanitárnej pomoci, splnomocnenec mesta Košice pre Ukrajinu Roman Dohovič predstavil systém práce s odídencami z Ukrajiny, Michaela Guldanová z mesta Bratislavy informovala, ako postupovali pri zriadení Asistenčného centra pomoci v Bratislave a svoje náročné a hlboko ľudské zážitky a skúsenosti prezentovali starostka obce Ubľa Nadežda Sirková a starosta obce Ulič Ján Holinka.

Podujatie moderoval Jakub Adámek, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.