Optimalizácia riadenia participatívnych procesov
Cieľom optimalizácie riadenia participatívnych procesov v prostredí úradov samosprávnych krajov je zabezpečiť vyššiu mieru účasti verejnosti v tvorbe verejných politík (ako novej hodnoty pre úrad, územie a spoločnosť), postavených na optimalizácii a štandardizácii interných postupov pre efektívne riadenie participatívnych procesov.
Optimalizovaný systém riadenia participatívnych procesov
Optimalizovaný systém riadenia PP zastrešuje celý životný cyklus participatívneho procesu, ktorý predstavuje sedem na seba nadväzujúcich fáz. Navrhnutý systém riadenia bol v rámci realizácie projektu testovaný participatívnych procesoch a procesoch riadenia participácie na každom z piatich zapojených úradov samosprávnych krajov.
Sedem fáz riadenia participatívneho procesu (PP):
- Definovanie zadania PP
- Dizajnovanie PP
- Podrobné naplánovanie PP
- Realizácia PP
- Priebežný zber dát a monitoring PP
- Priebežné informovanie a komunikácia o PP
- Vyhodnotenie PP
Popis jednotlivých fáz riadenia participatívnych procesov
- Definovanie zadania PP – predstavuje fázu zberu požiadaviek na spoluprácu s koordinátormi participácie na základe identifikovanej potreby zapojiť verejnosť. Potreba môže byť naviazaná na tvorbu regionálnej verejnej politiky, konkrétny projekt, zadanie, či prípravu podujatia, ktoré si vyžaduje zapojenie verejnosti. Následne je požiadavka rozpracovaná do samostatného dokumentu, ktorý definuje kontext regionálnej verejnej politiky, projektu, či zadania, ciele a očakávania zadávateľa od koordinátorov participácie a participatívneho procesu, ako aj určuje kontaktné osoby, prípadne nastavuje formy medziodborovej spolupráce (ak relevantné).
- Dizajnovanie PP – predstavuje fázu, ktorej cieľom je nastaviť kvalitu participatívneho procesu a prostredníctvom spracovania dokumentu Projektový spis jasne zadefinovať: ciele, prínosy participatívneho procesu, zmapovať aktérov, roztriediť aktérov, navrhnúť kľúč pre výber účastníkov do participatívneho procesu, navrhnúť dizajn procesu (aktivity, metódy zapojenia, výstupy a výsledky participatívneho procesu).
- Podrobné naplánovanie PP – predstavuje fázu, ktorej cieľom je nastaviť riadenie participatívneho procesu a prostredníctvom spracovania dokumentu Projektový spis jasne zadefinovať fázy, míľniky, výstupy jednotlivých aktivít, ako aj určiť indikátory plnenia aktivít. Súčasne dokument definuje systém riadenia, určuje rozdelenie rolí v tíme, určuje role a mandáty, ako aj definuje potrebné zdroje na realizáciu participatívneho procesu (časové, personálne, materiálne a finančné), komunikačný plán a spoluprácu s dodávateľom (ak relevantné).
- Realizácia PP – predstavuje realizačnú fázu participatívneho procesu, ktorá je nastavená v zmysle schváleného Projektového spisu.
- Priebežný zber dát a monitoring PP – predstavuje fázu, ktorej cieľom je zabezpečiť priebežný monitoring priebehu participatívneho procesu, sledovanie plnenia indikátorov a navrhovanie nápravných opatrení (ak relevantné).
- Priebežné informovanie a komunikácia o PP - predstavuje fázu, ktorej cieľom je priebežne komunikovať o participatívnom procese dovnútra Úradu VÚC, ako aj navonok smerom k verejnosti.
- Vyhodnotenie PP – predstavuje fázu vyhodnotenia úspešnosti participatívneho procesu po jeho ukončení. Jeho cieľom je vypracovať Hodnotiacu správu na základe dát z monitorovacieho procesu, sledovania plnenia indikátorov a spätnej väzby od zapojených zamestnancov Úradu VÚC a účastníkov procesu.
Špecifické miesto v systéme riadenia participatívnych procesov má tvorba a schvaľovanie Ročného plánu participatívnych procesov pre ďalší kalendárny rok, ktorý sa orientuje na vyhodnotenie zrealizovaných a plánovanie budúcich participatívnych procesov. Je zadefinovaný dvoma procesnými krokmi:
- Vytvorenie Ročného plánu PP na budúci kalendárny rok,
- Vyhodnotenie aktuálneho Ročného plánu PP.
Vzorové šablóny ku Katalógu procesov pre systém riadenia participatívnych procesov - podporná metodická dokumentácia
- Šablóna č.1 / Požiadavka na spoluprácu (DOCX, 249 kB)
- Šablóna č.2 / Projektový dotazník (DOCX, 250 kB)
- Šablóna č.3 / Projektový spis (DOCX, 269 kB)
- Šablóna č.4 / Tabuľka sledovania indikátorov (XLSX, 15 kB)
- Šablóna č.5 / Vizitka participatívneho procesu (DOCX, 61 kB)
- Šablóna č.6 / Hodnotiaca správa (DOCX, 77 kB)
- Šablóna č.7 / Ročný plán participatívnych procesov (DOCX, 124 kB)
Manuál na podporu riadenia participatívnych procesov realizovaných vyšším územným celkom
Manuál bol spracovaný za účelom zavedenia systému riadenia participatívnych procesov do tvorby verejných politík VÚC, projektov alebo iných zadanía úloh, ktoré vyžadujú zapojenie verejnosti. Na podporu riadenia systému participatívnych procesov bol spracovaný Manuál na podporu riadenia participatívnych procesov realizovaných vyšším územným celkom (ďalej len „manuál“), ktorý upravuje postup a dáva návod zamestnancom Úradu vyššieho územného celku (ďalej aj „Úradu VÚC“) ako zapojiť verejnosť, v rámci plnenia svojich pracovných úloh: do tvorby regionálnych verejných politík/projektov/zadaní, ktorých sú nositeľmi.
Manuál za účelom zavádzania systému riadenia participatívnych procesov do tvorby verejných politík VÚC, projektov alebo iných zadaní a úloh, ktoré vyžadujú zapojenie verejnosti, upravuje:
- Účel participatívnych procesov,
- Povinnosti zamestnancov VÚC v súvislosti s plánovaním, realizovaním a vyhodnocovaním participatívnych procesov,
- Návod na zabezpečenie súčinnosti pri tvorbe Ročného plánu participatívnych procesov,
- Návod na postup pri realizácii konkrétnych participatívnych procesov.
- Prílohou k Manuálu je Katalóg procesov pre systém riadenia participatívnych procesov vrátane vzorových dokumentov/šablóny, ktorý procesne a metodicky upravuje systém riadenia particicpatívnych procesov vrátane vzorových šablón: Šablóna č. 1 / Požiadavka na spoluprácu, Šablóna č. 2: Projektový dotazník, Šablóna č. 3: Projektový spis, Šablóna č. 4: Tabuľka sledovania indikátorov, Šablóna č. 5: Vizitka participatívneho procesu, Šablóna č. 6: Hodnotiaca správa a Šablóna č. 7: Ročný plán participatívnych procesov.
Modelový Manuál na podporu riadenia participatívnych procesov realizovaných vyšším územným celkom (pracovná verzia) (DOCX, 49 kB) je v súčasnosti v procese dopracovania jednotlivými úradmi VÚC tak, aby vyhovoval potrebám a možnostiam jednotlivých úradov samosprávnych krajov s cieľom jeho následného schválenia a zavedenia. Schválením manuálu vedením úradu VÚC bude zabezpečená formalizácia systému riadenia participatívnych procesov, ktorá zabezpečí oficiálne zavedenie systému riadenia participatívnych procesov do praxe úradu.
Proces zavádzania systému riadenia participatívnych procesov na úradoch VÚC
Proces schvaľovania a zavedenia systému participatívnych procesov je spojený so schválením dokumentu, ktorý upravuje postup a dáva návod zamestnancom vyššieho územného celku ako zapojiť verejnosť v rámci plnenia svojich pracovných úloh:
- Košický samosprávny kraj - Manuál na podporu riadenia participatívnych procesov realizovaných vyšším územným celkom (PDF, 6 MB) (PDF, 6 MB)
- schválený od 28.11.2023, nadobúda účinnosť od 28.11.2023
- Prešovský samosprávny kraj - Smernica na podporu riadenia participatívnych procesov realizovaných Prešovským samosprávnym krajom (PDF, 6 MB) (PDF, 6 MB)
- schválená od 30.11.2023, nadobúda účinnosť od 1.12.2023
- Nitriansky samosprávny kraj - Manuál na podporu riadenia participatívnych procesov realizovaných Nitrianskym samosprávnym krajom (PDF, 549 kB) (PDF, 549 kB)
- schválený od 28.11.2023, nadobúda účinnosť od 15.12.2023
- Banskobystrický samosprávny kraj – Smernica: Manuál na podporu riadenia participatívnych procesov realizovaných vyšším územným celkom (PDF, 232 kB)
- schválená 15.12. 2023, nadobúda účinnosť od 15.12.2023
- Žilinský samosprávny kraj – Manuál na podporu zapojenia verejnosti do verejných politík (PDF, 256 kB)
- schválený 29.12.2023, nadobúda účinnosť od 29.12.2023
Ročné plány participatívnych procesov pre rok 2024
Ročný plán participatívnych procesov je materiálom, ktorý vychádza zo systému riadenia participatívnych procesov na úradoch VÚC. Jeho cieľom je sumarizovať plánované participatívne procesy pre ďalší kalendárny rok 2024 a súčasne zhodnotiť činnosť koordinátoriek participácie počas doby realizácie projektu (január 2022 – december 2023). Schválením materiálu zo strany vedenia jednotlivých úradov samosprávnych krajov je podporené zavedenie (formalizácia) optimalizovaného systému riadenia participatívnych procesov, ako aj odsúhlasenie zoznamu participatívnych procesov pre ďalší kalendárny rok, ktorý definuje činnosť koordinátorov participácie v roku 2024. Zoznam participatívnych procesov pre rok 2024 obsahuje nové participatívne projekty, ako aj participatívne procesy a zadania, ktoré začali v roku 2023 a budú pokračovať v roku 2024.
Ročné plány particicpatívnych procesov pre kalendárny rok 2024 boli spracovávané od septembra do novembra 2024 pre každý zapojený samosprávny kraj. V mesiacoch november – december 2024 prebieha ich schvaľovanie na úrovni vedenia jednotlivých samosprávnych krajov:
- Košický samosprávny kraj – Ročný plán participatívnych procesov KSK pre rok 2024
- schválený 20.12.2023, nadobúda účinnosť od 01.01.2024
- Prešovský samosprávny kraj - Ročný plán participatívnych procesov PSK pre rok 2024 (PDF, 20 MB)
- schválený 04.12.2023, nadobúda účinnosť od 01.01.2024
- Nitriansky samosprávny kraj - Ročný plán participatívnych procesov NSK pre rok 2024 (PDF, 20 MB)
- schválený 03.01.2024, nadobúda účinnosť od 03.01.2024
- Banskobystrický samosprávny kraj - Ročný plán participatívnych procesov BBSK pre rok 2024
- schválený 13.12.2023, nadobúda účinnosť od 01.01.2024
- Žilinský samosprávny kraj - Ročný plán particicpatívnych procesov ŽSK pre rok 2024 (PDF, 1 MB)
- Príloha: Realizované participatívne procesy 2022-2023 (PDF, 586 kB)
- schválený 29.01.2024, nadobúda účinnosť od 29.01.2024
Štruktúra ročných plánov particicpatívnych procesov VÚC pre rok 2024
- SUMARIZÁCIA PROCESU BUDOVANIA KAPACÍT PRE PARTICIPÁCIU V PROSTREDÍ ÚRADOV VÚC
- Východiská
- Výzva k spolupráci
- Zámery a ciele podaktivity 2: Participácia a regionálna územná samospráva
- Štruktúra aktivít podaktivity 2: Participácia a regionálna územná samospráva
- Realizácia programu Učiace sa regióny
- Výstupy a merateľné ukazovatele
- KĽÚČOVÉ MÍĽNIKY REALIZÁCIE PROJEKTU
- Vytvorenie nových pracovných miest koordinátorov participácie
- Program Učiace sa regióny: systém odbornej podpory pre koordinátorov participácie
- Diagnostika stavu a podmienok pre participáciu
- Optimalizovaný systém riadenia participatívnych procesov
- Katalóg procesov, procesné mapy a knižnica dokumentov
- Formalizácia systému riadenia participatívnych procesov
- Ročný plán participatívnych procesov pre rok 2024
- Manuál na podporu riadenia participatívnych procesov realizovaných VÚC
- Realizácia participatívnych procesov
- Projekty na podporu vnútroinštitucionálnej participácie a medziodborovej spolupráce
- Zvyšovanie povedomia o participácii
- Udržateľnosť pracovných miest koordinátorov participácie
- KOORDINÁTOR PARTICIPÁCIE
- Popis role a náplň práce koordinátora participácie
- Kompetenčný model koordinátorov participácie
- Umiestnenie koordinátorov participácie v organizačnej štruktúre
- Spolupráca s tímom koordinátorov participácie
- DIAGNOSTIKA STAVU A PODMIENOK PRE PARTICIPÁCIU
- Zhrnutie zistení z diagnostiky
- Záverečné odporúčania z diagnostiky
- REALIZOVANÉ PARTICIPATÍVNE PROCESY 2022 - 2023
- Prehľad zrealizovaných participatívnych procesov
- Vyhodnotenie realizovaných participatívnych procesov
- PLÁN PARTICIPATÍVNYCH PROCESOV PRE ROK 2024
- Ciele a indikátory plnenia PPP 2024
- Spôsob hodnotenie plnenia PPP 2024
- Opis hlavných participatívnych procesov
- OPIS PARTICIPATÍVNYCH PROCESOV V ZÁSOBNÍKU (doplnkové):
- UKAZOVATELE PRE HLAVNÉ PARTICIPATÍVNE PROCESY
- SUMÁR MERATEĽNÝCH UKAZOVATEĽOV PRE HLAVNÉ PARTICIPATÍVNE PROCESY PRE ROK 2024