II. ELIMINÁCIA POTENCIÁLU PRE KORUPCIU
6. Medzinárodné hodnotenie úrovne korupcie
Základné predpoklady merania úrovne korupcie
Z prieskumov úrovne korupcie vyplýva, že korupcia škodí celej spoločnosti tým, že bráni ekonomickému a sociálnemu rozvoju, podlamuje vládu zákona, znižuje objem investícií, negatívne ovplyvňuje úroveň verejných financií a oslabuje demokratické princípy a inštitucionálne základy spoločnosti. Problém korupcie je oprávnene vnímaný za celospoločensky nebezpečný a z hľadiska jeho výskytu za permanentný, preto preventívne iniciatívy a boj proti korupcii je možné považovať za najväčšie výzvy súčasnosti.
Index vnímania korupcie
Doplňujúcim nepriamym zdrojom informácií o trestných činoch vo všeobecnosti sú prieskumy verejnej mienky, týkajúce sa pocitov bezpečnosti a ohrozenia z kriminality, resp. prieskumy na zisťovanie dôvery v políciu a inštitúcie trestnej justície. V rámci snahy merania úrovne korupcie a jej vnímania spoločnosťou existuje celý rad prieskumov zaoberajúcich sa týmto fenoménom. Jedným z najznámejších a najviac citovaných v súvislosti s celosvetovým porovnávaním úrovne korupcie je index vnímania korupcie Corruption Perception Index (CPI). Index vnímania korupcie zaviedla medzinárodná mimovládna organizácia Transparency International na meranie, hodnotenie a medzinárodné porovnávanie úrovne korupcie už v roku 1995.
Index vnímania korupcie je zostavovaný každoročne na základe výsledkov medzinárodného prieskumu odbornej verejnosti, pozostávajúcej z podnikateľov, analytikov a odborníkov verejnej správy. V súlade s prieskumami organizácie Transparency International respondenti z jednotlivých krajín hodnotia najmä schopnosť vládnucich inštitúcií postihovať korupciu, účinnosť protikorupčných opatrení, rozsah korupcie v rôznych oblastiach verejnej správy, transparentnosť inštitúcií, zneužívanie verejných prostriedkov ako aj porušovanie integrity a zneužívanie verejných funkcií.
Index vnímania korupcie sa stanovuje na stupnici od 0 do 100 podľa subjektívnych názorov odbornej verejnosti, čo následne implikuje možnosť porovnávania a vyhodnocovania stavu vnímania korupcie medzi krajinami. K číslu 0 sa priraďuje status veľmi skorumpovanej krajiny a hodnota vyjadrená číslicou 100 označuje nulovú korupciu v krajine. Dosahované hodnoty vnímania miery korupcie pod 50 indikujú vážne korupčné problémy krajiny.
V krajinách, ktoré nastúpili cestu demokracie len nedávno vznikol priestor pre veľkú korupciu, ale vyskytuje sa tu aj spoločnosťou tolerovaná korupcia, ktorú je možné označiť v intenciách „malej korupcie“, rozšírenej v rôznych sférach spoločnosti, akými sú zdravotníctvo, školstvo, súdnictvo a pod. Hodnoty výsledkov z medzinárodných prieskumov miery percepcie korupcie sú nižšie v týchto krajinách v porovnaní s krajinami s rozvinutou demokraciou.
Európske inštitúcie si od roku 1974 vo všetkých členských štátoch Európskej únie objednávajú pravidelné prieskumy verejnej mienky, tzv. Eurobarometer. Metodika zbierania a zdroje dát Eurobarometra sú odlišné od Indexu vnímania korupcie, čo spôsobuje aj odlišné výsledky prieskumov. Metodika hodnotenia Eurobarometra vychádza z údajov reprezentatívnej vzorky približne 1 000 respondentov zo širokej verejnosti, preto je viac pravdepodobné, že výsledky Eurobarometra zohľadňujú predovšetkým malú korupciu, akou sú napríklad úplatky občanov.
Index vnímania korupcie, ktorý je tvorený na základe prieskumov odbornej verejnosti, naopak odráža viac veľkú korupciu, ktorá môže vniknúť napríklad pri verejnom obstarávaní. Index vnímania korupcie a Eurobarometer si napriek odlišnému uhlu pohľadu na korupciu i súvisiacim výsledkom navzájom neodporujú. Práve naopak, tým že zohľadňujú iné formy korupcie a dáta pochádzajú z rozdielnych zdrojov a od rôznych respondentov, vytvárajú celkový obraz o aktuálnom stave i tendenciách vývoja korupcie v jednotlivých krajinách.
Na základe údajov z medzinárodného prieskumu Eurobarometra, z výsledkov indexu vnímania korupcie, ako aj z ďalších medzinárodných meraní úrovne korupcie je možné konštatovať, že na Slovensku je potrebné venovať nemalé úsilie eliminácii korupcie a budovaniu kultúry integrity. Korupciu nemožno odstrániť celkom, preto cieľom protikorupčného úsilia nie je dosiahnutie absolútnej nápravy, ale zásadného eliminovania tejto trestnej činnosti a zvyšovania dôvery občanov k vládnemu aparátu, štátnym orgánom i celej verejnej správe.
Zodpovednosť za efektívne opatrenia na úseku eliminácie korupcie však nie je v garancii jednej ustanovizne, za úspešnosť boja na danom úseku musí niesť zodpovednosť každý jednotlivec svojím postojom rezolútneho odmietnutia a oznámenia akýchkoľvek náznakov korupčných praktík orgánom činným v trestnom konaní.
Zapamätajte si
- Korupcia je fenomén, ktorý sa nedá presne vymedziť ani zmerať. Pri zisťovaní rozsahu a identifikácii korupcie sa najčastejšie vychádza z jej trestnoprávnej kvalifikácie.
- Medzinárodné organizácie akými sú Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Organizácia Spojených národov, Rada Európy a Európska komisia napomáhajú procesu medzinárodného hodnotenia tým, že vytvárajú a v praxi aplikujú mechanizmy hodnotenia úrovne implementácie a efektívnej aplikácie protikorupčných nástrojov.
- Najznámejší a najviac citovaný v súvislosti s medzinárodným porovnávaním úrovne korupcie je index vnímania korupcie Corruption Perception Index (CPI).
- Eurobarometer vychádza z údajov reprezentatívnej vzorky širokej verejnosti, čo zohľadňuje predovšetkým malú korupciu, zatiaľ čo index vnímania korupcie odráža úroveň veľkej korupcie.
- Významné miesto pri medzinárodnom hodnotení úrovne korupcie a vypracovaní komparatívnych analýz, s potenciálom využitia ich záverov pri formovaní národných politík, zastávajú medzinárodné organizácie a inštitúcie.
Počet návštevníkov: 318695