Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. máj 2024, pondelok
 

Výcvikové metódy

Väčšina páchateľov trestných činov používa ilegálne držané zbrane. Ilegálne držanie zbraní, streliva a výbušnín, a ich čoraz častejšie používanie na vzájomné vyrovnávanie si „účtov v podsvetí“, je vážnym bezpečnostným problémom súčasnosti.

Odbor kynológie a hipológie Policajného zboru preto školí policajných psovodov a cvičí služobné psy na vyhľadávanie ilegálne držaných zbraní, streliva, výbušnín a výbušných systémov, ktoré organizované zločinecké skupiny, priekupníci drog a pytliaci získavajú tajnými nákupmi, pašovaním zo zahraničia, krádežami súkromne držaných zbraní a vlámačkami do skladov priemyselných trhavín a rôznych ozbrojených zložiek.

Opávnenie použiť služobného psa na pachové práce pri operatívno-pátracej činnosti Policajného zboru upravuje § 20 ods. 1, 2 3 zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore. Operatívno-pátraciu činnosť vykonávajú na to určené služby Policajného zboru, ktoré sú na tento účel oprávnené využiť aj služobného psa na pachové práce. Nedeliteľnou súčasťou špecializovaných činností policajnej kynológie je aj detekcia výbušnín, výbušných systémov, zbraní a streliva, ktorá sa vzhľadom na určitú príbuznosť v charaktere a metodike výcviku začala paralelne vyvíjať s výcvikom služobných psov.