Národná ústredňa Interpol
Národná ústredňa Interpol je útvar, ktorý vznikol po prijatí Slovenskej republiky za 170. člena Medzinárodnej organizácie kriminálnej polície (INTERPOL) na 62. zasadnutí jej Valného zhromaždenia v Arube (Holandské Antily) v roku 1993. V súčasnosti združuje INTERPOL 196 členských krajín a jeho centrála sa nachádza vo francúzskom Lyone. Jazykmi Interpolu sú angličtina, francúzština, španielčina a arabčina. Jeho hlavnou úlohou je, podľa medzinárodného štatútu tejto najväčšej policajnej organizácie na svete, zabezpečenie efektívnej medzinárodnej výmeny kriminálnych informácií za účelom podpory objasňovania a prevencie trestnej činnosti.
Na národnej úrovni je zriadená Národná ústredňa Interpol Bratislava úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Prezídia policajného zboru (ďalej len „NÚI Bratislava“). Plní funkciu styčného prvku medzi operatívnymi aktivitami útvarov rozličných policajných služieb, ak tieto aktivity obsahujú medzinárodný prvok. Nosnou a kľúčovou úlohou NÚI Bratislava je pátranie po hľadaných osobách v zahraničí, zabezpečenie ich zadržania a po ukončení vydávacieho procesu, ich prevoz na Slovensko buď pred príslušný súd alebo priamo do výkonu trestu. V tejto súvislosti je nutné spomenúť najúčinnejší a najznámejší nástroj pátrania, tzv. Červený obežník, ktorý má po celom svete nesmiernu váhu a mnoho krajín ho má zakotvený priamo v národnej legislatíve.
V rámci svojej činnosti NÚI Bratislava okrem OČTK a súdov úzko spolupracuje s ministerstvom spravodlivosti, generálnou prokuratúrou, ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí, kriminálnym úradom finančnej správy, zborom väzenskej a justičnej stráže a ďalšími.
Národná ústredňa Interpol |
Interpol - generálny sekretariát200, quai Charles de Gaulle, 69006 Lyon, France |