Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. máj 2024, pondelok
 

Seniori, zbystrite pozornosť!

Policajti v sprievode poštových doručovateľov  upozorňujú  seniorov na praktiky podvodníkov a spôsoby ochrany cenností a peňazí. Podvodník sa seniorom v telefóne môže predstaviť ako vnuk či iný rodinný príslušník, pracovník pošty, banky, alebo  inej inštitúcie, dokonca aj policajt. Pod rôznymi vymyslenými legendami sa môže snažiť vylákať peniaze či iné cennosti.

Žiadame aj príbuzných, susedov, aby komunikovali so seniormi vo svojej rodine či okolí a pripomínali im možné nástrahy od podvodníkov. V prípade akéhokoľvek  podozrenia z podvodného konania je potrebné prerušiť telefonát s cudzou osobou a okamžite kontaktovať políciu na čísle 158. Polícia neustále vykonáva opatrenia na zabránenie pokusom o podvodné konania, no v záujme ochrany dôverčivých a zraniteľných osôb je potrebná aj spolupráca verejnosti, či potenciálnych obetí.

Ako podvodníkom nenaletieť?

  • buďte obozretní voči neznámym osobám, ktoré vás kontaktujú telefonicky, tlačia vás do časovej tiesne a žiadajú od vás peniaze pod rôznymi zámienkami,

  • nehovorte cudzím osobám, koľko peňazí máte doma, či na účte v banke,

  • neodovzdávajte finančnú hotovosť neznámym ľuďom,

  • nevyhadzujte nasporené peniaze ani cennosti za účelom ich falošnej ochrany z okien,

  • nenoste svoje úspory ani cennosti na žiadne miesto, ktoré vám je určené v telefonáte od cudzej osoby,

  • nevyberajte svoje úspory zo svojich účtov v banke pre cudzie osoby, ktoré vás kontaktujú telefonicky,

  • nerealizujte finančné transakcie na čísla účtov, ktoré sú vám nadiktované počas telefonátu od cudzích osôb a neposkytujte žiadne údaje z platobných kariet.

 Spolupráca Slovenskej pošty a.s. a polície