Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. máj 2024, nedeľa
 

Zvyšovať úroveň služobných psov pomáhajú národné a medzinárodné súťaže

Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru každoročne usporadúva národnú súťaž - Majstrovstvá Slovenska v špeciálnej kynológii vo výkone policajných psov vo vyhľadávaní výbušnín, výbušných systémov a drog, na ktorých najlepší psovodi špecialisti krajských riaditeľstiev Policajného zboru a psovodi špecialisti riaditeľstiev úradu hraničnej a cudzineckej polície súťažia o hrdý titul Majster Slovenska v súťaži jednotlivcov a družstiev pre daný rok, a o putovný pohár riaditeľa odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru, udeľovaný víťaznému družstvu na príslušný rok. 

Podmienky tejto národnej súťaže zodpovedajú kritériám medzinárodných súťaží, na ktorých tzv. „drogári“ vyhľadávajú presne odvážené vzorky heroínu, pervitínu, marihuany, hašiša a kokaínu, ktorých úkryty v miestnostiach, batožinách a dopravných prostriedkoch zodpovedajú reálnym podmienkam výkonu služby. Tzv. "výbušninári" vyhľadávajú vzorky trhavín a nastražených výbušných systémov, rovnako ukryté v miestnostiach, batožinách a dopravných prostriedkoch, ale aj na verejných priestranstvách. Víťazi národných súťaží sa ako majstri Slovenska pre daný rok zvyčajne zúčastňujú ako členovia reprezentačného súťažného tímu Policajného zboru aj na medzinárodných špecializovaných kynologických  súťažiach.   

  • V roku 1995 sa na prvej medzinárodnej súťaži zúčastnilo 12 družstiev zo siedmich európskych štátov. Reprezentačný tím Policajného zboru si v súťaži družstiev vybojoval 1. miesto.
  • V roku 1997 sa táto voľne pripravovaná medzinárodná súťaž zmenila na I. majstrovstvá Európy policajných psov cvičených na vyhľadávanie drog. Na tomto šampionáte sa zúčastnili súťažné družstvá zo štrnástich európskych krajín. Tretie reprezentačné družstvo Policajného zboru si vybojovalo 2. miesto, pričom v kategórii jednotlivcov získali slovenskí policajní kynológovia špecialisti 2. a 3. miesto.
  • V roku 1998 usporiadala Česká republika vo Výcvikovom stredisku psovodov a služobných psov v Býchoroch (okr. Kolín), II. majstrovstvá Európy policajných psov vo vyhľadávaní drog, čím symbolicky prevzala štafetový kolík v organizovaní porovnávacích súťaží európskeho formátu. Reprezentačný tím slovenskej policajnej kynológie dosiahol na týchto majstrovstvách takmer neopakovateľný úspech, pretože získal titul majstrov Európy v kategórii družstiev i jednotlivcov.
  • Na III. majstrovstvách Európy policajných psov cvičených na vyhľadávanie drog, ktoré sa opäť konali v Českej republike, slovenské reprezentačné družstvo druhýkrát obhájilo titul majstrov Európy v oboch kategóriách – v súťaži družstiev i jednotlivcov.

Národný program boja proti drogám

V roku 2000 schválila vláda SR Národný program boja proti drogám. Z Národného programu boja proti drogám vyplynuli pre policajnú kynológiu ďalšie aktivity a povinnosti – vykonávať na základných školách, stredných školách a odborných učilištiach preventívne prednášky spojené s ukážkami vyhľadávania drog služobnými psami. Policajní kynológovia sa na preventívnych aktivitách a práci s mládežou zúčastňujú veľmi radi – podľa ich názoru majú policajné psy „chodiť do ulíc“, čiže aktívne i pasívne chrániť zdravie, život a majetok každého občana a návštevníka Slovenskej republiky.

 

Dôležité odkazy

 

Dôležité oznamy