Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. február 2024, pondelok
 

Vyhľadávanie ukrytých zbraní a streliva

Z histórie detekcie výbušnín a zbraní  |  Vyhľadávanie zbraní a streliva  |  Detekcia drog  |  Súťaže a prevencia

Výcvik policajného psa vyhľadávajúceho ukryté zbrane a strelivo trvá asi pol roka, ale jeho skutočné majstrovstvo sa prejaví približne po jednom až dvoch rokoch ďalšej kontinuálnej prípravy a praktickým výkonom služby.

Prvým psom úspešne vycvičeným na túto činnosť bol služobný pes Rony, ktorý so svojim psovodom začal výcvik v decembri 1995. Princíp výcviku bol založený na Ronyho záľube – vyhľadávaní obľúbeného aportu – loptičky, pre účely výcviku  napáchnutej komplexom pachov strelných splodín a konzervačných prostriedkov. Po zvládnutí tejto etapy začal psovod prikladať k loptičke nakonzervovanú strelnú zbraň. V záverečnom štádiu prípravy už loptičku k zbrani neprikladal, a pes vyhľadával samotnú zbraň. Psovod použil loptičku už len ako odmenu za úspešné vykonanie cviku, t. j. nájdenie strelnej zbrane. V tejto fáze výcviku psovod a služobný pes absolvovali v prvej polovici roka 1996 špecializovaný kurz vo Výcvikovom stredisku polície Českej republiky v Býchoroch. V nasledujúcich rokoch Už pokračovala príprava psovodov a služobných psov tohto zamerania v Stredisku špecializovanej kynológie odboru kynológie Prezídia Policajného zboru v bratislavskej Mlynskej doline.

 Takto špecializovane vycvičené zvieratá sa osvedčili aj v praxi, pretože napríklad už 20. septembra 2000 služobný pes Elmar pri prehliadke istého osobného motorového vozidla označil v jeho batožinovom priestore ukrytú nelegálne držanú pištoľ, tri pripravené nastražené výbušné systémy a väčšie množstvo nábojok (nábojníc naplnených strelným prachom, s nalisovanou strelou). Obdobne 24. júna 2001 pri prehliadke osobného motorového vozidla značky Audi označil Elmar v jeho batožinovom priestore ukrytý celý zbrojný arzenál. Majiteľ vozidla ilegálne prevážal štyri poľovnícke pušky, samopal vzor 24, dva revolvery, a jednu malokalibrovú pištoľ. Pri následnej prehliadke vnútorného priestoru vozidla našli policajti dve igelitové tašky obsahujúce 450 gramov výbušniny semtex, 24 elektrických iniciátorov a 7 časových rozbušiek.