Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. október 2021, nedeľa
 

Platobná karta

Napriek tomu, že platby kartou sú rýchle a pohodlné, nemali by sme zabúdať na základné pravidlá ich bezpečného používania.

  • Svoju platobnú kartu nikomu nepožičiavajte, vystavovali by ste sa zbytočne riziku jej zneužitia.
  • Identifikačné číslo platobných kariet (PIN kód) si nikdy nezapisujte na platobnú kartu, ani ho nenoste spolu s platobnou kartou na jednom mieste.
  • Pri platení platobnou kartou v reštaurácii či v obchodoch vždy musíte vidieť manipuláciu s ňou od začiatku až do konca, inak vám hrozí strata peňazí.
  • Pri výbere peňazí z bankomatu si strážte svoje súkromie, vyberte si bankomat, ktorý je dobre osvetlený, dávajte pozor, či vás niekto nesleduje príliš zblízka. Finančnú hotovosť aj platobnú kartu si hneď po ukončení transakcie bezpečne uschovajte.
  • Neposkytujte údaje o svojich bankových účtoch, ani číslach platobných kariet osobám, ktoré nepoznáte. Taktiež odporúčame neuchovávať ani nezasielať iným osobám fotokópie /údaje z platobných kariet. V prípade, že sa páchateľovi podarí prekonať zabezpečenie Vášho zariadenia alebo zariadenia Vášho známeho, tak páchateľ získa prístup k týmto údajom bez Vášho vedomia, resp. podozrenia.
  • Ak robíte nákup na internete a platíte platobnou kartou, používajte overené internetové obchody, pýtajte sa na referencie. V prípade, že internetový obchod nepoznáte, odporúčame využiť platbu na dobierku.
  • Pravidelne kontrolujte, či máte platobnú kartu pri sebe. Ak zistíte jej stratu alebo odcudzenie, okamžite to nahláste finančnej inštitúcii, ktorá platobnú kartu vydala, z dôvodu jej zablokovania a v prípade krádeže nahláste túto skutočnosť aj polícii.
  • Informujte sa vo Vašej banke, či umožňuje generovanie virtuálnej platobnej karty s jednorazovou platnosťou a využívajte túto možnosť pri platbe na internete. Taktiež Vám odporúčame neukladať platobné údaje do internetových prehliadačov alebo nákupných účtov, nakoľko v prípade, že páchateľ prekoná zabezpečenie týchto subjektov, dostane sa aj k Vaším platobným údajom, a to opäť bez Vášho vedomia, resp. podozrenia.
  • Prostredníctvom internet bankingu si pri platobnej karte nastavte nižší denný limit a v prípade, že potrebuje použiť vyššiu sumu, nastavte si limit len pre túto platbu. Taktiež Vám odporúčame nastaviť si geolokačné obmedzenie podľa požadovaného regiónu, napr. Európa a nie celý svet.