Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 8. december 2023, piatok
 

Nenaleťme podvodníkom

     V poslednom období došlo a dochádza k nárastu krádeží a podvodov na senioroch, a to nielen v rámci Trenčianskeho kraja, ale aj celej Slovenskej republiky. Z toho dôvodu chceme upozorniť starších ľudí na najčastejšie spôsoby páchania trestnej činnosti.

     Ide o prípady, kedy sa páchateľ do telefónu (spravidla ide o vytipované volania na pevné linky) predstavuje ako príbuzný poškodeného (vnuk, synovec) a pod zámienkou kúpy vozidla, darčeka, poskytnutia pôžičky, vyláka od poškodeného finančnú hotovosť. Následne opätovne telefonicky kontaktuje poškodeného s tým, že on nepríde pre dohodnutú finančnú hotovosť, ale posiela inú osobu – svojho známeho, spolupracovníka a pod. Ako dôvod uvádza, že nemôže odísť, nemá čas a že by mohol prísť o zloženú zálohu. Celá činnosť sa uskutočňuje prostredníctvom telefonického hovoru s tým, že k odovzdaniu finančnej hotovosti príde na ulici pred domom, na schodisku obytného domu, alebo pred bytom poškodeného. Osoba, ktorá sa dostaví k prevzatiu finančnej hotovosti sa predstavuje dopredu dohodnutým menom.

     Páchatelia pod legendou vylákajú od starých osôb väčšie množstvo finančných prostriedkov v súvislosti

  • s predstieranou dopravnou nehodou motorového vozidla. Páchatelia oslovia budúcu obeť s tým, že ich motor. vozidlo malo dopravnú nehodu, vodič - spolujazdec je ťažko zranený a čaká ho náročná operácia, ktorú je potrebné zaplatiť, ale potrebnú finančnú hotovosť nemajú v eurách, ale v inej mene. Pod touto legendou podozriví oslovujú staré osoby, ktoré si premyslene vytipujú a následne tieto osoby oslovia a prehovárajú, aby im zapožičali finančné prostriedky na zaplatenie nákladov spojených s operáciou zraneného vodiča motorového vozidla. K tomu, aby pôsobili dôveryhodne a presvedčili poškodených počas prvotného kontaktu s nimi, predstierajú svojim mobilným telefónom hovor s ošetrujúcim lekárom nemocnice, kde je hospitalizovaný vodič motorového vozidla. Ako zábezpeku vrátenia zapožičaných finančných prostriedkov ponúknu poškodeným finančné prostriedky v inej mene a tieto pred nimi vložia do príručnej tašky, peňaženky. Keďže sa podozriví po dlhšom čase neozývajú, tak poškodený po otvorení tejto príručnej tašky, peňaženky zistí, že bol podvedený a namiesto peňazí sa v nej nachádzajú nastrihané bezcenné noviny.
  • s predstieranou legendou zástupcov rôznych distribučných sieti / SSE, SPP a podobne / žiadajú zálohu, nedoplatky

     V mnohých prípadoch podozriví sprevádzajú poškodeného do jeho obydlia, alebo priamo do banky, prípadne ho nútia vybrať finančné prostriedky v bankomate. Pri osobných návštevách v obydlí poškodeného sa v mnohých prípadoch stáva, že poškodeného okradnú priamo v jeho byte bez toho, že by túto skutočnosť poškodený hneď zaregistroval.