Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. október 2021, nedeľa
 

Riziká na internete

Internetový predaj

Internetového predajcu si verejnosť môže overiť na webovej stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie , kde je zverejnený informatívny zoznam rizikových či podvodných e-shopov, vrátane upozornenia na internetové obchody, ktoré po uskutočnení objednávky a jej následnom zaplatení tovar spotrebiteľovi nedoručia, prípadne doručia tovar v inej kvalite ako je prezentovaná pred kúpou. 

Inzercia

Odbor počítačovej kriminality úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru zaznamenal opakujúce sa prípady, kde pri zadávaní inzerátu na portáli "Bazos.sk" sa inzerentovi namiesto záujemcu o predávaný tovar telefonicky ozve osoba, ktorá požaduje oznámenie SMS kódu k službám portálu, ktorý je zaslaný na telefónne číslo uvedené pri inzeráte. Ak tento kód inzerent poskytne, tak telefonujúca osoba získa prístup k inzerátom, ktoré môže potom zmazať, upravovať alebo zneprístupniť pre pôvodného inzerenta. Nie je vylúčená ani iná trestná činnosť, kde môžu byť zneužité vaše kontaktné údaje. Na podvody polícia upozorňuje verejnosť, napr. aj v príspevku na svojom profile na sociálnej sieti: "Podvody bazos.sk"

A preto polícia upozorňuje: nikdy nezasielajte prístupové kódy k svojim inzerátom.

Nezákonný obsah

Jednou z činností úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru je vyhľadávanie nezákonného obsahu a súvisiacich informácií v sieti internet v prípadoch protiprávnej činnosti páchanej prostredníctvom počítačového systému, počítačových sietí alebo počítačových dát. V prípade zistenia protiprávnej činnosti sú tieto informácie odstupované vecne a miestne príslušnému útvaru Policajného zboru na ďalšie konanie.

Pokiaľ ide o pravdivosť rôznych rád na verejných diskusných fórach, za ich obsah nezodpovedá polícia, ale správca, ktorý by mal tento obsah kontrolovať a nepravdivé informácie selektovať. Polícia zverejňuje príspevky o nepravdivých informáciách a upozornenia pre verejnosť na takéto informácie napríklad aj prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti Facebook - Hoaxy a podvody.