Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

160 tisícovým subvenčným podvodom poškodili finančné záujmy Európskych spoločenstiev

24. 08. 2011

euro

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil zo zločinu subvenčného podvodu a zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev štyroch mužov a jednu ženu. Ide o 49-ročného Ivana L., 30-ročného Petra M., dvoch kórejských občanov vo veku 39 a 52 rokov a 29-ročnú Silviu K. Hrozí im trest odňatia slobody až na 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Podľa policajných zistení v období od februára do decembra roku 2009 zástupcovia výrobnej spoločnosti v Dubnici nad Váhom podvodne od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne získali takmer 160 tisíc eur. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v tomto prípade poskytol finančný príspevok z európskych fondov na vzdelávanie a prípravu pre trh práce zamestnancov tejto spoločnosti. Silvia K. a Peter M. ako zástupcovia spoločnosti komunikovali s úradom práce o možnosti získať finančné prostriedky na vzdelávanie zamestnancov, vybavili potrebné doklady. Robili tak so súhlasom dvoch kórejských majiteľov a konateľov firmy. Podmienkou na poskytnutie príspevku bolo zabezpečenie vzdelávacej agentúry. Zástupcovia spoločnosti náhodne oslovili Ivana L., majiteľa firmy zaoberajúcou sa vzdelávaním.

V čase odstávok vo výrobe, majitelia spoločnosti nemali finančné prostriedky na mzdy zamestnancov. Zistili teda, že časť mzdy zamestnancov je možné refundovať čerpaním finančných prostriedkov cez úrad práce. Zamestnanci mali v čase odstávky výroby rôznymi školeniami (kurz anglického jazyka pre začiatočníkov a pokročilých, manažérsky kurz a pod.) získať nové vedomosti a odborné zručnosti. Keďže však už v marci 2009 spoločnosť pristúpila k výrobe nových objednávok, zástupcovia spoločnosti nechceli realizovať školenia navrhnutým spôsobom. Ďalšia časť zamestnancov by nestíhala vyrábať zákazky. Silvia K, Peter M., Ivan L. a dvaja kórejskí majitelia spoločnosti sa dohodli na ďalšom postupe tak, že sa dohodnuté školenia vôbec neuskutočnili. Pripravili všetky podklady pre úrad práce tak, ako keby sa školenia uskutočnili. Postupne bola na účet spoločnosti prevedená suma vo výške takmer 160 tisíc eur. Tým, že zástupcu úradu práce uviedli do omylu v otázke plnenia podmienok, spôsobili škodu Slovenskej republike vo výške takmer 40 tisíc eur, čo je 25% podiel príspevku. Zároveň použili prostriedky z rozpočtu európskych spoločenstiev na iný účel ako boli pôvodne určené, čím umožnili spôsobenie sprenevery vo výške takmer 120 tisíc eur, čo je 75% podiel príspevku. Celkovo sa neoprávnene obohatili o takmer 160 tisíc eur.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil zo zločinu subvenčného podvodu a zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev štyroch mužov a jednu ženu. Ing. Ivanovi L., Ing. Petrovi M., dvom kórejským občanom a Ing. Silvii K. hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.