Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 11. august 2022, štvrtok
 

25. máj - medzinárodný deň nezvestných detí

24. 05. 2016

amber-alert-ilustr

Medzinárodný deň nezvestných detí vyhlásil v roku 1983 vtedajší prezident USA Ronald Reagan. V roku 1986 sa k pamätnému dňu pripojila Kanada, ktorú nasledovali ďalšie krajiny. Medzinárodný deň nezvestných detí je dňom, kedy celý svet vyjadruje solidaritu s rodičmi, ktorých deti sa nevrátili domov, ale nikdy sa na ne nezabudne.

Za nezvestné polícia na Slovensku považuje dieťa, u ktorého nie je známe miesto pobytu, nie je páchateľom trestného činu, je ohrozené na živote a zdraví a jeho nezvestnosť bola nahlásená na polícii. Policajné štatistiky hovoria jasnými číslami. V minulom roku bolo nezvestných 471 maloletých detí (vo veku od 0 do 15) a 1372 mladistvých detí (vo veku od 15 do 18), pričom vypátraných bolo 460 maloletých detí a 1323 mladistvých detí.

 V súčasnosti má polícia v pátraní 12 maloletých deti a 25 mladistvých detí.

 Čo robiť v prípade obáv,  že sa dieťa stratilo

 V prvom rade je potrebné preveriť všetkých rodinných príslušníkov, kamarátov, spolužiakov a prehľadať všetky miesta, kde by sa dieťa mohlo nachádzať. Ak je toto pátranie neúspešné, treba zistiť, čo všetko si dieťa mohlo zobrať so sebou, spomenúť si, čo presne malo na sebe oblečené a nájsť jeho najaktuálnejšiu fotografiu. Nezvestnosť oznámte na najbližšom útvare Policajného zboru. Na Slovensku neexistuje žiadny časový úsek, ktorý by vymedzoval, od ktorého momentu zmiznutia sa po dieťati začne pátrať. Polícia začína pátranie ihneď po jeho nahlásení. Netreba zabúdať, že pri malých alebo chorých deťoch, ktoré potrebujú užívať lieky , je každá minúta drahá.

 Čo urobí polícia

 Polícia vypočuje oznamovateľa nezvestnosti. Je dôležité mať pripravené základné informácie o nezvestnom dieťati. Dôležité je všetko, najmä aktuálna fotografia, popis oblečenia, informácie o možných okolnostiach vzniku nezvestnosti ako aj o tom, čo všetko preverila rodina alebo známy. Často sa stáva, že rodičia zataja hádku s dieťaťom - je to však veľmi dôležitá informácia. 

Dôležité je povedať polícii, či je dieťa choré, či pravidelne užíva dôležité lieky alebo trpí nejakou poruchou. Najčastejšími príčinami nezvestnosti detí je útek za dobrodružstvom, problémy v škole a z toho vyplývajúca obava z rodičov, takisto konflikty v rodine. Ojedinele sa vyskytnú aj prípady detí ako obetí násilných trestných činov alebo nešťastnej nehody. V poslednom čase polícia zaznamenala aj nárast tzv. rodičovských únosov.
U detí starších ako 15 rokov je často lákadlom práca a zárobok v zahraničí.

Polícia začína po dieťati pátrať okamžite. Vyrozumejú sa všetky policajné hliadky v teréne a pripravia sa podmienky na začatie pátracej akcie. Záleží od konkrétnych okolností, aké prostriedky a metódy sa v konkrétnom prípade použijú (napríklad koľko policajtov bude zapojených do pátrania, či budú privolaní psovodi, použitý vrtuľník alebo či bude použitý pohotovostný systém AMBER Alert Slovensko). Policajt urobí záznam o nezvestnom dieťati v pátracom informačnom systéme. Informácia o nezvestnosti dieťaťa sa automaticky dostáva do všetkých krajín schengenského priestoru prostredníctvom Schengenského informačného systému (SIS).

Policajný zbor pri pátraní po nezvestnej osobe tiež spolupracuje so všetkými mobilnými operátormi na území Slovenskej republiky, ktorí umožňujú vykonať lokalizáciu mobilného telefónu. V súčasnosti sa vedú rokovania aj so zástupcami spoločnosti Facebook. Výsledkom tejto spolupráce by malo byť zobrazovanie fotografie nezvestného dieťaťa v profiloch všetkých užívateľov tejto siete na území Slovenskej republiky v prípade, ak dôjde k spusteniu pohotovostného systému AMBER Alert Slovensko. Spustenie takejto služby spoločnosť Facebook prisľúbila sprístupniť v druhej polovici roka 2016, kedy bude Slovenská republika predsedať v Rade EÚ. Týmto sa do pátrania po nezvestných deťoch zapojí v krátkom čase široká verejnosť.

Vo všeobecnosti polícia po osobách pátra 20 rokov. Ak sa počas tohto časového obdobia osoba nenájde, prípadne sa nezistia iné relevantné skutočnosti, pátranie je ukončené.

V dnešnej dobe moderných komunikačných prostriedkov a otvoreného priestoru bez hraníc  už hľadanie strateného dieťaťa nemôže byť len vecou polície, ale je potrebná spolupráca verejnosti, neziskového, štátneho aj komerčného sektoru. Pomôcť môže každý.


 

Polícia od septembra 2012 pátra po Monike Benčatovej, nar. 25. 10. 1993 a jej dcére Nine Benčatovej, nar. 3. 4. 2011, obidve s trvalým pobytom v Handlovej. Ich posledným známym pobytom bol Zliechov, kde sa mali v apríli roku 2012 prechodne zdržiavať u Monikinho priateľa. Odvtedy ich nikto viac nevidel, ani o nich nepočul.

Nina Benčatová    Nina a Monika Benčatové 

V tomto prípade polícia využila všetky dostupné metódy aj prostriedky pátrania, avšak doposiaľ s negatívnym výsledkom. Ak by ste mali akúkoľvek vedomosť o pohybe, prípadne pobyte Moniky a malej Niny, kontaktujte linku 158

 Monika Benčatová

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby