Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. august 2021, pondelok
 

Aj počas tohto leta budú slovenskí policajt dohliadať na bezpečnosť v Chorvátsku

09. 06. 2011

policia kone

Slovenská polícia sa aj tento rok postará o pocit väčšieho bezpečia slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku. Rovnako ako posledné tri letné sezóny, aj tento rok vyšle slovenská polícia do Chorvátska celkovo 8 policajtov. Dvojica slovenských policajtov budú od 1. júla do 31. augusta tohto roka pôsobiť na teritóriu Splicko - Dalmatinskeho policajného riaditeľstva na policajnej stanici Makarska. V tejto oblasti bude možné zastihnúť hliadku na mobilnom telefónnom čísle +385997201001 (rekreačná oblasť Podgora, Tučepi, Brela, Baška Voda). Druhá dvojica slovenských policajtov bude pôsobiť na teritóriu Primorsko - Goranského policajného riaditeľstva na policajnej stanici Crikvenica. Tu budú môcť turisti zavolať slovenskej hliadke na mobilné telefónne číslo +385997201002 (rekreačná oblasť Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga).

Cieľom tohto projektu je zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku a poskytnúť im pomoc a asistenciu počas tranzitu cez územie Chorvátska. Taktiež v spolupráci s chorvátskou políciou dohliadať na slovenských občanov a tak predchádzať prípadným incidentom zapríčinených slovenskými turistami. Službu budú vykonávať policajti vo svojich slovenských policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi. Slovenskí policajti však na území Chorvátska nemajú žiadne policajné právomoci.

Tri ročníky spolupráce a zmiešaných policajných hliadok sa osvedčili, sú opodstatnené a potrebné. Počas minuloročnej dovolenkovej sezóny riešili slovenskí policajti v Chorvátsku celkovo 268 prípadov (o 113 viac ako v roku 2009) pomoci slovenským turistom. Z toho 67 prípadov osobne na mieste a 201 prostredníctvom telefónu. Najčastejšími prípadmi sú stratené doklady, finančná hotovosť, dopravné priestupky (predovšetkým nesprávne parkovanie v turistických strediskách a následné odtiahnutie vozidla) a dopravné nehody s účasťou Slovákov. Najzávažnejším prípadom bola pomoc slovenských policajtov pri zadržaní siedmych členov košickej kriminálnej skupiny. Páchali majetkovú trestnú činnosť na území Chorvátska. Dôraz je kladený na prípadnú pomoc a ochranu občanom slovenskej republiky dovolenkujúcich v Chorvátsku.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby