Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. júl 2024, štvrtok
 

Až 16 osôb malo korupciou získať invalidný dôchodok

10. 05. 2012

UBPK_logo

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii vzniesol ďalšie obvinenia v prípade korupcie pri posudzovaní invalidných dôchodkov. Humenskému posudkovému lekárovi polícia rozšírila obvinenie o ďalších sedem skutkov a referentke Sociálnej poisťovne o ďalšie dva. Vyšetrovateľ obvinil tiež 16 žiadateľov o posudky, ktorí mali lekára a referentku podplácať. V prípade dokázania viny hrozí podplácajúcim trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Všetci sú stíhaní na slobode Obvinení lekár a referentka skončili vo vyšetrovacej väzbe. Hrozí im trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Polícia na prípade úzko spolupracuje so Sociálnou poisťovňou, ktorá sporné posudky preveruje.

Už v marci tohto roka polícia informovala verejnosť o obvinení posudkového lekára a referentky Sociálnej poisťovne z korupcie. 63-ročný Anton B. pôsobil v pobočke Sociálnej poisťovne v Humennom ako posudkový lekár. 52-ročná Nadežda Č. pracovala v tejto pobočke ako referentka. Podľa zistení polície mali obaja vo viacerých prípadoch prijať úplatok za posudok v prospech posudzovanej osoby. Išlo o posúdenie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu a poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Na základe týchto, korupciou získaných posudkov štát v niektorých prípadoch vyplácal invalidné dôchodky osobám, ktoré na ne nemali v skutočnosti nárok. Prípady preveruje Sociálna poisťovňa.

Zatiaľ čo v marci, mala polícia zadokumentovaných šesť prípadov, v týchto dňoch zadokumentovala ďalších deväť a vzniesla nové obvinenia, a to aj osobám, ktoré úplatky mali za posudky poskytovať. Z podplácania je obvinených až 16 osôb vo veku 37 až 57 rokov. Výška úplatku za posudok v prospech posudzovaného bola rôzna. Najčastejšie išlo o sumu do 200 eur, v niektorých prípadoch aj o inú nepeňažnú formu úplatku. Lekár Anton B. mal prijať úplatok najmenej v 11 prípadoch a Nadežda Č. minimálne štyri krát.

Pozri tiež správu: Mali prijímať úplatky od invalidných dôchodcov