Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. august 2021, pondelok
 

Biele palice preveria ostražitosť vodičov

12. 10. 2012

bielapalicaV pondelok 15. októbra si pripomíname Svetový deň bielej palice. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR pri tejto príležitosti pripravila dopravno-výchovnú akciu Deň bielej palice.

Cieľom akcie je upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom bez sprievodu inej osoby. Spoliehajú sa hlavne na svoj sluch, čo je však v dnešnej dobe nástupu tichých automobilov stále nebezpečnejšie. Preto Európska únia nevidiacich navrhuje zavedenie špeciálneho zvukového systému, ktorý by sa aktivoval pri rýchlosti vozidla nižšej než 40 km/h, dôležitá je však predovšetkým ústretovosť vodičov. „Ide nám nielen o našu bezpečnosť pri samostatnom pohybe, ale najmä o bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, ktorým biela palica signalizuje našu prítomnosť," približuje Branislav Mamojka, predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

V Deň bielej palice budú nevidiaci ľudia po celom Slovensku naznačovať na 64 priechodoch v 45 mestách svoj úmysel prejsť cez priechod pre chodcov. Policajné hliadky budú niekoľko desiatok metrov za priechodom zastavovať autá. Vodiči, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, dostanú okrem vysvetlenia priestupku informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice. Šoféri, ktorí pred priechodom zastavili, dostanú navyše darček – osviežovač do auta s potlačou motívu Dňa bielej palice a loga ÚNSS. Akcia má osvetový a preventívny charakter. „Zámerom nie je vyberanie blokových pokút, ale znížiť nehodovosť a úmrtnosť na cestách." povedal viceprezident plk. JUDr. Ľubomír Ábel. Záštitu nad akciou prevzal minister vnútra Róbert Kaliňák.

Nevidomý na prechode pre chodcov

Nevidomý na prechode

Zástupcovia Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Predseda únie nevidiacich a slabozrakých pán Mamojka s viceprezidentom PZ Ľubomírom Ábelom

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby