Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. máj 2024, pondelok
 

Bilancia dopravno-bezpečnostnej akcie: znížená nehodovosť, úmrtnosť aj ťažké zranenia na cestách

07. 10. 2010

Počas dopravno-bezpečnostnej akcie zomrelo na cestách menej ľudí ako v rovnakom období minulý rok (o 4 osoby). Polícia zaznamenala menej nehôd (o 85), klesol tiež počet ťažko ranených pri dopravných nehodách (o 33 osôb). Polícia sa zamerala na všetky priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Na dodržiavanie ustanovených alebo obmedzených rýchlostí jazdy, požívanie alkoholu a iných návykových látok vodičmi. Dopravní policajti tiež kontrolovali technický stav vozidiel a motocyklov. S cieľom pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a znížiť nehodovosť a úmrtnosť na cestách vyhlásil policajný prezident plk. JUDr. Jaroslav Spišiak celoslovenskú dopravno-bezpečnostnú akcia.

V období od 20. septembra do 3. októbra dopravná polícia riešila približne 12.800 priestupkov. 49,8% vodičov prekročilo rýchlosť a z nich takmer všetci (98,3%) zaplatili pokutu na mieste v blokovom konaní. 271 účastníkov cestnej premávky polícia riešila za priestupok požitia alkoholu. Z nich viac ako polovica (61,6%) boli vodiči nemotorových vozidiel a chodci. Chodci (celkovo 378) porušili aj iné predpisy, polícia vo väčšine prípadov riešila priestupok napomenutím (72,2%). Policajti ich upozornili na to, ako sa majú správať v cestnej premávke, dbať na pravidlo vidieť a byť videní. Reflexné prvky sú neodmysliteľnou súčasťou najmä v tomto ročnom období. Polícia počas dopravno-bezpečnostnej akcie zadržala 726 vodičských preukazov. Napríklad v 12 prípadoch za prekročenie rýchlosti, v 84 prípadoch za zistenie alkoholu alebo inej návykovej látky pri kontrole. Najčastejšie pre neuhradenie blokovej pokuty na mieste. Polícia zadržala 195 osvedčení o evidencii a 38 tabuliek s evidenčným číslom, aj v súvislosti zo zlým stavom vozidla.

Do dopravno-bezpečnostnej akcie bolo zaradených takmer 4.500 policajtov všetkých krajských riaditeľstiev Policajného zboru. Použitý bol približne rovnaký počet technických prostriedkov - meračov rýchlosti, meračov alkoholu a videokamier. Prezident Policajného zboru vydal do nasledujúceho obdobia pokyny, ktorých zámerom je pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti na cestách, nie vyberanie blokových pokút. Zamedzeniu skrytého kontrolovania vodičov vychádza polícia v ústrety občanom. V prípade neoznačených hliadok okrem typu a farby vozidla uverejňuje aj konkrétnejší úsek, kde je kontrola vykonávaná. Sú to najmä úseky v blízkosti škôl, nemocníc, miesta zvýšeného výskytu nemotorových účastníkov a nehodové úseky.