Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2021, nedeľa
 

Bližšie informácie k vyšetrovaniu prípadu prípravy úkladnej vraždy

13. 05. 2011

logo 3

Trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu prípravy začala Slovenská polícia minulý týždeň. Na základe informácií poskytnutých Švajčiarskou políciou prostredníctvom INTERPOLu vzniklo podozrenie, že neznáma osoba, ktorá môže byť občanom Slovenskej republiky, pripravuje úkladnú vraždu občana Švajčiarska.

Švajčiar svoju komunikáciu s neznámou osobou, s prvotným úmyslom spáchať samovraždu, začal na sociálnej sieti. Nasledovala mailová komunikácia. V nej neznáma osoba popisovala možnosti, akými môže úmysel Švajčiara uskutočniť. Neznáma osoba na realizáciu úmyslu Švajčiara navrhla miesto, obec Kysak, okres Košice-okolie na Slovensku, kde sa môžu presunúť do blízkeho lesa. Neznáma osoba po dohode so Švajčiarom, tomuto opisovala ako ho usmrtí – uspí ho liekmi, následne ho bodne do srdca nožom a tak spôsobí jeho smrť. Pričom mu tiež napísala, že má v úmysle jeho telo rozdeliť na viacero častí, niektoré skonzumovať a ostatné zahrabať do zeme. Konverzácia prebiehala niekoľko týždňov, pričom neznáma osoba poslala Švajčiarovi fotografie, pravdepodobne ľudského tela, ktoré mali dosvedčiť, že podobnú vec už v minulosti urobil. Švajčiar odovzdal celú komunikáciu švajčiarskej polícii, ktorá prípad prostredníctvom INTREPOLu postúpila na preverenie na Slovensko.

Utorková (10. mája 2011) policajná akcia na overenie podozrenia z prípravy trestného činu úkladnej vraždy prebehla na základe vopred dôkladne spracovaného plánu realizácie akcie. Polícia pripravila rôzne varianty, ktoré by po potvrdení smerovali k zadržaniu podozrivej osoby. Príslušníci špeciálnych útvarov vykonali zákrok zákonným spôsobom. Pri policajnej akcii, ani pred ňou, nebol použitý policajný vrtuľník, pretože by mohol akciu prezradiť. V Kysaku agent vystupujúci ako Švajčiar pokojne komunikoval s neznámym (M.Č.) v anglickom jazyku. Počas konverzácie M.Č. potvrdil svoju mailovú komunikáciu a úmysel vykonať pripravovaný čin. Po zabezpečení dostatku dôkazov potvrdzujúcich úmysel podozrivého vykonať predmetný skutok, dal veliteľ akcie pokyn na jeho zadržanie. Na výzvu zakročujúcich policajtov muž nereagoval. Naopak v okamihu vytiahol krátku guľovú zbraň a zahájil streľbu proti zakročujúcim policajtom. Ich úlohou bolo chrániť život agenta. Podozrivý bol zasiahnutý niekoľkými strelnými ranami, pričom sám vystrelil sedem rán. Jedna z jeho striel zasiahla príslušníka Policajného zboru Pohotovostného policajného útvaru. Po policajnej akcii zasahoval vrtuľník záchrannej zdravotnej služby, ktorý zabezpečoval transport osôb.

Vyšetrovanie vo veci prípravy úkladnej vraždy pokračuje. Príslušníci Policajného zboru krajských riaditeľstiev v Košiciach a Prešove aj dnes prehľadávajú širšie okolie miesta činu. Cieľom policajnej akcie je nájsť miesto, ktoré si M.Č. mal pripraviť s úmyslom vykonať obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy osoby zo zahraničia.

V súčasnosti sú vykonávané procesné úkony a prebieha vyhodnocovanie zaistených stôp. V utorok bola vykonaná ohliadka miesta činu. Tu polícia okrem zbrane, z ktorej M. Č. strieľal na zasahujúcich policajtov, zaistila aj vak patriaci dnes už obvinenému M.Č. Tento obsahoval bodné zbrane, pílku, lieky, ktoré možno použiť na omámenie človeka, sady gumených rukavíc, väčšie množstvo čierneho korenia a iné predmety na upevňovanie. Na príkaz súdu tiež polícia vykonala dve domové prehliadky a tri prehliadky nebytových priestorov, pri ktorých boli zaistené veci dôležité pre účely trestného konania. Medzi inými rôzne príručky, strelné zbrane a veľké množstvo nábojov, ktoré mal M.Č. ako športový strelec v legálnej držbe, a taktiež náboje, na držbu ktorých nemal povolenie. Polícia tak procesnými úkonmi zaistila veci, ktoré potvrdzujú úmysel M.Č., že pripravoval obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy osoby zo zahraničia, ktorú plánoval vykonať v deň jeho zadržania, v krátkom čase po stretnutí v obci Kysak. Ďalšie okolnosti prípadu, ako aj podozrenie, že M.Č. podobne konal aj v minulosti sú v štádiu vyšetrovania.

Po zhromaždení, vyhodnotení všetkých dôkazov a ukončení vyšetrovania bude v zmysle § 215 ods. 1 písm. d) Trestného poriadku obvinenie voči obvinenému M.Č. pre neprípustnosť zastavené. Polícia bude prípad aj naďalej vyšetrovať ako obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy, ako aj obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu príslušníka PPÚ. O ďalších posunoch vo vyšetrovaní vás budeme priebežne informovať.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby