Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. júl 2024, nedeľa
 

Budúci týždeň prebehne na európskych cestách kontrola pásov a autosedačiek

09. 03. 2012

Počas celého budúceho týždňa (od 12. do 18. marca) prebehne aj na slovenských cestách v tomto roku druhá dopravno-bezpečnostná akcia medzinárodnej stavovskej organizácie TISPOL. TISPOL združuje služby dopravnej polície európskych štátov. Budúco týždňová dopravno-bezpečnostná akcia bude zameraná na dodržiavanie povinností osôb sediacich na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením. Do celoeurópskej dopravno-bezpečnostnej akcie sa zapoja policajti na celom území Slovenska.Policajný zbor od začiatku tohto roka k 9. marcu eviduje 2.334 dopravných nehôd, o 377 nehôd menej ako v rovnakom období v minulom roku (2.711). Pri tohtoročných nehodách bolo usmrtených 40 osôb, čo je o 11 menej ako v minulom roku (51) v rovnakom období.

Cieľom dopravno-bezpečnostnej akcie je pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Bezpečnostné pásy a zadržiavacie zariadenia prispievajú k bezpečnosti prepravovaných osôb. V prípade dopravnej nehody bezpečnostné pásy a autosedačky zvyšujú pravdepodobnosť záchrany ľudského života. Preto by ich používanie malo byť predovšetkým otázkou zodpovednosti za život a zdravie nás ako aj ostatných pasažierov. Policajti budú kontrolovať či osoby sediace na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom ho počas jazdy používajú. Osoba sediaca na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením je totiž povinná ho použiť. Taktiež budú kontroly zamerané na používanie detských zadržiavacích zariadení počas jazdy. Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené detským zadržiavacím zariadením.

Dopravní policajti sa počas kontrol zamerajú aj na ostatné porušenia pravidiel cestnej premávky. Podobné akcie pri dohľade na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky polícia plánuje na našich cestách aj v budúcnosti. O výsledkoch akcie budeme po ich vyhodnotení verejnosť informovať.