Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Bytová mafia

18. 02. 2009

Vyšetrovateľ špecializovaného tímu obvinil 18 osôb a to najmä za trestné činy obzvlášť závažný zločin podvodu, falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V tejto súvislosti bola vykonaná rozsiahla akcia, ktorej sa zúčastnilo asi 150 policajtov. Bolo vykonaných 11 domových prehliadok a 14 prehliadok nebytových priestorov.

Obvinené osoby sú podozrivé, že v rokoch 2006 až 2008 ako členovia organizovanej skupiny po predchádzajúcej vzájomnej dohode a po rozdelení úloh vykonávali úkony, ktoré smerovali k podvodným prevodom vlastníckych práv, na základe ktorých sa obohatili o 4,5 milióna Eur. Týkali sa rôznych nehnuteľností v Bratislave a jej okolí. Takto získané majetky pochádzajúce z trestnej činnosti prevádzali na iné osoby. Používali nastrčené osoby, ktoré vystupovali pod totožnosťou pravých majiteľov nehnuteľností alebo aj ako kupujúci. Preukazovali sa kvalitnými falzifikátmi dokladov totožnosti. Údajní kupujúci následne nehnuteľnosť rýchlo predali ďalšej, už vo veci nezainteresovanej osobe. Nastrčené osoby boli sociálne slabší jedinci a za svoju spoluúčasť dostávali nízke odmeny.
Páchatelia sa zameriavali na nehnuteľnosti, ktorých vlastníci boli vo vysokom veku, so zvýšenými osobnými problémami alebo dlhodobo žijúcich v zahraničí.

Obvinené osoby:

43 – ročný J.D. z Bratislavy
36 – ročný R.Z. zo Šamorína
45 – ročný T.H. z Bratislavy
34 – ročná G.J. z Bratislavy
36 – ročný G. B. z Bratislavy
37 – ročný R.Z. z Bratislavy
24 – ročný P.M. z Nových Zámkov
37 – ročný T.F. z Prešova
60 – ročný J.T. z Bratislavy
31 – ročná M.R. zo Stupavy
32 – ročný A.B. z Bratislavy
30 – ročná M.G. z Bratislavy
47 – ročná Z.Z. z Bratislavy
32 – ročný M.B. z Mariánky
49 – ročná K.Š. z Bratislavy
29 – ročný B.V. z Bratislavy
39 – ročný M.A. z Bratislavy
38 – ročný S.O. z Bratislavy