Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

České spoločnosti pôsobiace v oblasti obrany a bezpečnosti predstavili v Bratislave svoje riešenia

23. 11. 2023

aobp-logo

Veľvyslanectvo Českej republiky v spolupráci s českým rezortom obrany a Asociáciou obranného a bezpečnostného priemyslu ČR usporiadalo vo štvrtok 23. novembra 2023 v bratislavskom hoteli Devín prezentáciu českých firiem z tejto sféry. Na podujatí pod záštitou českého veľvyslanca na Slovensku Rudolfa Jiráka zastupovala ministerstvo vnútra prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.

Rezort vnútra na  odbornej úrovni udržiava  úzky kontakt s firmami a spoločnosťami českého obranného a bezpečnostného segmentu so zámerom  sledovať  trendy rozvoja technických prostriedkov využívaných službami slovenskej polície, vrátane útvarov so špeciálnou a špecializovanou činnosťou. K intenzívnej vzájomnej výmene informácií medzi významnými českými výrobcami a zástupcami útvarov Policajného zboru dochádza predovšetkým v oblastiach zbrojárskeho priemyslu  - týkajú sa najmä zbraní, munície, takisto  donucovacích prostriedkov či ochranných prostriedkov jednotlivca, ako sú balistické vesty, prilby, chrániče, protiúderové komplety alebo protichemické masky. Všetko toto je súčasťou výzbroje a výstroje bezpečnostných zložiek Slovenskej republiky.

Štátna tajomníčka Lucia Kurilovská na podujatí

Významnou sa  v poslednom období stáva  spolupráca v oblasti diaľkovo riadených a automatických mobilných systémov, ako sú bezpilotné lietadlá, miniponorky a pozemné prieskumné vozidlá, kde sa ministerstvo vnútra zameriava na integráciu výkonnej špeciálnej techniky s príslušenstvom do komplexných systémov, vrátane ich programového vybavenia. Vysoko aktuálne sú podľa štátnej tajomníčky Lucie Kurilovskej  v rámci bezpilotnej techniky systémy protidronovej ochrany.

Štátna tajomníčka Lucia Kurilovská na podujatí

„Žijeme a pracujeme v dobe, keď inšpiratívne stretnutia,  akým nepochybne je aj toto podujatie, nadobúdajú ďalšie rozmery. V prvom rade v súvislosti so situáciou u našich východných ukrajinských susedov, ktorá  už pridlho znepokojuje demokratickú časť sveta. Rovnako v súvislosti s migračnými vlnami, ktoré vznikajú na horúcich pôdach sveta,  a dnes nevieme ani predpokladať, aký dopad budú mať v našom stredoeurópskom priestore. Základom je byť pripravený na všetky možné  situácie a verím, že dnešné stretnutie toto úsilie  podporí,“ povedala štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.

Účastníci prezentácie

Štátna tajomníčka vyzdvihla ako veľkú devízu podobné smerovanie dlhodobých stratégií rozvoja technickej vybavenosti ozbrojených zložiek v Čechách a na Slovensku, rovnako vzájomný dialóg. Podotkla, že českí partneri sú vždy ochotní reagovať na požiadavky našej krajiny a maximálne prispôsobiť ponúkané riešenie potrebám. „K tomu všetkému je potrebné zdôrazniť fakt, že pravidelne prichádzajú s inovatívnymi riešeniami,“ doplnila Lucia Kurilovská s tým, že zástupcovia Prezídia PZ prítomní na prezentácii českých firiem  si odnášajú informácie a poznatky, ktoré zúročia pri príprave nových verejných obstarávaní.